17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Aso (App Store Optimization) Nedir, Nasıl Yapılır?
1

Aso (App Store Optimization) Nedir, Nasıl Yapılır?

Aso (App Store Optimization)

Hayatımızın büyük bir bölümünü mobil uygulamaları kullanarak geçiriyoruz. Ne kadar yararlı olduklarından bahsetmemize gerek yok. Yapılan araştırmalar, insanların günde en az 2 saatlerini uygulamada harcadıkları yönünde.

Aso Nedir?

ASO, kısaca mobil SEO olarak da tanımlanabilmektedir. Mobil uygulamaların daha çok indirilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu aslında organik bir yoldur. Bu uygulamanın kurallarını ise Google Play ve App Store belirlemektedir. App Store Optimizasyonun avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

2
Aso Nedir

İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını internet üzerinde arama yaparak geçirmektedir. Mobilin ve mobil uygulamaların kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu optimizasyon tercih edildiğinde  rakiplerinize büyük bir fark atmış olacaksınız. Bununla beraber, uygulamanızın indirme oranları artacağı için, aynı zamanda para da kazanmaya başlayacaksınız.

App Store Optimization, “Aso” olarak bilinmektedir. Bu uygulama, uygulamaların arama kısmında daha çok görünmesini ve buna bağlı olarak daha çok tıklanmasını sağlar. IOS App Store ve Goolge Play Store, bu noktada birbirlerinden ayrılmakta. Peki, iyi bir IOS App Store Optimizasyonu için neler yapılmalıdır? Hepsini sıra ile aktarıyoruz:

 • Konu hakkında mutlaka anahtar kelimelerle ilgili araştırmalar yapın

App Store üzerine eğer uygulama yüklemek istiyorsanız, ilk olarak konunun anahtar kelimelerini araştırmanızı öneriyoruz. Bu anahtar kelimeler de elbette, rast gele seçilmemeli, mutlaka konu ile ilgili olmalıdır. Anahtar kelimeler hakkında listeler yaparak, konu ile ilgili çalışmaya başlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz listenin, en çok kullanılan anahtar kelimeler olduğundan emin olun.

Eğer ben rekabetten uzak durmak istiyorum, diyorsanız, bu noktada da rekabetin az olduğu kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu sizi sektör içerisindeki rekabetten uzak tutacaktır. Ancak tercih edeceğiniz kelimelerin bir kısmının popüler olmasını öneriyoruz. Eğer, rekabetli bir sektör içerisinde uygulama geliştirmeye karar verdiyseniz, bu noktada tercih edeceğiniz anahtar kelimenin uzun kuyruklu anahtar kelime olmasına dikkat edin.

 • Rekabet analizlerini dikkate alın

Mutlaka sektörün rekabet araştırmalarını yapın. Bu araştırmalar sayesinde, ne kadar süre içerisinde ne kadar indirme alacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu çalışmalar raporlanmalıdır. Kullanıcıların uygulamalar için ne kadar para ayırabileceği gibi noktalar, bu çalışmalar için son derece önemlidir. Rakiplerinizi detaylı bir şekilde incelemeli ve ne kadar harcama yaptıklarını dikkate almalısınız.

 • Tercih edeceğiniz anahtar kelimelerin kalıcı ve akılda kalıcı olması gerekmektedir.

App Store’ye uygulama yüklemek, sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Belirli incelikleri bulunmaktadır. İlk olarak isim belirlemek gerekmektedir. Bu uygulamanın, kullanıcılar tarafından mağaza içerisinde kolay bulunmasını sağlar.

 • Meta açıklamaları ile anahtar kelimeler arasındaki bağlantıyı kullanın

Meta açıklamalarının içerisinde, anahtar kelimelerin olması gerekmektedir. IOS App Store içerisinde, meta açıklamalar genel olarak eklenmez. Ancak kaliteli bir açıklama yazmanız gerektiği gerçeğini de göz önünde bulundurmamanız gerekiyor. Kısa açıklamalar ile, kullanıcıların uygulamayı kullanıp kullanmamaları konusunda onları ikna edebilirsiniz. Bu açıklamalar genel olarak 252 karakter ile sınırlandırılmıştır. Bu sebeple kısa ama ikna edici bir içerik hazırlamanız gerekmektedir.

 • Uygulamanız için anahtar kelimelerinizi geri dönüşü olması yüksek olan kelimelerden tercih edin

Anahtar kelimeler konusunda dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde belirtebiliriz:

 • Anahtar kelimelerinizi kullanırken, noktalama işaretlerine dikkat edin. Anahtar kelimelerinizi virgül ile ayırın.
 • 100 karakter sınırı olduğu için bütün karakterleri kullanmanızı öneriyoruz.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri sürekli olarak kullanmayın.
 • Aynı anahtar kelimeleri kullanmadığınızdan ve benzerlerini aynı yerde kullanmadığınızdan emin olun.

Aso İçin En Temel Faktörler Nedir?

Mobil uygulama marketleri konusunda ASO’yu etkileyen bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

4
Aso İçin En Temel Faktörler Nedir
 • Uygulamanın logosu
 • Uygulamanın adı
 • Uygulamanın videosu
 • Uygulamanın açıklama metni
 • Anahtar kelimeler
 • Uygulamanın özel ekran görüntüleri
 • Uygulamayı yaratanların markası

ASO’da Kullanılabilen Araçlar Hakkında

Uygulama marketleri optimasyonları noktasında önemli olan büyün konulara değindikten sonra, internette bulunan önemli araçlardan bahsetmemiz gerekiyor. Ücretli ve ücretsiz olan önemli araçlar şu şekilde sıralanabilir:

Flurry: Analiz araçları arasında bulunmaktadır. Reklam içeriklerini ve kampanyaları sunmaktadır. Bu uygulama, hedeflerinize ulaşabileceğinizi vaat etmektedir.

Apptamin: Bu uygulama sayesinde, uygulamanız için profesyonel videolar hazırlayabilirsiniz.

Appcase: Positionly tarafından piyasaya sunulan bir analiz aracıdır. Bu uygulama sayesinde, kullanılan anahtar kelimeler sayesinde, hangi sırada olduğunuzu ve ne kadar gelir elde edeceğinizi takip edebiliyorsunuz.

Appnique: Bu uygulama sayesinde ise, uygulamanıza ne kadar yorum ve puan geldiğini görebiliyor, aynı zamanda rakiplerinizin durumunu da takip edebiliyorsunuz.

Sensor Tower: Bu uygulama sayesinde, hangi uygulamaların popüler olduğunu, anahtar kelimenin seçimini, uygulamaların performansını izleme ve günlük indirme gibi noktaları takip edebileceksiniz.

App Store SEO Nasıl Yapılmalıdır?

App Store SEO yapılması noktasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan bazılarını detaylı bir şekilde şu şekilde açıklayabiliriz:

6
App Store SEO Nasıl Yapılmalıdır
 • Uygulamanın İsmi: Aramada yapılan en önemli kriter uygulamanın adıdır. Mutlaka dikkat çekmeli ve hedef kitleye hitap etmelidir. Bu noktada kullanabileceğiniz kelimeleri ve popülerliklerini inceleyin. Bu sırada yaptığınız anahtar kelimelerini de gözden geçirin.
 • Ekran görüntüleri ve ikonlar: Uygulamanızın vitrini, ikonlar olarak tanımlanmaktadır. İkonlar, uygulamanın daha fazla indirilmesini sağlanmaktadır. Bu noktada kullanacağınız ekran görüntüleri, dikkat çekici olmalıdır.
 • Çok seçenekte dil desteği: Çevremizde konuşanların çoğu Türk olsa da ne yazık ki dünyanın yarısı İngilizce konuşuyor. Bu sebeple, diğer ülkelerdeki kullanıcılara erişmek istiyorsanız, yabancı dil noktasını göz önünde bulundurmalısınız.
 • Uygulamanın ne kadar boyut kapladığı: Eminiz ki, sizler de telefonunuza bir uygulama indirirken, boyutunu ve indirme süresini göz önünde bulunduruyorsunuz. App Store içerisindeki uygulamalar için 50 mb üstü internet şart olarak gözüküyor. Kullanıcılar uygulamanızı indirdiğinde, uzun sürüyor ve çok fazla alan kaplıyorsa, ne yazık ki uygulamanızı iptal edebilirler.
 • Küçük ama önemli ayrıntılar: Haber sitelerini, sosyal medyaları ya da blogları kullanma çalışın. Uygulamanız için özel sayfalar oluşturmayı ve buralardan paylaşım yapmayı ihmal etmeyin.

ASO Sıralamayı Etkileyen Faktörler

App Store’de sıralamayı etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır.

8
ASO Sıralamayı Etkileyen Faktörler

Derecelendirmeler ve uygulamalara yapılan yorumların hepsi burada mevcuttur. Ancak sıralama noktasında farklı kriterler ele alınmaktadır. Bu kriterlerin çok az bir kısmı anahtar kelimeleri içermektedir.

Özgün kelimeler için yapılan testler bunları hangi platformların kullanıldığını göstermektedir. Değerlendirmeler, iyi ve kötü yönde yapılabilir. Ancak değerlendirmede hepsinin etki derecesi farklı olabilir. Google Plus bu noktada “Uygunsuz Olarak İşaretleme” seçeneğini kullanmaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak ilk olarak App Store için kendine uygun anahtar kelimeleri bulmaya çalışın. En az 50 uygulama mağazası için anahtar kelimelere ulaşın. Bunun için rakiplerinizin applerine bakmayı da unutmayın. Uzun kuyruklu App Store anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra, zayıf App Store anahtar kelimelerinizi iptal ederek işe başlayabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi ayarladıktan sonra, doğru yerde kullanmak da son derece önemli. Anahtar kelimelerinizle doldurmanız gereken bazı yerler bulunuyor. Son olarak IOS 11, anahtar kelime sınırını 30 karakter ile sınırladı.

Markanızın adını kısa ve öz tutun. Dilerseniz, daha sonrası için anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Bunun için de noktalama işareti kullanabilirsiniz.

SEO ile uçuşa hazır mısınız?

[ad_2]
Kaynak