17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / ADS (Arama Motoru Pazarlaması) Nedir, Avantajları Nelerdir?
1

ADS (Arama Motoru Pazarlaması) Nedir, Avantajları Nelerdir?

ADS (Arama Motoru Pazarlaması) Nedir?

                Diğer adıyla SEM olarak bilinen ADS’nin açılımı arama motoru pazarlamadır. Bilinen en kolay ve en ucuz yollu reklam yöntemi olan ADS, internet üzerinde sitesi olan ve bu site yoluyla para kazanmak isteyen kişilerin gelirlerinin artmasını sağlayan güvenli bir sistemdir.

2
ADS (Arama Motoru Pazarlaması)

                ADS’nin nasıl çalıştığı konusunda şüpheleri olanlar olabilir. Fakat hem üçüncü şahıslara yer vermeyen ve dolandırılma oranını 0’a düşüren, hem de çok kolay bir şekilde satılan alınabilen bu sistem, uygulanabilecek en mantıklı ve en güvenilir sistemdir. ADS arama motorları üzerinden reklam yapmaktır. Aynı sistem birçok sosyal medya sitesinde de vardır. ADS için uygulanan bu sistemi gören ve alıcı bulduğunu fark eden her site kendi bünyesine aynı özellikler ile aynı reklam platformunu kurmuştur.

                Günümüzde internetten para kazanmanın türlü yolları vardır. Kişiler oturdukları yerden para kazandıran bu çalışma şeklini fark ettiklerinde, yapabilecekleri en kolay işi yapmaya başlarlar. Fakat çoğu kişinin yaptığı ve bugüne kadar internet üzerinden en çok para kazandırmış olan iş, elbetteki siteler yoluyla yapılan işlerdir. Bilindik bir internet sitesinden yapılan satışlar, ciddi oranda ciro getirmekte ve kişilerin tek gelir kaynağı haline gelmektedir.

                Artan internet sitesi sayısı, siteleri birbirine rakip hale getirmiş ve alternatif sitelerin oluşu, asıl sitedeki kazancı düşürmeye başlamıştır. Bunun önlenmesi ve sitelerin hak ettiği kazancı elde etmesi için geliştirilmiş olan çeşitli reklam yöntemleri bulunmaktadır. Bu reklam yöntemleri arasında en güvenilir reklam yöntemi şüphesiz ADS uygulamasıdır.

                ADS uygulaması, sitelerin belirli ücretler karşılığında arama motorunda en üst sırada yer almasını sağlamaktadır. Herhangi bir kelime aratıldığında, başta çıkan sponsorlu bağlantıların tamamı ADS uygulaması ile oluşturulmuş reklamlardır. Bir sitenin ön planda kalmasının çeşitli yöntemleri vardır. Örneğin güzel bir backlink e sahip olması, içerisinde bulunan içeriklerin SEO uyumu, anahtar kelime kullanım yoğunluğu gibi çeşitli şeyler ön planda tutularak site ön sıralara çıkarılabilir. Fakat ADS bunlar için ayrı ayrı para ödemeden, sitenin direkt olarak öne çıkmasını sağlamaktadır. Bu başta haksız bir kazanç gibi görünebilir ve sitelerin kullanıcıların gözündeki değerinin yok olmasını sağlayabilir. Fakat aslında öyle değildir. ADS uygulamasının da aradığı belli başlı şeyler vardır, siteler bunlara uyuyorsa ancak reklam verilebilir. Örneğin ev eşyası satan bir satış sitesinin, ADS için belirlediği anahtar kelime kırtasiye ihtiyaçları ile ilgiliyse, arama motoru bu reklamı reddedecek ve kesinlikle öne çıkarmayacaktır.

                Bu tek kriter değildir. Bunun gibi denetleme kontrolünden geçirilen çeşitli kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere uygun olmayan reklamlar kesinlikle kabul edilmeyecektir. Ayrıca bir sitenin ADS için belirleyebileceği sınırlı sayıda anahtar kelime sayısı bulunur. O sınırın üzerine çıkmak mümkün olmayacaktır.

ADS Nasıl Satın Alınır?

                Günümüzde çoğu reklam biçimi üçüncü şahıslar vasıtasıyla yapılmaktadır. Fakat ADS uygulaması için böyle bir gereklilik bulunmamaktadır. ADS satın almak, diğer reklam uygulamaları ile kıyaslandığında çok kolay kalacaktır.

4
ADS Nasıl Satın Alınır

                ADS satın almak için, kişinin bir adet banka veya kredi kartına ihtiyacı vardır. ADS satın alacağı anda o kartta para veya limit olmasına gerek yoktur. Çünkü ADS ücretlerinin tamamı, işlem tamamlandıktan sonra alınmaktadır. Bu açıdan da kullanıcıya güven veren bir uygulamadır. Çünkü kişiler sitesinin aldığı tıklanma sayısına göre ücret ödemektedir.

                Kişi ADS uygulaması satın alırken belirli bir ücret belirler. Bu ücret reklamın üst sınırıdır. Yani diyelim ki x miktar ücret belirlendi. Reklam için alınacak olan ücret bu x miktarın altında kalabilir ve buna göre çekim yapılır fakat kesinlikle o x miktarın üzerine çıkmaz. Burada belirleyici olan faktör, kişilerin bu sitenin reklamını görme sayısı veya reklama tıklama sayısı da olabilir. Bununla ilgili çeşitli reklam türleri geliştirilmiştir, kişi bu reklam türlerinden bir tanesini seçebilir. Aralarında en avantajlı olanı şüphesiz ki, tıklama sayısına göre ücret alınan reklamdır.

                Kişi günlük belirli bir bütçe belirleme hakkına sahiptir. Örneğin bir gün için belirlenen ücret x TL olsun, gün sayısı da y olsun. Bunun karşılığında x çarpı y kadar toplam ücret belirlenmiş olacaktır. Bunun haricinde günlere bölmek yerine toplam bir ücretin belirlenme şansı da vardır. Bu durumda günlük eşit miktar harcanmayacaktır. Bu diğerine göre daha avantajlı olabilir.

                ADS sistemi ile kişi reklamın yayınlanacağı konumu da belirleme şansına sahiptir. Bu sistem ücretin denetlenmesini kolaylaştırır, tıklanma sayısını arttırır ve çeşitli ölçeklerin seçilmesine olanak tanır. Örneğin küçük bir kuruluş olan A butik, bir internet sitesi açıp satış yapmaya karar verir. A butik büyük ev eşyaları satan bir yerdir. Yalnızca şehrinde ve şehrine yakın yerlerde satış yapabilen, çünkü diğer nakliyatların pahalı olacağını düşünen A butik, internet sitesi için vereceği reklamı şehriyle sınırlayarak, yalnızca şehrinden ve çevresinden tıklama almayı sağlayabilir. Ya da B butik bir global firma olabilir ve satış yapmak istediği yer dünya geneli yerler olabilir. O halde B butik vereceği reklamı ülke ülke genişletebilecektir.

                Kişinin sağladığı başarı kadar ücret alan ADS uygulaması, bu açıdan da son derece güvenilirdir. Çünkü peşin toplu bir ödeme istemeden, yalnızca başarıya göre ücret talep etmektedir ve talep edilen ücret hiçbir şekilde belirlenen fiyatın üzerine çıkmamaktadır. Kişiler isterlerse çok ucuz fiyatlı reklamlar verebilirler, isterlerse de yüksek mevlalarda reklamlar vererek daha çok kazanç sağlayabilirler.

ADS Sisteminin Avantajları

                Diğer reklam türleri ile kıyaslandığında her türlü daha çok başarı getiren ve daha az ücret talep eden ADS uygulamasının ilk avantajı, reklamın verildiği platformun çok geniş bir platform olması ve aynı anda milyonlarca kullanıcıya hitap edebilmesidir.

6
ADS Sisteminin Avantajları

                Uygulama belirlenen anahtar kelimeler ile çalışan bir uygulamadır. Yani A sitesi ABC şeklinde bir anahtar kelime ürettiyse, internette verilen bu reklam yalnızca ABC kelimesini arayan kişilere gösterilecektir. Bu da doğru hedef kitlenin belirlenmesini sağlayan bir uygulamadır. İlk başta çok az tıklama alacağı düşünülebilir fakat aslında bu yadırgama yanlıştır, çünkü tıklama sayısı doğru kişiler tarafından arttırılacaktır. Bu da sitenin daha az tıklama ile daha çok satış yapmasına yardımcı olmaktadır.

                ADS sistemi için ödenen ücret, diğer reklamlar ile kıyaslanamayacak kadar düşüktür. Tabi ki sitenin büyüklüğü ve seçilen konumlar belirleyici faktördür. Fakat ne olursa olsun, diğer reklamlar çok daha fazla ücretleri peşin olarak tahsil etmektedir. ADS sisteminde ise peşin olarak alınan bir ücret bulunmamaktadır, sağlanan başarıya göre ücret alınmaktadır. Ve diğer bir avantaj, örneğin reklam verebilmek için bir yerden para bekleyen kişilerin beklemesine gerek bırakmamasıdır. Çünkü ADS reklamlarının ücreti, belirlenen kartta ne zaman para olursa o zaman çekilmektedir. Anında çekim yoktur, reklam biter bitmez çekim yoktur. Yani herhangi bir aceleye gerek yoktur. Fakat yine de bu, reklamın ücretinin uzun zaman boyunca ödenemeyeceği anlamına gelmez. Arama motorunun belirlediği zaman diliminin ötesine çıkılırsa, arama motorunun bu konuda hukuki düzenleme başlatma hakkı bulunmaktadır.

                ADS sistemi şimdiye kadar belirlenmiş en güvenli reklam sistemidir. Ayrıca kullanımı kolay, maliyeti de ucuzdur. Sağladığı başarı ise, her türlü diğer reklamlardan çok çok daha fazladır. Bu nedenle reklam vericilerin en çok tercih ettiği uygulamaların başında yer almaktadır. Dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan ADS‘ye reklam vererek ürünlerinizi pazarlayabilir, kazançlarınızı katlayabilirsiniz.

[ad_2]
Kaynak