Ana Sayfa / Ders Notları / Doğru Akım Devre Analizi / Devre Analizinde Kaynak Dönüşümü
1

Devre Analizinde Kaynak Dönüşümü

Kaynak dönüşümü karmaşık devre analizi sorunlarında çözümü kolaylaştıran bir yol ve gerekliliktir. Kaynak dönüşüm yöntemini kullanarak birçok Zor soru kolaylıkla çözülebilir. Süper Pozisyon Yöntemi, Notron Totemi, Thevenin Yöntemlerinde sıkça kullanılır.

İçerik Özeti

Gerilim Kaynağını Akım Kaynağına dönüştürme

Akım kaynağı Nedir?

Akım kaynağı pratikte kullanılan bir donanım değildir. Akım kaynağı bulunduğu kol üzerinde söz sahibi olur ve bu kola ok yönünde sabit akım verir. Tabiki bahsedilen kolda başka kaynaklarında etikisi olabilir.

Gerilim Kaynağı Nedir?

Gerilim kaynağı, üreteç, voltaj kaynağı gibi terimlerin hepsi aynı anlama gelmektedir ve enerji sağlayan cihazlar, donanımlardır. Pratikte kullanılan gerilim kaynakları piller (aküler), güç kaynakları, ve şebeke gerilimleri olarak sınıflandırılabilir (kaynakça)

Kaynak Dönüşümünde Eşdeğer Devreler

2
Şekil 1. Kaynak Dönüşümü eşdeğer devreler

Şekil 1. de gösterilen devrede Gerilim kaynağına bağlı seri R direncini görüyorsunuz.

Bu devreyi Akım kaynağı ve bu akım kaynağına paralel bağlı bir dirençle gösterirsek çalışma prensibinde bir değişiklik yapmayız. R direncinden yine aynı miktarda I akımı geçer ve R direnci üzerine düşen gerilim aynı kalır. Burada kullanılan mavi renkli ok işareti akımın yönünü gösterir.

Aşağıdaki Örnekleri izleyerek konu daha iyi anlaşılacaktır.