26 Eylül 2020, Cumartesi
Ana Sayfa / Programlama / Delphi XE8 / Delphi Hata Yakalama Olayları Try – Except, Try – Finally
Try - Except 1

Delphi Hata Yakalama Olayları Try – Except, Try – Finally

 Try - Except, Try - Finally
Try – Except, Try – Finally

Delphi Hata Yakalama Olayları Try – Except, Try – Finally konusu yazılımcılar için son derece önemlidir. Aşağıdaki bilgilendirme metni size bu konuda katkı sağlayacaktır.

Delphi’de Matematiksel işlemler yaparken, örneğin;  bölenin sıfır olması, sayısala dönüşemeyecek bir ifadeyi sayısal ifadeye çevirmeye çalışılması, Dosya yolu yanlış olan bir klasöre ulaşmaya çalışırken ortaya çıkacak hatalarla başa çıkabilmek için Try – Except, Try – Finally bloklarından faydalanabiliriz

 

Try .. Except Bloğu : Bu blokla hataya yol açabilecek kodlar ve hata durumunda ne yapılacağı kodlar yer alır. Try ile Except arasına hata verebilecek kodlar yazılır. Except ile End arasına ise hata durumunda programın işleyeceği kodlar yazılır. Herhangi bir hata olmazsa Except ile End arasındaki kodlar hiç çalıştırılmaz.

Try
   Hataya sebep olabilecek kodlar
Except
    Hata Oluşunca devreye girecek olan kodlar    
End;
Try .. Finally Bloğu : Bu Blok Yazılımı biraz daha zorlayan kod bloğu olarak değerlendirebiliriz, şöyleki: Try ile Finally arasına hata verebilecek kodlar yazılır, Finally ile End arasına ise hata verse de vermese mutlaka çalıştırılacak kodlar yazılır.
Try
 ………………
   Hataya sebep olabilecek kodlar
…………………..
Except
……………………
    Hata Oluşsada oluşmasada işletilecek kodlar   
................... 
End;
 Java ve php Programlama dilleri için bu yapıların kullanımına bakabilirsiniz.