11 Aralık 2018, Salı
Home / Teknoloji / Acıyı hissedebilen robot geliştirildi [Video]

Acıyı hissedebilen robot geliştirildi [Video]

Robotlar her zaman duygusuz olarak yansıtılır. Filmlerde, dizilerde ve oyunlarda acıyı hissetmeyen robotların neler yapabileceği gösterilir. Peki robotlar acıyı hissetseydi bu kadar rahat ve acımasız davranabilirler miydi? Alman araştırmacıların geliştirdiği acıyı algılayabilen robot, robotların da acıya tıpkı insanlar gibi tepki vermesini mümkün hale getiriyor.
Acıyı hisseden robotların ne gibi bir işe yarayacağını merak ediyorsanız onu da açıklayalım. Yanlışlıkla çevreye veya kendilerine zarar verebilen robotlar binlerce dolarlık zarara yol açabiliyor. Acı hissetmedikleri için zarar görseler de yaptıkları eyleme devam eden robotlar büyük firmaların başını ağrıtıyor. Acıyı hissedebilen robot ise herhangi bir temasta bulunulduğunda gerçek insan gibi hemen geri çekilerek zarar gördüğü yerden uzaklaşıyor. Küçük dokunuşlarda hafifçe hareket eden robot, daha sert darbelerde çok daha hızlı bir şekilde geri çekiliyor. Sadece darbeye tepki vermekle de kalmayan robot, sıcak suya temas ettiğinde de kaçıyor. Geliştirilme aşamasında olan teknolojinin ne zaman robotlarda kullanılmaya başlanacağı bilinmiyor.
VİDEO

Yazar: sozdem

Site yöneticisi- Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Mezunu. Mobil Programlama Görsel Programlama (Delphi, C#)- İnternet Programcılığı - Veri Tabanı - Mikrobilgisayar ve Assembler - Bilgisayara Giriş - Bilgisayar Ağları - Analog Elektronik - Doğru Akım Devre Analizi dersleri vermektedir.

Buna da Göz Atın!

Samsung Güney Kore’de akıllı şehirler için ağ kuruyor

Samsung Electronics ve SK Telecom Güney Kore genelinde bir ağ inşa etmeye yönelik planlarını duyurdu. …