7 Temmuz 2020, Salı
Ana Sayfa / Yeme-içme / Çorum’da nerede ne yenir?
çorum mutfağı yemekleri 1

Çorum’da nerede ne yenir?

Çorum’a henüz yerleştiniz ya da seyahatiniz de Çorum’a da yer ayırdınız. Çorum’da ne yenir diye düşündünüz, belki birkaç web sitesi dolaştınız ama tatmin olmadınız. Hiç merak etmeyin Çorum’da yaşayan kişiden, gerçek deneyimler doğrultusunda hem Çorum’u tanıyacak hem de nokta atışı yaparak size ve bütçenize uygun bir yer belirleyeceksiniz.

Yöresel Yemekler, Mantılar, Kebaplar, Dönerler 

Çorum Esnaf Lokantaları

İzmir Lokantası

Çorum merkez de özellikle sulu yemek, çorba (dil paça, işkembe), döner, ızgara ve pide çeşitleri ile benim de sıklıkla tercih ettiğim mekanlardan birisidir İzmir Lokantası. Otoparkı, Aile yeri ve deneyimli personeli ile aileniz veya arkadaşlarınızla memnun kalacağınız bir mekan.

https://tr.foursquare.com/v/izmir-lokantası/50ccc195e4b00d24a36e479b

çorum mutfağı yemekleri 2
İzmir Lokantası – Çorum

İzmir Lokantası Haritası için tıklayınız

Çorum Et Lokantaları

Hasan Zahir Et Lokantası

Hasan Zahir Et Lokantasında tabiki et yenir. Genellikle pirzola tercih edilir. Köfte ve diğer ızgaralar da lezizdir. Burada et kilo işi söylenir. Elbette porsiyon olarak da sipariş verebilirsiniz.

Ana yemekten önce sizlere kızarmış ekmek, bal ve kaymakservis ediliyor. Hasan Zahir Et Lokantasını sırf bu sebeple tercih eden müşteriler hiç de azımsanamaz. 

Adres: Samsun Yolu 7.Km / Çorum
Telefon: 03642273454

Harita için Tıklayınız.


Hancılar Restaurant

Kilo işi et sipariş edebileceğiniz Hancılar Et Lokantasında porsiyon olarak siparişin alınmadığını şimdiden söyleyelim. Etleri leziz ve mekanın tarihi dokusu korunmuş olup bahçesi ve mini hayvanat bahçesi ile çocuğunuz ile güzel vakit geçirebileceğiniz bir mekan 

Hancılar Et Lokantası CNNTURK yayını

Adres: Çorum – Samsun Karayolu 12.Km
Telefon: 0364 245 9191

Hancılar Et Lokantası Harita için tıklayınız

Çorum Yöresel Tatlar 

Katipler Konağı

Leziz Çorum yöresel yemeklerinin yanında enfes lezzetleri tadabileceğiniz, güler yüzlü personeli, huzurlu ortamı ve yıllardır çizgisini hiç değiştirmemiş bir mekan Katipler Konağı.

Çorum merkezde, kendi otoparkı ile hizmet vermektedir. Avlusu ve mistik mekanı misafirlerine hoş bir ortam sunan Katipler Konağında özellikle 
Tarhana çorbası, keşkek, Hingal ve İskilip Dolması’nı özellikle öneriyoruz. 

Kadın elinin değdiği lezzetli yemekleri uygun fiyata bulabileceğiniz bir mekandır.

çorum mutfağı yemekleri 9
Katipler Konağı
çorum mutfağı yemekleri 10
Katipler Konağı

Adres: Karakeçili Mah. 2.Sokak No: 20  Çorum
Telefon: 0364 224 9651

Katipler Konağı Haritası için Tıklayınız. 

Öğrenci Mekanları

Yakında….

Çorum Mutfağı

Çorum’un meşhur yiyecekleri

Leblebi
Leblebili Yumurta
Çorum Köftesi
Çorum Baklavası
Düğün Çorbası
Fakir Baklavası
Karaçuval Helvası
Keşkek
İskilip Dolması
Hasıda

Gül Burma
Su Böreği
Yeşil Fasulye Kavurması
Tarhana Çorbası
Papatya Kurabiyesi
Mantı
Tel Tel
Madımak
Mantarlı Borani
Ufamaç
Tavuklu Nohutlu Pilav
Ispanaklı Mıklama
Taşlık Kavurması
Ortalık
Yangıç

1.Helle aşı; yağla kavrulmuş undan yapılır.

2. Bulgur aşı; çorbadan az pilavdan çok sulu olarak bulgurdan yapılır.

3.Düğül aşı; çok ince çekilmiş bulgurdan yapılır.

4.Toyğa aşı; yağsız yoğurttan yapılır.

5.Sütlü aş; yarmaya süt karıştırılarak yapılır.

6.Yoğurtlu aş; yoğurt karıştırılmış yarmadan yapılır.

7.Tutmaç aşı; mercimek, erişte, sarımsaklı yoğurt karıştırılarak yapılır.

8.Tatar aşı; muska biçiminde içi kıymalı hamur aşına sarımsaklı yoğurt katılarak yapılır.

9.Cilbir; soğan, kıyma, yumurta ve bir miktar su ilavesiyle yapılır.

10.Borhani; hamurlu, yumurtalı ve mantarlı olarak üç çeşittir. Hamur küçük küçük kesilerek ortasına delik açtıktan sonra bir tencereye konur. Piştiği zaman üzerine yoğurt dökülür.

11.Helise; az miktarda yağ ile pişirilen yarma, ayrı pişirilmiş yağsız et parçalarıyla beraber bir tokmakla dövülerek karıştırılır, üzerine kızarmış yağ ekilerek yenir.

12.Çullama; un ve yağ ile yapılan garnitür, pişmiş hindi veya kaz eti parçalarının üzerine dökülerek yapılır.

13.Mücver; yumurta, maydanoz, kıyma karıştırılır. Bu malzeme hususi şekildeki tavaların çukurlarında toplanmış olan kızgın yağ içine atılarak kızartılır.

14.Mıklama; peynir veya pastırma, kıyma veya ıspanak üzerine kırılan yumurtaya kızgın yağ dökülmek suretiyle haşlanarak yapılır.

15.Közleme; külbastı olarak da bilinir.

16.Madımak; semizotu nevinden bir tür yabani ot sade yağ ile haşlanır. Su ilavesiyle pişirilir, içine az miktarda pastırma da konulur.

Hamur İşleri

1.Cızlak; helle hâlindeki mayalı hamur, kızgın yağlı bir sac üzerine dökülerek pişirilir.

2.Mayalı; tava ve sac mayalısı diye ikiye ayrılır. Tava mayalısı, tavada kızdırılan yağın içinde, açılmış yuvarlak hamur parçaları kızartılarak yapılır. Sac mayalısı, katıca yoğrulmuş kalın, yuvarlak hamur parçaları kızgın sac üzerinde pişirilerek yapılır. Buna bazlambaç da denilir.

3.Katmer; yağlı yoğrulmuş hamurlar, ince olarak açılır ve yuvarlak biçimde kesilir. Parçanın üzerine soğanla kaynamış kıyma veya peynir konularak üstüne bir kat daha açılmış hamur yapıştırılır. Tavada kızdırılmış bol yağ içinde, börek kıvamında kızartılır.

4.Kızartma; yufka ekmeği su ile ıslatılır, içine kıyma serpilir, dört köşe katlanır, bol yağ içinde iki tarafı da kızartılır.

5.Kömbe; mayasız hamur kızgın bir taş üzerine yapıştırılır veya kızgın küle gömülerek pişirilir.

6.Pezi; yufka ekmeği pişirilirken, daha küçük yapılan sıcak yufkanın üstüne tereyağı dökülür. Buna yağlı ekmek de denmektedir.

7.Yanıç; yine yufka ekmeği pişirilirken yapılır. Yufka hamurunun içine kıyma, peynir veyahut ıspanak konularak sac üzerinde pişirilir. Bir tür börektir.

8.Oğmaç; ıslatılmış yufka kızartılmış yağ içine parça parça doğranır, bir veya birkaç yumurta ilavesiyle karıştırılarak pişirilir. Buna höşmerim de derler.

Çorum Tatlıları

1.Unutma beni; kuru yufka ekmeği parçalanarak bir kaba konur. Bir tavada pekmez, yağ karıştırılarak kaynatılır. Yufka ekmeğinin üstüne dökülür, bir miktar da ceviz ilave edilir. Buna “züğürt baklavası” da derler.

2.Karaçuval helvası; biraz yağ ile un kızartılır. Pekmez ilavesiyle helva hâline getirilir, sıkılarak küçük topaklar yapılır.

3.Teltel; limon tuzu ile şeker kestirilir, ağda hâline getirir. Sonra soğuk havada dondurulduktan sonra ağda elle sıkılarak uzatılır ve beyazlatılır. Daire hâline getirilerek kavrulmuş un içine yatırılır. Elle sıkılarak bu daire genişletilir ve tel tel olur.

4.Hasıda; su, şeker veya pekmez ile nişasta hafif ateş üstünde topakçıklar hâline gelinceye kadar bir miktar yağ ilavesiyle karıştırılarak yapılır.

5.Hedik; Çekilmemiş bütün yarmaya az miktarda nohut, fasulye karıştırılır. Koyu çorba hâlinde pişirilir. Pekmez ilave edilerek üzerine ceviz serpilir, bir nevi pekmezli aşuradır.

Çorum Mutfak Araç-gereçleri

Çorum halk kültüründe, mutfakta kullanılan araç gereçlerin genel sıralaması şöyledir:

1.Çay kazanı

2.Banma (kazan)

3.Kuzu kazanı

4.Küpeli kazan

5.Culluk kazanı

6.Helva kazanı

7.Keklik kazanı (en küçük tencere)

8.Kuşane (tencere)

Çorum tabiri ile “masaf” tepsi çeşitleri de; baklava masafı, börek masafı, mantı masafı ve divan sinisi gibi adlar almaktadır.

Kaynak: Mustafa Alım