1 Ekim 2020, Perşembe
Ana Sayfa / Android / Android’de mavi ışık filtresini nasıl etkinleştiririm
1

Android’de mavi ışık filtresini nasıl etkinleştiririm

Android’de mavi ışık filtresini nasıl etkinleştiririm

Mavi ışık filtresi nedir? Gece modu olarak da bilinen bu kullanışlı işlev, birçok Android akıllı telefonda kullanılabilir. Ekrana bir filtre uygulamanızı, göz yorgunluğunu en aza indirmenizi ve akıllı telefon ekranının yaydığı mavi ışığı azaltmanızı sağlar. Bu makalede, ayarlarınızda bu işlevi nasıl etkinleştirebileceğinizi açıklayacağız ve yapamayacağınız durumlarda mavi bir ışık filtresi uygulaması önereceğiz.

Neden mavi bir ışık filtresine ihtiyacınız var?

Giderek daha fazla sayıda kullanıcı, ekranların önünde harcadıkları zamandan dolayı göz yorgunluğuyla ilgili sorunlar yaşıyor. Modern yaşam tarzlarımızı (televizyona, bilgisayara, akıllı telefona, tablete vb. Bakarak) düşünmeniz şaşırtıcı değildir. Göz koruma modu, Huawei’nin dediği gibi, mavi ışığı azaltmanın etkili bir yoludur. Önemli bir uyku hormonu olan melatonin üretimini bozduğu için uyku üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Neyse ki, akıllı telefonunuzun varsayılan ayarlarında veya mavi ışık filtresi uygulamasıyla mavi ışığa maruz kalmanızı azaltmanın yolları vardır.

Varsayılan ayar olarak gece modu nasıl etkinleştirilir

Bu modun önemini kabul ederek, Google, Android Oreo gibi Android’in eski sürümlerine entegre etmeye karar verdi . En son Android 10 da gece modu fonksiyonuna sahip. Telefonunuz oldukça güncel bir yazılıma sahip olduğu sürece, gece modunu bu şekilde etkinleştirebilirsiniz.

  1. Etkinleştirmek için, sadece Ayarlar> Ekran> Gece Işığı’na gidin.
  2. Ayrıca, Night Light’ın belirli zamanlarda otomatik olarak kapanması için de yapılandırabilirsiniz.

android 10 gece lambası
Piksel üzerinde Gece Işığı 3a. Ayrıca parlaklık ayarlarında da yapılandırılabilir. / © AndroidPIT

Diğer üreticilerin telefonlarında

Diğer üreticiler, bazı telefonlarında bir Gece Modu veya Mavi Işık Filtresi sunmak için bir sonraki Android güncellemesini beklemiyorlar. Onur, Huawei, Asus, OnePlus, Samsung… için geçerli olan durum, genel olarak yapmanız gereken tek şey sadece Ayarlar (daha sonra genellikle Ekran )  veya etkinleştirmek için kısayollara gitmek.

Bu gece modlarının çoğu, genellikle günbatımında etkinleştirmek ve gün doğumunda ‘normal’ ışığa geçmek için tasarlanmış otomatik bir ayarla planlanabilir, ancak tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz.

Google Play Store’dan mavi ışık filtresi uygulaması edinin

Bu nedenle, geçerli telefonunuzun ayarlarına baktınız ve bir gece modu görünmüyor. Bu, özellikle Google One veya üreticinin kullanıcı arayüzü tarafından eklenen herhangi bir ekstra olmadan Android One’daysanız veya Android’de mevcutsa gerçekleşebilir. Endişelenmemelisin.

Şu anda, Google Play’de  , aynı sonucu elde etmenize izin veren birçok uygulama bulunmaktadır . Şu an etrafta en popüler olanlardan biri Bluelight Filter. Android’de bulduklarınızla aynı işlevlere sahiptir ve daha fazla seçenekle – mevcut yedi renkten filtre rengini seçme, ana ekranda kısayollar, bir bildirim widget’ı ve bir etkinleştirme zamanı zamanlaması.

E-okuyucu uygulamalarında mavi ışık filtresi

Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde çok okuma yaparsanız, özel bir e-okuyucu uygulamasını kullanarak yapmanız daha iyidir. Bu uygulamalar yalnızca bir dizi kolaylık özelliği sunmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu gece okumanız sırasında gözlerinizin zorlanmasını kolaylaştırmak için mavi bir ışık filtresi de içerir.

Favori e-okuyucu uygulamalarımızdan biri olan Moon +, uygulamaya entegre edilmiş harika bir mavi ışık filtresi özelliğine sahiptir. Google Play Kitaplar da kendi Gece Işığı ayarları biçiminde.

Akıllı telefonunuzda ışık filtresi kullanıyor musunuz? Göz yorgunluğunu en aza indirmeye yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Content retrieved from: https://www.androidpit.com/night-mode-blue-filter-android.