8 Temmuz 2020, Çarşamba
Ana Sayfa / Wordpress / 2019 WordPress olmazsa olmaz eklentiler
1

2019 WordPress olmazsa olmaz eklentiler

Günümüzün en gelişmiş , kullanımı kolay ve popüler olan içerik yönetim sistemlerinden biri WordPress dir. Dinamik web sayfası yapmanın en kolay ve güvenli yollarından biri olan bu İçerik Yönetim Sistemi kullanıcılarının ihtiyacına göre eklenti yüklemesine izin vermektedir. Bu sayede her gün binlerce yazılım uzmanı tarafından geliştirilmektedir.

WordPress paylasım sitesinde 55.000 civarında olan eklenti havuzundan hangilerini kullanmalıyız. Elbette bu sorunun cevabı kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir. Fakat hemen her web sitesinin kullanması gerekli olan eklentiler vardır. Bu eklentiler web sitesinin hızlı açılması, Seo özellikleri, güvenlik vb. araçlarını kapsamaktadır.

Biz de bu yazımızda en çok kullanılan eklentileri araştırdık.

1. Contact Form 7

2
contact form 7

Contact Form 7 en popüler ve en gelişmiş iletişim formlarından biri olarak karşımıza çıkmakta.  Contact Form 7 ile kolay bir şekilde kod yazmadan iletişim formlarını hazırlayacaksınız. 

Hiç bir teknik bilgi gerektirmeden kolayca ilgi çekici bir ”İletişim Formu” oluşturmamıza yarar. Yani kod bilgisi vs bilmenize gerek yok diyor kısaca eklenti bize. Oluşturduğunuz iletişim formunu sitenizin sayfa ve yazılarında yayımlayabilirsiniz.

2.Yoast SEO

3
Yoast SEO

Yoast SEO, Web sitenizin Seo düzenini kuracaktır. Site içi SEO‘nuzu geliştirmek, Google’de üst sıralara çıkmak istiyorsanız Yoast SEO tam size göre

Yoast SEO Ne işe Yarar

Anahtar kelime seçiminde zorluk çekenler için Yoast SEO size büyük kolaylık sağlayacak. Ayrıca siteniz için doğru anahtar kelime bulup arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkacaksınız.

3. Mail Chimp For WordPress

4
mailChimp

Bu eklenti  MailCihmp sayesinde WordPress web sitenizi kolaylıkla senkorize edebilir ayrıca eklenti ile okuyucuların listenize katılmaları konusunda teşvik etmek için opt-in formları oluşturabilirsiniz. Mesela bu formlar sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar abone olabilir ve paylaştığınız yazı ve gönderilerinizi yakından takip etme şansını yakalayabailirler.

4. Google XML Sitemaps

5
google xml sitemaps

Google XML Sitemaps eklentisi Web sitenize bir site haritası oluşturmak , arama motorlarının robotlarının web sitenizi daha rahat taramasına ve web sitenizin yapısını daha iyi anlamasına yardımcı olmakta olan eklentilerden biridir.  Google XML Sitemap, web sitenizin arama motorlarının dizinlerine eklenmesine yardımcı olur. Tek yapmanız gereken eklentiyi etkinleştirmek, ardından site haritası otomatik olarak oluşturulacaktır.

Bir not geçmeliyim ; Yoast SEO eklentisi kullananlar bu eklentiyi kullanmasına gerek yoktur. Yoast SEO eklentisi içinde  Google XML Sitemaps bulunmaktadır.

5. Jetpack

6
JetPack

Jetpack; web sitenize daha çok çevrimiçi ziyaretçi çekmek için , web sitenizi daha güvenli hale getirmek performansını izlemek ve daha pek çok şey yapmak için tasarlanmış bir WordPress çözümüdür. 

Bu eklentiyi yüklendikten sonra, akıllı telefonunuzu kullanarak WordPress web sitesinde oturum açmanızı sağlar.Bunun haricinde , bir pin numarası oluşturabileceğiniz veya parmak izinizi kaydedebileceğiniz uygulamarından cihazınız için uygun olanı indirmeniz gerekecektir. Giriş yaparken uygulamayı açın ve telefonunuzu ekranda görünen bir kodla eşleyin.

Bu eklentinin Premium olanı da mevcut ama sizin için free versiyon rahatlıkla işinizi görecektir.

Teknik Özelliklere Gelecek Olursak

  • Giriş yaparken şifre girme gereğini ortadan kaldırır.
  • Akıllı cihaz üzerinde 2048-bit RSA dijital anahtarını oluşturur ve bunu saklar
  • Web sitesini , sizin yetkilendirmediğiniz girişlere karşı korur.
  • Tüm WordPress web sitelerinize bir tıklama ile erişmenize izin verir.

6.Smush Image Compression and Optimazation

7
Smush Image Compression eklentisi

Sitenize gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmek için kaliteli görüntüler kullanmanız gerekebilir. Şöyle bir durum var ki kaliteli görüntüler oldukça yüksek boyutlarda olabilir. Bu sitenizin yavaşlaması ve da daha yavaş sayfa yüklenmelerine neden olur. Kaliteden herhangi bir ödün vermeden görüntü boyutlarını küçültmek için Smush Image Compression eklentisini kullanabilirsiniz.

Kısaca sitenizde paylaştığınız fotoğraflar hem kaliteli olucak hem de fazla bir yer kaplamayarak sitenizi hızlandıracak.

7.WP Super Cache

8
wordpress super cache

WordPress sitelerinde yavaşlama sorunu en çok yaşanan problemlerdendir. Hatta Hosting firmaları ile davalık olanları bile duymaya başladık. Sunucudaki işlemci ve ram kullanımını azaltmak, sitenizi hızlandırmak için kesinlikle öneriyoruz.