11 Aralık 2018, Salı
Home / Teknoloji / Yer çekimi dalgalarının sesini duymaya ne dersiniz? [Dinle]

Yer çekimi dalgalarının sesini duymaya ne dersiniz? [Dinle]

Einstein‘ın 100 yıllık yer çekimi dalgalarına yönelik teorisinin ispatlanmasının ardından araştırma ekibi LIGO (Lazer Interferometer Yer çekimi Dalgası Gözlemevi) şimdi de dalgaların sesini paylaştı.
Albert Einstein tarafından 1916 yılında teorileştirilen ve Genel Görelilik Teorisi‘nin de bir parçası olan yer çekimi dalgaları modern fizik ve astronominin en temel parçası olarak görülüyordu. Bilim adamları tarafından ispatlanan bu teori evrenin oluşumuyla ilgili daha fazla bilgi edinebilmemiz için de kapıları aralıyor. LIGO ’nun Dünya ’nın 1,3 milyar ışık yılı ötesinde iki kara deliğin çarpışmasıyla oluşan dalgaları yakalamasıyla ispat edilen bu teori için bir de ses dosyası yayınlandı. Ses dosyasını haberin devamından dinleyebilir ve yer çekimi dalgalarına şahit olabilirsiniz.
LIGO Gravitational Waves Announcement Chirp by Emily Lakdawalla

Yazar: sozdem

Site yöneticisi- Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Mezunu. Mobil Programlama Görsel Programlama (Delphi, C#)- İnternet Programcılığı - Veri Tabanı - Mikrobilgisayar ve Assembler - Bilgisayara Giriş - Bilgisayar Ağları - Analog Elektronik - Doğru Akım Devre Analizi dersleri vermektedir.

Buna da Göz Atın!

Samsung Güney Kore’de akıllı şehirler için ağ kuruyor

Samsung Electronics ve SK Telecom Güney Kore genelinde bir ağ inşa etmeye yönelik planlarını duyurdu. …