22 Şubat 2019, Cuma
Ana Sayfa / Manşet / Acıyı hissedebilen robot geliştirildi [Video]

Acıyı hissedebilen robot geliştirildi [Video]

Robotlar her zaman duygusuz olarak yansıtılır. Filmlerde, dizilerde ve oyunlarda acıyı hissetmeyen robotların neler yapabileceği gösterilir. Peki robotlar acıyı hissetseydi bu kadar rahat ve acımasız davranabilirler miydi? Alman araştırmacıların geliştirdiği acıyı algılayabilen robot, robotların da acıya tıpkı insanlar gibi tepki vermesini mümkün hale getiriyor.
Acıyı hisseden robotların ne gibi bir işe yarayacağını merak ediyorsanız onu da açıklayalım. Yanlışlıkla çevreye veya kendilerine zarar verebilen robotlar binlerce dolarlık zarara yol açabiliyor. Acı hissetmedikleri için zarar görseler de yaptıkları eyleme devam eden robotlar büyük firmaların başını ağrıtıyor. Acıyı hissedebilen robot ise herhangi bir temasta bulunulduğunda gerçek insan gibi hemen geri çekilerek zarar gördüğü yerden uzaklaşıyor. Küçük dokunuşlarda hafifçe hareket eden robot, daha sert darbelerde çok daha hızlı bir şekilde geri çekiliyor. Sadece darbeye tepki vermekle de kalmayan robot, sıcak suya temas ettiğinde de kaçıyor. Geliştirilme aşamasında olan teknolojinin ne zaman robotlarda kullanılmaya başlanacağı bilinmiyor.
VİDEO

Buna da Göz Atın!

Cep Telefonunu Televizyona Bağlamak

Cep telefonunu televizyona bağlamak günümüzde mümkün ama nasıl? Telefonunuzdaki resimleri tüm aile bireyleri ile tv den televizyondan izlemek isteyebilirsiniz. Televizyona bağladığınız telefonun içindeki tüm dosyaları listeleyebilirsiniz. Videoları televizyondan izleyebilirsiniz. Bu yazımızda Cep telefonunu televizyona bağlamayı göreceğiz.   Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır ?Televizyonunuzda Smart TV özelliği varsa Televizyona telefonlarınızı, tabletlerinizi kablosuz ya da kablolu bağlayabilirsiniz. [...]