Ana Sayfa / Ders Notları / DC not geçer mi?
DC-ders-not
DC-ders-not

DC not geçer mi?

Öğrencilerimiz her ne kadar dönem başında ders geçme sistemi konusunda bilgilendirme yapılsa da, dönüm sonuna doğru şartlı geçme konusunda bazı soru işaretleri kalabiliyor. DC notu Hitit Üniversitesi için şartlı geçme notudur. İlgili mevzuat linki aşağıdadır.

http://mevzuat.hitit.edu.tr/goster.asp?id=14

(Resmî Gazete Tarihi: 25.08.2014 Resmî Gazete Sayısı: 29099)

HİTİT ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ‘nde Madde 27 ye göre (link ulaşım tarihi: 01.02.2019, güncel belgeyi takip ediniz.)

“Bir dersten (DC) alan öğrencinin o dersten geçip geçmediğini belirlemek için ilgili yarıyıldaki/yıldaki ağırlıklı not ortalamasına (YANO) bakılır. YANO’su 2,00 ve üzerinde olan öğrenci, o yarıyıl/yıl (DC) notu aldığı derslerden de başarılı sayılır. Yarıyıl/yıl sonu sınavından öğrencinin aldığı (DC) notlarının başarılı sayılıp sayılmamasına, bütünleme sınavından aldığı notlardan sonraki YANO’suna bakılarak karar verilir. YANO’su 2,00 altında olan öğrencinin, o yarıyıl/yıl aldığı (DC) harf notları (DC-) olarak not döküm belgesine işlenir ve öğrenci bu derslerden başarısız kabul edilir.”

DC olan notum var Bütünlemeye girebilir miyim?

İlgili dönemde YANO 2.00 üzerinde ve DD, FF olan dersiniz yoksa DC olan dersleriniz için Bütünleme sınavına giremezsiniz.

Bu yazıda dc not geçer mi sorusuna cevap bulacaksınız.

dc not geçer mi 1

DC not geçer mi?