1 Ekim 2020, Perşembe
Ana Sayfa / Apple / Apple XCode nedir?

Apple XCode nedir?

Xcode nedir, nasıl kullanılır?1

Xcode programı iOS’a uygulama geliştirmek için kullanılan bir IDE’dir. Onun programlama dilinin adı Objective C koymuşlar. Bu programlama dili ile Xcode programı üzerinde iOS’a uygulamalar oluşturabilirsiniz. Fakat burada durum biraz farklı çünkü iOS’a bir uygulama yaparken kodları ve görsel kısmını da siz yapmalısınız. Yani hem görsel kısmını hem kodları tek tek tasarlamak zorunda kalırsınız. Bu sizin için sorun değil ise Xcode sizin için mükemmel bir program olacaktır.

 

Görsel kısmını tasarlamak için Xcode programın içinden Interface Builder diye bir bölümü kullanırsınız. Bu bölümde arayüzünü ve kodları (yani değişkenler ve fonksiyonlar) entegre edilir. Programın Library kısmında birçok hazır nesne bulabilirsiniz.
Şimdi Xcode’un programlama dili hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Daha önce söylediğim gibi Xcode’un programlama dili Objective C dili idir. O aynı Java ve C#’ta olduğu gibi nesne tabanlı bir programlama dilidir.
Xcode’un başka bir kısmı daha bir. Bu kısmının adı iOS Simulator. Bu simulatör iPhone’unuz yokken bile yaptığınız uygulamanın telefonda nasıl çalıştığını size tam olarak gösteriyor ve onun sayesinde değiştiğiniz şeyleri de aynı anda görebilirsiniz.

Apple developer üyesi değilseniz öncelikle  http://developer.apple.com/programs/register   buradan üye olmanız gerekli sonrasında

Xcode u https://developer.apple.com/downloads  buradan indirebilirsiniz.

One comment

  1. üstad merhaba, xcode da site içi arama yapabileceğim bir uygulama nasıl yapabilirim. mesela senin adına bir uygulama yazıldı. konular bölümü var programı yayınladıktan sonra içerik eklemeden sitende bulunan bilgileri ios da konularda arama yaptığında telefonun ekranına nasıl getirebilirim.

    Yardımlarını rica ediyorum.
    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir