1 Ekim 2020, Perşembe
Ana Sayfa / Teknoloji / 4G Teknolojisi Nedir?

4G Teknolojisi Nedir?

Nedir 4G?
4G genel olarak 3G’nin özelliklerini geliştirecek olan yeni nesil bir bağlantı teknolojisi olarak tanımlanabilir. Aslına bakılırsa 3G ile 4G arasında kullanıcı tarafında hız hariç pek de bir fark yaşanmayacak. 4G, kullanıcılara son derece hızlı mobil data trafiği sağlayacak.

Dünyanın ilk 4G testi Verizon tarafından 2009 yılında gerçekleştirildi. Boston ve Seattle arasında gerçekleştirilen testte; video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti, ses transferi, VoIP görüşmeler denendi. Günümüzde ise Amerika’da birkaç cihazla 4G teknolojisi başlatılmış durumda.1

4G ne işimize yarayacak?
Olayı son kullanıcı bazına indirgediğimizde, 4G’nin mobil cihazlarda ADSL hızının yakalanmasını sağlayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca altyapı yeterliliği ve kullanıcı sayısının artışı nedeniyle, bağlantı ücretleri düşecek. Dolayısıyla bu da, 4G ile sürekli mobil cihazımızla internete bağlı kalabileceğimiz anlamına geliyor.

4G’nin aktarım hızı, bir önceki bağlantı standartları olan 2G ve 3G’den oldukça fazla. 2G ile yani hala akıllı telefonlarımızda bulunan Edge ile 50 ile 80 Kbps arasında değişen bir hıza sahipken, bu değer 3G’de 1.4 Mbps’e kadar çıktı.

2G ile 3G arasındaki uçurum göz kamaştırıcı ancak 4G bize çok daha iyisini vadediyor. Ülkemiz ADSL kullanıcılarının çoğunun hala 1 Mbps internet bağlantısına sahip olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, 4G’nin sunacağı 100 Mbps’e kadar ulaşan bağlantı hızının devrim niteliğinde olacağı aşikar.

Yüksek aktarım hızlarıyla mobil internet deneyimi yaşamamıza olanak tanıyacak olan 4G; iş dünyasındaki birçok sürecin mobil cihazlara odaklanmasını ve her mobil kullanıcının bilgisayara ihtiyaç duymayacak imkanlara sahip olmasını sağlayacak.

Kaynak : Hürriyet Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir