6 Haziran 2020, Cumartesi
Ana Sayfa / Telefon / Cep Telefonunu Bilgisayara Bağlamak
cep telefonunu bilgisayara bağlamak 1
Telefonu Televizyona Bağlayın

Cep Telefonunu Bilgisayara Bağlamak

Cep telefonunu televizyona bağlamak günümüzde mümkün ama nasıl? Telefonunuzdaki resimleri tüm aile bireyleri ile tv den televizyondan izlemek isteyebilirsiniz.

Televizyona bağladığınız telefonun içindeki tüm dosyaları listeleyebilirsiniz. Videoları televizyondan izleyebilirsiniz. Bu yazımızda Cep telefonunu televizyona bağlamayı göreceğiz.

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır ?

Televizyonunuzda Smart TV özelliği varsa işlem kolay Televizyona telefonlarınızı, tabletlerinizi kablosuz ya da kablolu bağlayabilirsiniz. Kablosuz bağlamak için Televizyon Wifi ağına bağlanmalıdır.

Android modellerinde en çok kullanılan Miracast teknolojisi yada buna alternatif olarak DLNA bağlantısı ile telefonunuzu televizyona bağlayabilirsiniz. Miracast için televizyonunuzda Screen Mirroring (ekranı yansıtma) özelliğine geçiş yapıp telefonunuzda yine aynı ekran yansıtma özelliğini açarak telefonunuzu bulun ve eşleştirin hepsi bu kadar.

Samsung Akıllı telefonunuzda  AllShare uygulamanız bulunuyor ise bu uygulama sayesinde akıllı televizyonlarınıza görüntü aktarma ve medya öğelerinizin gösterimini yapabilirsiniz. Android telefonunuzda bu uygulama (All Share Cast For Smart TV App) yoksa indirin ve uygulamanızı açıp aktarım sağlamak istediğiniz içerikleri seçmeniz yeterli olacaktır.

iPhone telefonu televizyona bağlamak için daha doğrusu fotoğraflarınızı ,videolarınız gibi medya öğelerini televizyondan görmek için kablosuz veri akışı sağlayan uygulamaları kullanmanız en kolay yöntemdir. App Store üzerinden “DLNA” yazıp aradığınızda karşınıza çıkan uygulamaları inceleyebilirsiniz.

Apple iPhone ve iPad Cihazları Televizyona bağlamak

iPhone ve iPad cihazları televizyona kablosuz olarak bağlamanın en kolay yöntemi Apple TV satın almak olacaktır 4. nesil Apple TV’lere iPad ve İPhone modelleri kablosuz olarak televizyona bağlana biliyor. Apple Tv’yi bir nevi Google Chromecast gibi düşünebilirsiniz buda Apple versiyonu destek yanlış olmaz. Apple TV’nin fiyatı biraz yüksek olduğundan eğer kablolu olarak bağlanmak istediğinizde birçok mağazada ve internette bolca bulunan HDMI olarak bulunan kabloları tercih edebilirsiniz.

Televizyonunuzda Smart TV özelliği yoksa

Android kullanıcıları Smart Tv özelliği bulunmayan televizyonlara bağlanmak için Google Chromecast kullanabilirsiniz. Bu aygıtın amacı medya öğelerini yada ekran yansıtmayı doğrudan televizyonunuza yapmak için üretilmiştir. Eski televizyonunuza telefonunuzu Google Chromecast  sayesinde bağlamanız mümkündür. Android bildirim kısmında yer alan Quick Settings menüsünden Cast komutun seçeniğini kullanarak bağlanabilirsiniz.(örnek:Youtube uygulamasında bunu görebilirsiniz)

Buna alternatif olarak Miracast teknolijisi güncel televizyonlarda bulunduğundan farklı bir yöntem olarak değerlendirebilirsiniz.(Google aramsı ile Miracast bağlantı cihazlarına ulaşmanız mümkün)

Televizyonunuzda Miracast desteği yoksa Chromecast satın almayıda düşünmüyorsanız geriye telefonu kablo ile televizyona bağlamak kalıyor. Bunun için micro usb bağlantısından HDMI çıkışına çeviren kabloları tercih edebilirsiniz.İki farklı HDMI kablo seçeneği bulunmaktadır MHL ve Slimport bu tamamen telefonunuza göre değişmektedir.Örneğin S3,S4 Mhl kullanırken LG G2 slimport tipindedir.