6 Temmuz 2020, Pazartesi
Ana Sayfa / Apple / Apple A8X Çipi Ortaya Çıktı
1

Apple A8X Çipi Ortaya Çıktı

2
Apple ’ın yeni iPadleri tanıtmasına az bir süre kala yeni bir sızıntı ortaya çıktı. iPad Air 2 ’de kullanılması beklenen Apple A8X işlemcinin tasarımı ve ilk görüntüsü medyaya sızdı. Ortaya çıkan fotoğraf ile birlikte çipin tasarımı ve kapasitesi hakkında bir tahmin yapmak mümkün. Çipin fotoğrafının yanında, tabletin ana kartı, parmak izi tarayıcısı ve ön paneli gözüküyor. Çipin dizaynına bakıldığında A5X ve A6X ’e benzediği gözüküyor. Apple A8X işlemcinin grafik performansı olarak A7X ’e oranla daha başarılı olması bekleniyor.

Apple ’ın işlemcilerinin her sene grafik performansı artıyor, ancak A8X ’in geleneksel grafik kalite artışından daha fazlası ile gelmesi bekleniyor. iOS 8.1 Beta kodlarında ortaya çıkan bir değer Retina HD adında yeni bir çözünürlüğü gösteriyor. Retina HD kodu 3X-ipad olarak gösterilmiş. Çözünürlüğün tam olarak ne kadar olacağı belli değil, ancak Apple 2048×1536 çözünürlüğe Retina derken Retina HD ’nin oldukça yüksek bir değer olması olası. Bu kadar yüksek çözünürlüğün de grafik kartına ekstra yük bindirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Yeni çipte 2 GB RAM bulunması, tabletin aynı anda işlem yapma kapasitesini oldukça arttıracaktır. Böylece iPad Air satın alanların şikayet ettiği ram ve parmak izi tarayıcısı da yeni nesile gelerek iPad Air ’in tüm eksikliklerini tamamlıyor. iPad Air 2 ’nin halefinden daha ince ve hafif olması, Apple Pay desteği , 720p destekli ön kamera ve 8 MP arka kamera ile gelmesi bekleniyor. Tablet kapasitesi olarak da 32, 64 ve 128 GB ’lık modeller üretilecek. 16 Ekimdeki tanıtımda tabletin ve A8X işlemcinin tüm detayları ortaya çıkacaktır. iPad Air 2 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Apple A8X

ipad_air ipadair2-2

Kaynak: Apple Insider

Etiketler:Apple A8X, apple ipad, Apple Pay, iOS 8.1, iPad Air 2
Paylaş
Tweet
Paylaş
Paylaş
Email

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

 • 2608950_iPad_Air_22608950_iPad_Air_2
  iPad Air 2 Görüntüleri Ortaya Çıktı
 • tablettablet
  Tablet Satışları Artmaya Devam Ediyor
 • ipad proipad pro
  Yeni iPadlerin Tanıtım Tarihi Belli Oldu
1 Comment
1 Comment

 • 3

  Hüseyin

  14 Ekim 2014 at 23:24

  Aciklansin yorumlariz. Vaad satmayalim.

  Cevapla

 • Leave a Reply Cevabı iptal et

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum

  İsim *

  E-posta *

  İnternet sitesi