17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Affiliate Pazarlama (Satış Ortaklığı)
1

Affiliate Pazarlama (Satış Ortaklığı)

İçerik Özeti

Affiliate Pazarlama Nedir?

                İnternet kullanımının her geçen gün ciddi şekilde artttığı günümüzde, internetten para kazanmanın birçok yolu geliştirmiş ve kullanıcılara sunulmuştur. İnterneti iyi bilen ve günlük en az 4-5 saatini bilgisayar başında geçiren kişilerin para kazanabilecekleri internet çalışmaları, onlar için bir kolaylık sağlamış ve evde oturdukları yerden para kazanabilecekleri bu sistemin her geçen gün daha çok gelişmesine yardımcı olmuştur.

2
Affiliate Pazarlama Nedir

İnternetten para kazanmanın çeşitli alternatifleri vardır. Bazı kişiler yalnızca öğrencilik hayatlarında veya iş hayatlarında kazanabilecekleri bir ek gelir oluşturmak için bu işlerle ilgilenirlerken, bazı kişilerin internet tek işi haline gelmiştir. İnternette kalma ve uğraşma süresine göre belirlenebilen kazançlar, kişilerin ne kadar çalıştığı ile ve ne kadar tanındığı ile de orantılıdır.

Affiliate pazarlama da internetten para kazanmanın bir çeşididir. Affiliate pazarlama satış ve pazarlama ortaklığı anlamına gelmektedir. Yani bu pazarlama türü şu şekilde gerçekleştirilir: Diyelim ki gerçekten kaliteli olduğu bilinen bir site var ve bu site satış yaparak para kazanmak istiyor. Fakat bu site yeni açıldığı veya ne yapması gerektiğini çok iyi bilmediği için gereken ilgiyi görmüyor. İşte bu kişi sitesinin gerekli ilgiyi görmesi amacıyla bir kurumla veya bu işi bireysel yapan bir insanla affiliate pazarlama konusunda anlaşarak sitesinin büyümesini sağlayabilir. Peki nasıl?

Affiliate pazarlama işini yapan bir kişi veya kurum, satış yapmak ve tanınmak isteyen bir kişi ile ortaklık sağlayarak, onun yapacağı satışlardan kazanacağı paranın yüzdelik bir kısmına talip olarak, kişinin tanınmasını ve satışlarını arttırmasını sağlayabilir. Yani bu bir nevi satış ortaklığıdır, anlaşılan yüzdeye göre gelir bölünür ve iki taraf da belirli bir kazanç elde ederek bu işten para kazanır.

Affiliate Pazarlama İşi Nasıl Yapılır?

Bu tekniği gerçekleştirmenin birçok yolu vardır. Örneğin büyük sitelerle işbirliği yapmış olan ve bu işte bir geçmişi olan bir kurumun veya kişinin, siteye vaat ettiği satışları yaptırması çok zaman almayacaktır. Günde birkaç saat çalışılarak bile yapılabilecek olan bu kolay iş, kişilerin gelirlerini arttırmasının en kolay yollarından bir tanesidir.

4
Affiliate Pazarlama İşi Nasıl Yapılır

İşe referans olmaktan önce yapılması gereken düzenlemelerin tespit edilmesi gerekir. Yani affiliate pazarlama tekniğinin yapılması ve başarıya ulaşması için sitede belirli düzenlemeler yapılmalıdır. Affiliate pazarlama işini yapan bir kişi düzenlemelere bunlardan başlayacaktır. Örneğin satış yapmak için kurulmuş bir sitenin ürünlerinin tamamının arama motorlarının istediği içeriklere sahip olması gerekir. Bu tarz işlemleri genel olarak seo ajansları yapmaktadır. Affiliate pazarlama yapan bir kişi, eğer böyle bir sistemleri varsa içerikleri kurumlarında hazırlatacak veya kendi hazırlayacak, bunun için ekstra ücret almayacaktır çünkü bu işlemlerin tamamı kişinin elde edeceği yüzdeye göre değişmektedir. Ama eğer bu konu hakkında herhangi bir fikri yoksa, bu kez bu yazıların hazırlanması için bir seo ajansı ile anlaşacak, yazıları hazırlatacak ve bunun ücretini de kendi ödeyecektir.

Bunun dışında yapacağı diğer bir düzenleme site için anlaşılır bir link hazırlatmaktır. Bunu da eğer biliyorsa kendi yapabilir, fakat bilmiyorsa yine başvuracağı yerler seo ajansları olacaktır. Seo: Arama motoru optimizasyonudur. Bunun gibi sitenin öne çıkmasını sağlayacak çeşitli adımlar site için izlenecek ve her şeyden önce sitenin öne çıkması sağlanacaktır.

Bu adımdan sonraki işlem sitenin bilinirliğinin artmasını sağlamaktır. Bunun için bu affiliate pazarlama yapan bir kişi, tanınırlığını kullanacak ve sitenin çeşitli yerlerde çeşitli reklamlarını yapacaktır. Bu reklamların yapıldığı aşamalarda hedef kitleye hitap etmek ciddi önem taşır. Hedef kitleye hitap etmeyen platformlarda yapılan reklamlar ilgi çekici olmayacaktır.

Bu reklamlar çeşitli şekillerde yapılabilir. Örneğin sosyal medyada sitenin linkini ve etkileyici bir ürününü paylaşmak ve bunu ilgi çekici bir yazıyla desteklemek siteye giriş oranını arttırır. Bunun çeşitli yöntemleri vardır, arama motorlarında reklam vermek (ADS) , email yoluyla siteyi kişilerin emailini göndermek veya biraz daha bilinirliği artmış bir siteyi outdoor reklam olarak sokaklarda yayınlatmak siteye girilme oranını ciddi anlamda arttıracaktır. Bunun için gerekli bir reklam bütçesi vardır ve affiliate reklam yapan kişi, site sahibinden bu reklam ücretleri için de herhangi bir ücret talep etmez.

İşte affiliate pazarlama yapan kişinin yaptığı iş bu kadardır. Çeşitli yollarla sitenin bilinirliğini arttıran ve bu işlem için sitede kazanılan ücretin belirli bir kısmına talip olan affiliate pazarlama uzmanı, bu işten cebi doyuracak bir gelir sağlamayı başaracaktır.

Bu pazarlama tekniği satış yapan kişiler için uygulanabileceği gibi, internette blog yazıları yazan ve videolar yayınlayan siteler için de uygulanabilir. Bunun belirli bir sınırlaması yoktur, internette öne çıkmayı hedefleyen herkes ve her site bu uygulamayı bu işin uzmanlarına yaptırabilir.

Neden Affiliate Pazarlama?

Affiliate pazarlama işlemi, bir kişinin sitesini öne çıkarmak için yapması gereken tüm işlemleri içeren bir sistem olduğu için, kişinin cebinin daha az yorulmasını sağlamaktadır. Çünkü yapılacak tüm işlemler bir aradadır ve hepsi için ödenecek olan ücret, yapılan satışlardan alınacaktır. Yani kazanç varsa ödeme vardır, kazanç yoksa ödeme yoktur. Her birine ayrı ayrı miktarlar ödemeye de gerek kalmayacaktır.

6
Neden Affiliate Pazarlama

Bunun haricinde bu sistem iki tarafın da karı göz edilerek yapılan bir işlemdir. Yani zarar etme olasılığı yoktur, bu işlemde dolandırıcılığa da yer yoktur. Hem diğer pazarlama tekniklerinden daha güvenilirdir, hem de iki tarafında kar etmesi amaçlanmaktadır.

Affiliate pazarlama işlemi, diğer pazarlama tekniklerinin arasında en çok kullanılan tekniktir. Bunun sebebi tüm işlemler için ödenen ücretin  kazançlardan alınması ve sitenin de ayrı bir kazanç sağlamasından dolayı zarar edilme olasılığının olmamasıdır. Bazı firmalar yapacakları tüm düzenlemeler için para teklif de etmektedir. Fakat bu firmaların kazançlardan istedikleri mevla da düşüktür. Yani bir şekilde belirli bir orantı kurulmuştur.

Tüm işlemlerin kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi, her biri için başka bir ajansa ihtiyaç duyulmaması nedeniyle bu işlem diğerlerinden daha avantajlı bir işlemdir. Muhatap olunacak kuruluş tek bir kişidir ve bu işlemin zarar ettirme olasılığı bulunmadığı için her iki taraf için de bir avantaj söz konusudur.

Affiliate Pazarlama İşlemi Ücretleri

Öncelikle bu pazarlama tekniğinin ücretleri de, diğer tüm pazarlama tekniklerinin ücretleri gibi işlemi gerçekleştiren kişiye ve kuruma göre değişir. Bu işlemi yapan kişi veya kurumun köklü bir geçmişi varsa ve yapacağı iş garantiyse talep edeceği yüzde miktarı diğerlerinden elbette biraz daha fazla olacaktır. Fakat daha acemilik aşamasında olanlar veya bu işi uzun zamandır yapmayanlar bu işten daha az yüzde  talep edebilirler.

8
Affiliate Pazarlama İşlemi Ücretleri

Bunun haricinde yukarıda sayılan tüm basamaklar bu işlem ücretinin belirleyicisidir. Yani bu basamakların tamamının tırmanılmasını isteyen kullanıcılar buna göre bir ücret öderlerken, birkaç adımı çıkaranlar veya kendileri halledenler buna göre bir ücret ödeyeceklerdir. Genel olarak belirlenen yüzde miktarı 20-30 civarıdır. Fakat gerçekten köklü olan şirketler bu miktardan daha yüksek bir miktar ücret de isteyebilirler. Yine de bu mevlanın hiçbir zaman yüzde 50 lere varmayacağı ve varan firmalar ile çalışılmaması gerektiği de unutulmamalıdır. Dijital pazarlama tekniklerinden olan affiliate pazarlama hakkında umarım fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Başarınız, başarımızdır…

[ad_2]
Kaynak