17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Blog Pazarlama Nedir?
1

Blog Pazarlama Nedir?

Blog pazarlama ile kazanç sağlamaya hazır mısınız? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Hadi başlayalım.

Blog Pazarlama Nedir?

Globalleşen dünyada her geçen gün artan internet kullanıcısı sayısı, kişileri internetten para kazanmaya yöneltmiştir. Farklı farklı pazarlama ve para kazanma stratejilerinin bulunduğu internet dünyası, kişiler için ilk zamanlarda ek gelir, sonrasında da aylık gelir sağlamaktadır. İnternetle azıcık iç içe olan kişilerin rahatlıkla elde edebileceği gelirler, insanları bu tarz şeylere yöneltmiş ve çeşitli araştırmalara konu olmuştur.

Blog pazarlama veya diğer adıyla blog marketing de, internetten para kazanmanın etkili yollarından bir tanesidir. Kişilerin hem eğlenerek yapabileceği, hem de oturduğu yerden hiç yorulmadan ciddi bir gelir elde edebileceği blog pazarlama  işlemi bir çeşit reklamdır. İnternet dünyasında gelir elde etmenin en kolay yollarından bir tanesi de, bir blog sayfasının adminliğini üstlenmektir. Çünkü bloglarda yayınlanan yazılar, site sahibinin o yazıyı okumak amacıyla giren her bir kişi üzerinden para kazanmasını sağlamaktadır.

2
Blog Pazarlama Nedir

Blog pazarlama işleminin mantığı esasında oldukça basittir. İnternet dünyasının en çok kazandıran sisteminin blog sayfaları olduğu bir gerçektir, fakat şöyle bir gerçek de vardır: Bu sitelerin gerçekten gelir düzeyinde para kazandırması için internet sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve bilgi içeriği açısından gerçekten zengin olması gerekmektedir. Blog pazarlama yapan kişiler web siteleri için özgün içerik üreterek bu işlemi gerçekleştirirler. Arama motorlarında öne çıkmanın en büyük kaidelerinden bir tanesi özgünlük, diğeri de doğru sayıda anahtar kelime kullanımıdır. Diğer öne çıkma kriterlerini seo teknikleri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Web sitelerinin arama motorlarında öne çıkmak ve kendini tanıtarak daha çok müşteriye sahip olmak için seo uyumlu yazıların yazılması ve bu makalelerin kişilerin işine yarayacak şekilde hazırlanması gerekmektedir. Web sitelerinin günlük ve haftalık olarak ihtiyaç duydukları yazı sayısı sitenin bilinirliğine göre artış göstermektedir. Ve sitenin ön plana çıkması için de, sitenin devamlı aktif kalması gerekir. Bu ihtiyacı çoğu zaman site sahipleri karşılayamazlar. Bunun nedeni bu şekilde yazı yazmaktan çok iyi anlamamaları ve sitenin diğer işleri ile uğraşmaktan buna vakit bulamamaları olabilir. İşte bu da blog pazarlama sahasının genişlemesini ve kişilerin aktif bir şekilde para kazanmasını sağlamaktadır.

Blog Pazarlama Avantajları 

Blog pazarlama ve blog satın alma hizmeti çeşitli avantajları beraberinde getirmektedir. Web sitesi sahiplerinin mutlaka satın alması ve bu işlemi düzenli olarak yapan birini bulması web sitesinin bilinirliğinin artması bakımından iyi olacaktır. Çünkü düzenli olarak girilen içerikler, sitelerin canlı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca düzenli olarak içerik girilen siteler, müşterilere güven verir. İnsanlar merak ettikleri şeyleri sürekli olarak bir siteden okudukları takdirde, sürekli olarak o siteden okumaya başlarlar ve o siteye olan ilgileri ciddi anlamda artar.

4
Blog Pazarlama Avantajları

Blog pazarlama uzun vadede yüksek etki gösteren bir işlemdir. İlk zamanlarda sürekli blog girişi yapmak önceki yazıları geri plana atabilir. Bu nedenle belirli aralıklar tutturup paylaşım yapmak gerekir. Fakat daha sonrasında web sitesi yöneticileri arz ettikleri kadar içerik girişi yapabilirler. Yine de aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Bir düzen tutturup, her gün aynı sayıda içerik girişi yapmak daha mantıklı olacaktır.

Blog pazarlama diğer dijital pazarlama stratejilerinden, reklam yöntemlerinden çok daha ucuz bir işlemdir. Web sitesi sahipleri uygun fiyatlara birkaç yazar ile anlaşarak bu işlemin gerçekleşmesini sağlayabilir. Arama motorlarında yapılan basit bütçeli reklamlar sayesinde, sitenin ciddi manada öne çıkacağı aşikardır. Bunun dışında doğru anahtar kelime kontrolü ve yazının özgünlüğü de siteyi ön sıralara çıkaracaktır. Fakat bu şu demek değildir. Yazıların içerisinde alakasız yerlerde anahtar kelimeler bulunur, herhangi bir anlam çıkmaz ve anahtar kelimelere uygun bir içerik hazırlanmazsa, arama motorları ilk etapta bu yazıları öne çıkarsa bile birkaç gün içerisinde alt sıralara dizecektir. Yani içerikteki mana ve kullanıcıların sitede kalma süresi de, sitenin reklamı açısından önemlidir. Özgün, anlamlı, yazım kurallarına uygun, okunaklı, okuyucuyu sıkmayan ve boşa kelime kalabalığı yapmayan yazılar siteler için çok daha avantajlı olur.

Blog pazarlama işleminin ucuzluğu, tüm siteleri buna yöneltmiştir. Zaten arama motorlarının öne çıkarma kriterlerinin en başında, şüphesiz ki sitelerde bulunan içerikler gelmektedir. Hangi konuda iş yapan bir site olursa olsun, doğru içeriklerle o siteyi desteklemek gerekir. En iyi satış yapan siteler, her bir ürünü için seo uyumlu içerik üreten sitelerdir. Örneğin ayakkabı satışı yapan bir site, ayakkabının özelliklerini ve nerede, nasıl kullanılmasının daha uygun olduğunu açıklayan bir yazı ile ayakkabıların her birini desteklediğinde, o site öne çıkacaktır. Örneğin pembe yazlık ayakkabısı için, içerisinde pembe ayakkabı, yazlık ayakkabı ve pembe yazlık ayakkabı anahtar kelimelerinin doğru sayıda kullanıldığı bir yazıyı sitesine yüklerse, bu etiketler ile arama yapıldığında ayakkabısı ön planda tutulacaktır.

İyi Bir Blog Pazarlama Hizmeti Nasıl Verilir?

 İyi bir blog pazarlama hizmeti almak için, bu konuda uzun yıllar boyunca deneyimi olan bir yazar ile çalışmak gerekmektedir. İnternet dünyasına hakim olan, yoast seo, rank math, all in seo gibi eklentilerin kurallarından anlayan ve doğru şekilde içerik üreten bir yazar ile çalışıldığı takdirde blog pazarlama işlemi en iyi şekilde gerçekleşecektir.

6
İyi Bir Blog Pazarlama Hizmeti Nasıl Verilir

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bazı hususların varlığı muhtemeldir. Örneğin kişilerin yazılan yazıları tek tek kontrol etmesi, kesinlikle yazardan aldığı gibi siteye yüklememesi gerekir. Çünkü bazı yazarlar reklamlarını yapmak amacıyla, yazdıkları yazıların kenarlarına kendileri hakkında bazı bilgiler yazabilir. Bunun dışında saçma sapan bir yazı yazmış olabilirler. SEO uyumu ile alakası olmayan bir yazı yazılmış olabilir. Yazı kopya olabilir. Bir iki yazısı fena değil diye, diğer yazıları kontrol etmeden siteye yüklemek son derece sakıncalı bir davranış olacaktır.

Web sitesi editörlerinin veya sahiplerinin, yazılara özgünlük kontrolü yapması gerekir. Bir cümlesi dahi başka bir siteden alıntı olan yazılar, arama motorlarında geri sıralara düşecektir. Bu durum sitenin kalitesini düşürebilir ve ismini zedeleyebilir. Bu gibi durumların oluşmaması ve arama motorlarının siteleri geri sıralara düşürmemesi için mutlaka kopya kontrolü yapılmalıdır.

Site sahiplerinin kopya kontrolü yapacakları siteyi en doğru şekilde seçmeleri gerekir. Çünkü bazı siteler yazıları çalmakta ve güvenlik açığı oluşturmaktadır. Sitelerde yayınlanacak olan yazıların, başka sitelerde daha önce yayınlanma riski vardır. Bu da sitenin özgünlüğünü zedeleyecektir. Bu nedenle bilindik ve güvenilir sitelerin kullanılması tavsiye edilir. Bu işlemi ücretsiz yapan siteler olduğu gibi, ücretli yapan siteler de vardır. Ücretsiz yapan siteler güven sağlamaz sonucuna varmak da yanlıştır, fakat şu da bir gerçektir ki, premium özelliği olan ve belirli bir ücret karşılığında bu işi yapan siteler güvenlik açığını en aza indirgemektedir.

Blog pazarlama işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesi için gerekli olan bir diğer adım, şüphesiz ki sitenin tutarlılığıdır. Site hakim olduğu çizgiden sapmadan yazılar üretmelidir. Yani bir site kadın sağlığı ve modası üzerine kurulmuşsa, bu sitede kapı, pencere yapan bir şirketin reklamının yapılması mantık sınırlarının dışında kalacaktır. Sitenin kalitesini düşürecek, adını zedeleyecek ve arama motoru böyle bir tutarsızlığın devamlılığını fark ettiğinde siteyi gerilere düşürecektir. Site hangi amaçla kurulmuşsa, o çizgide devam etmelidir. Yazarlara verilen başlıklar da bu çizgi etrafında dönmelidir.

[ad_2]
Kaynak