C# Faktöryel Hesaplama Kodu - Selim Özdem
15 Kasım 2018, Perşembe
Home / C# / C# Faktöryel Hesaplama Kodu

C# Faktöryel Hesaplama Kodu

Merhaba arkadaşlar ,

Bugün sizlere C# Faktöriyel Hesaplama yı anlatacağım. Bu örneği C# a başlayan arkadaşlar kendilerini geliştirmeleri için kullanabilirler. Bende programlamaya ilk başladığımda lise yıllarımda böyle birçok örneği yapmaya çalışıyordum. Tabi çok zorlanıyordum ilk zamanlar ama daha sonra üstesinden geliyordum.Programlamaya yeni başlayan arkadaşlara bu konum çok yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Şimdi C# da faktöriyel hesaplamayı ayrıntılı olarak kodları ile birlikte paylaşacağım.

1) Şimdi ilk olarak projemize bir adet Buton ve bir adet TextBox ekliyoruz. Daha sonra hemen butonumuza çift tıklayarak kodlarımızı yazmaya başlıyoruz.

int toplam = 1;   // Sonucu göstermesi için toplam adında bir değişken tanımladım.
int girilenSayi = int.Parse(textBox1.Text); // TextBox1.Text i integera çevirerek girilenSayi değişkenine atadım.
for (int i = 1; i < girilenSayi ; i++) // Forumu 1 den başlatıp girilenSayi kadar döndürdüm.
{
toplam += toplam*i;  // Her döngüde toplam değişkeni ile i değişkenini çarptırıp toplam değişkenine ekledim. Yani döngü ilk döndüğünde bakalım ; Toplam = 1  , i = 1    yani 1 + ( 1*1) olacak. Buda 2 eder. İlk döngü sonucumuz 2 dir. Biz TextBox içerisine kaç yazarsak döngümüz o kadar dönecek ve sürekli toplam değişkenine değeri aktaracaktır.
}
MessageBox.Show(toplam.ToString()); // Sonucun mesaj ile bize gösterilmesini sağladık.

Yukarıda kodlarımızı ve açıklamalarını gördük. Kodlarımızı yazdıktan sonra programımızı çalıştırıp birkaç deneme yaparak doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edelim.

c-faktoriyel-hesaplama

Programımızı çalıştırıp TextBox içerisine 5 yazdık ve HESAPLA butonuna bastık. Bize MessageBoxiçerisinde 120 sonucunu gösteriyor yani sonuç doğru. ( inanmayan arkadaşlar kendileri hesaplayabilir :) ).

C# Faktöriyel Hesaplama Kodu işte gördüğünüz gibi bu kadar basit.Lisede en çok verilen ödevlerden bir tanesi , bize de verilmişti oradan biliyorum :). Faktöriyel hesaplama kodu ile ilgili yazacaklarım bu kadar. Esen kalın.

 

Alıntı: http://tayfundemirbas.net/c-faktoriyel-hesaplama-kodu/

Yazar: sozdem

Site yöneticisi- Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Mezunu. Mobil Programlama Görsel Programlama (Delphi, C#)- İnternet Programcılığı - Veri Tabanı - Mikrobilgisayar ve Assembler - Bilgisayara Giriş - Bilgisayar Ağları - Analog Elektronik - Doğru Akım Devre Analizi dersleri vermektedir.

Buna da Göz Atın!

“Visual web developer was unable to determine the encoding of this file. Please choose an encoding from the list box below” Hatası ve Çözümü

“Visual web developer was unable to determine the encoding of this file. Please choose an …