11 Aralık 2019, Çarşamba
Ana Sayfa / Akıllı TV / Bilgisayardaki Videoyu Tv ye Kablosuz Aktarma

Bilgisayardaki Videoyu Tv ye Kablosuz Aktarma

Bilgisayardaki Videoyu Tv ye Kablosuz Aktarma

Smart-Tv ler hayatımızda yerini aldığı günden itibaren bilgisayardaki-videoyu-tv-ye-kablosuz-aktarma ya da Bilgisayardaki Videoyu Tv ye Kablosuz Aktarma konusu webde arama çokluğuyla dikkat çekiyor.

ben de bu konuyla ilgili deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Esasında bu olay, Akıllı Cihazların DLNA özelliğidir. peki DLNA nedir? DLNA (Digital Living Network Alliance) kullandığımız dijital cihazların ortak ağ üzerinden birbirleri ile haberleşmesi diyebiliriz.

DLNA sayesinde kişisel bilgisayarımızı bir sunucuya (server) dönüştürüp DLNA özelliği bulunan cihazlardan (Akıllı tv, Projeksiyon) Video, Fotoğraf, Müzik gibi dosyalarımıza ulaşabiliriz.

İşe başlamadan Önce TV ya da Projeksiyon cihazınızda DLNA özelliği olup olmadığını kontrol edin.

Bilgisayardaki görüntü televizyona nasıl aktarılır?

1_-IO5f3VznUNmNnmjHr5ReQ[1]

Yazılım İndirin

1- Bilgisayarımıza Plex Media Server Yazılımını buradan kurarak başlatın.
kurulan Plex Media Server Yazılımı yandaki gibi başlat kısmından ulaşılabilecek. Üzerine Sağ Tık Yapıp, Open Plex e  tıklıyoruz. Açılan web sitesine üye olup aşağıdaki adımlara geçebiliriz.

Medya Seçin

2. Üyelik işlemleri bittikten sonra aşağıdaki resimde belirtilen kırmızı daire içinde belirtilen “+” simgesine basıyoruz. Çıkan pencerede filmler veya tv showları istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca göreceğiniz gibi resim, müzik vb bir çok seçenek var. Arşivinizdeki resim, müzik klasörlerini tanımlayarak TV’niz üzerinden hepsine ulaşabilirsiniz.

 

1_hx52gRibTA2Uo_-NFbtuIw[1]

1_6ms_aIU5A8Z-zkrWXBz6Xw[1]

1_nxtp5cMJY28m6A_67g6R2A[1]

Klasör Belirleyin

3- Sonraki ekrana geçtiğimizde önemli kısımlardan birisine geliyoruz. Bu ekrandaki klasör ekle seçeneğini tıklayarak Smart TV den hangi  klasördeki dosyalara ulaşmak istediğimizi belirtiyoruz.

TV İşlemleri

4- Gelelim TV de yapılacak işlemlere

Yukarıdaki uzun işlemleri yaptıktan sonra geldik TV üzerinden izleme kısmına
Bu işlem için TV kumandanızı alıp yerimize geçiyoruz. Tv’yi açtıkran sonra wi-fi ile modeme bağlanıyoruz. Bu modemde bilgisayarınızında aynı anda bağlı olması ve yukarıdaki uygulamaların açık olması gerekiyor tabiki. (tavsiyem kablo ile bağlanmanız yoksa sorun değil wi-fi’de olur). Aynı modeme bağlandıktan sonra DLNA özelliği sayesinde bilgisayarımızda kurduğumuz Plex server’ı TV otomatik olarak görüyor. Yani bu kısımdan sonrasında bir ayarlama yok. Tıklayıp izleyeceğiz.

Uygulama Vestel 42PF7175 modelde bizzat deneyerek çalıştırdım. Samsung ve LG Tv lerde de çalıştığını duydum.

PLEXİN DEZAVANTAJLARI SORUNLARI NELERDİR

1. Modem ile televizyon arasındaki bağlantı wi-fi olarak sağlanıyorsa max hız 54mbps olur ve bu hız 6-7gb boyutun üzerindeki filmleri oynatmak için yetersizdir. Bu sorun için modem ve tv arasındaki bağlantıyı kablo ile sağlamaktan başka çare yoktur (modeminizin max hızı 54mbps ise kabloda işinize yaramaz).

 

Bilgisayardaki Videoyu Tv ye Kablosuz Aktarma ile ilgili aramalar

bilgisayardan tv’ye kablosuz görüntü aktarma

masaüstü bilgisayardan tv’ye görüntü aktarma

bilgisayardan televizyona görüntü aktarma resimli anlatım

tv den tv ye kablosuz görüntü aktarma

bilgisayar ekranını philips tv ye aktarma

lg tv ye bilgisayar bağlamak kablosuz

bilgisayarı televizyona bağlamak kablosuz windows 8

masaüstü bilgisayarı smart tv ye bağlamak