11 Aralık 2018, Salı
Home / Teknoloji / Sanal gerçeklik deneyimiyle canlı ameliyat yayınını kaçırmayın

Sanal gerçeklik deneyimiyle canlı ameliyat yayınını kaçırmayın

Sanal gerçeklik cihazları her ne kadar oyun ve eğlence odaklı olsa da aslında kullanım alanları oldukça geniş. Bunun en güzel örneklerinden birini ise yakın zamanda canlı yayınlanacak bir ameliyatla göreceğiz.
Sanal ve artırılmış gerçeklik firması Medical Realities, cerrah Dr. Shafi Ahmed‘in gerçekleştireceği bir ameliyatı canlı yayınlamaya hazırlanıyor. 360 derece kamera teçhizatını ameliyat masasının etrafına yerleştiren Medical Realities, böylelikle dünyanın ilk canlı 360 derece ameliyatını da yayınlamış olacak. Mativision sanal gerçeklik oynatıcısı sağlayarak operasyonu tüm dünyanın görmesine ön ayak olacak. Operasyon sırasında etrafı görmenin yanı sıra yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmak da mümkün olacak.
Ameliyat The Royal London Hastaanesi‘nde gerçekleşecek. Shafi Ahmed ’in kolon kanserli bir hastayı ameliyat edeceği operasyonu VRinOR uygulamasının Android veya iOS uygulamasını indirerek Google Cardboard veya Samsung Gear VR üzerinden deneyimleyebilirsiniz. Yayın bir dakika geç olarak verilecek ve herhangi bir kriz anında da durdurulacak. Ancak cerrahlar herhangi bir sorun çıkmasını beklemiyor. Sanal gerçeklik cihazı olmayan kullanıcılar ise Medical Realities‘in internet sitesinden ameliyatı izleyebilir. Ameliyat 14 Nisan‘da Türkiye saati ile 16.00‘da gerçekleşecek.

Yazar: sozdem

Site yöneticisi- Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Mezunu. Mobil Programlama Görsel Programlama (Delphi, C#)- İnternet Programcılığı - Veri Tabanı - Mikrobilgisayar ve Assembler - Bilgisayara Giriş - Bilgisayar Ağları - Analog Elektronik - Doğru Akım Devre Analizi dersleri vermektedir.

Buna da Göz Atın!

Samsung Güney Kore’de akıllı şehirler için ağ kuruyor

Samsung Electronics ve SK Telecom Güney Kore genelinde bir ağ inşa etmeye yönelik planlarını duyurdu. …