17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları 2019-2020
1

Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları 2019-2020

İçerik Özeti

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Bu yazımızda işleyeceğimiz konu birçok kişinin hayatında yer alan ve hala da yer almaya devam eden arama motorları ile ilgili olacak. Arama motorları gelişen teknoloji aracılığı ile her zaman hayatımızda olacak bir şeydir.

Arama motoru: İnternet üzerinde bulunan içeriği aramak için kullanılan bir mekanizmadır. Üç bileşenden oluşur: web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabirimi. Ancak arama sonuçları genellikle sık tıklanan internet sayfalarından oluşan bir liste olarak verilmektedir.

Google

    Hepimizin de bildiği ve hemfikir olduğu üzere Google her yerde yaygın olarak kullanılmakta olan ve en çok bilinen arama motorlarının başında gelmektedir, teknoloji ile fazla yakından alakadar olmayan insanlar bile Google adını birinden ya da bir yerlerden mutlaka duymuştur aslında. Bu sebeple de büyük bir çoğunluğumuz her geçen gün Google arama motoruna güvenmeye devam etmekteyiz ve düzenli bir şekilde de gün içerisinde kullanmaktayız. Hatta birçok kişi tarafından günümüzde hala Google arama motoru, arama motorlarının önderi, en iyisi, en güvenilir ve en bilinir olarak da kabul edilmektedir.

2
Google

   İçerisinde birçok veriyi, kişisel tecrübeyi bir arada bulundurmakta olduğunu da belirtmeden geçmiş olmayalım. Aslında bu denli zengin bir veri tabanına sahip olması da onu en çok tercih edilen arama motorlarından biri yapmaktadır. Kişiselleştirme fırsatları içerisinde çok fazla seçenek barındırmaz ama yine de kullanıcıları fazlası ile memnun edecek seviyede olduğunu söylersek bu asla yanlış bir düşünce olmaz. Bu arama motoru birçok farklı misyonu da uzun yıllardır layığı ile yerine getirmektedir.

    Fakat zamanla teknoloji fazlası ile ilerleme kaydettikçe ve birçok yeni şirket de ortaya çıktıkça birden fazla üstün kaliteli arama motoru tasarlanmaya başladı ve bu arama motorlarının büyük bir kısmı da kullanıcı deneyimine hızlı bir şekilde sunuldu. Birçoğundan memnun kalındığını söylemek de mümkündür.

     Birçok kişi bu sunulmuş olan arama motorlarını vakit kaybetmeden deneyimlemeye başladı ve yeni bir Pazar alanı oluşmasına vesile oldu. Arama motorlarında çeşitlilik birden arttı. Bu da arama motoru pazarının oluşmuş olmasındaki en büyük etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

    Şimdi bu inceleme yazımızda sizlere bu bahsi geçen arama motorlarından ve bu arama motorlarının tercih edilme sebeplerinin büyük bir çoğunluğundan ayrıntılı olarak anlaşılır bir şekilde bahsetmeye çalışacağız.

    Bu yazıyı sizlerle paylaşma amacımız ise tamamen alternatif olarak kullanılabilecek arama motorlarını size tüm özellikleri ile bilgi verici bir şekilde tanıtmaktır. Ayrıca SEO ile uğraşıyorsanız Sizin için bir ilaç niteliğinde olacaktır.

DuckDuckGo

    Başlangıcı DuckDuckGo ismi verilmiş olan, birçok kişi tarafından severek kullanılan bir arama motoru ile yapmaya karar verdik. Bir arama motorunda olmasını en çok istediğiniz özellik çevrim içi gizlilik koşullarının güvenilir olması ise DuckDuckGo sizi oldukça memnun edeceğe benziyor diyebiliriz.

4
DuckDuckGo

Bu arama motoru size büyük oranda kullanıcı gizliliği seçeneği de sağlamaktadır, DuckDuckGo arama motorunu kullanan kişilerin azımsanamayacak bir çoğunluğu da DuckDuckGo’yu bu özelliği için kullandıklarını sık sık ifade etmektedir. Çevrimiçi olarak yapmakta olduğunuz hiçbir şey herhangi bir sistem tarafından görülmüyor, kısacası hiçbir sistem kullanıcı bilgisi verisine erişemiyor. Bu durum ise internette gezinirken daha rahat olmanızı sağlamış oluyor. DuckDuckGo arama motorunun yine birçok kullanıcı tarafından sevilen diğer bir özelliği ise arayüzünün çok sade, estetik ve göz yormayan bir şekilde tasarlanmış olması olabilir. Bunun yanı sıra DuckDuckGo arama motorunu tarayıcınıza uzantı şeklinde yerleştirmeniz de her zaman mümkün oluyor. Beklentinin çok çok üstünde bir hizmet şekli sunmasa da bir arama motorunda muhakkak olması gereken şeylerin hepsini size sağladığını rahatça söyleyebiliriz.

     Bu arama motorunun bangs ismi ile bilinen ve herkes tarafından çokça da sevilen bir özelliği de mevcuttur, bu özellik de çoğu kişi tarafından beğenilen bir özellik olarak göze çarparak ilgi çekmektedir. Arayacağınız şeyi arama kutusuna düzgün bir şekilde yazıyorsunuz, yazmış olduğunuz metnin başına bir adet ünlem işareti ekliyorsunuz (!youtube gibi) bu şekilde aramayı YouTube sitesinde ya da istediğiniz herhangi başka bir sitede, ünlemden sonra hangi siteyi yazdıysanız kısa yoldan kolaylıkla gerçekleştiriyorsunuz. Daha ne olsun değil mi?

     Gizlilik konusunda endişelerinizi tamamen aşmanıza vesile olacak bir arama motoru arayışında iseniz, gereksiz bir şekilde sürekli olarak reklam yapmayan, bu şekilde sizi hiçbir zaman rahatsız etmeyen ve asla da rahatsız etmeyecek olan bir arama motoru kullanmayı deneyimlemek istiyorsanız, arayüz yapısı olarak sonsuza kadar kaydırma olanağını size veren ve sade görünümlü yapıda olan, gözü asla yormayan bir arama motorunu kullanmak istiyorsanız mutlaka DuckDuckGo arama motorunu denemeli ve hemen kullanmaya başlamalısınız.

Ask

    İkinci sıradaki arama motorumuz ise Ask.

6
Ask

Ask çok eskiden Ask Jeeves ismi ile bilinen en popüler arama motorlarından biri olarak anılıyordu ve günümüzde popülerliğini korumaya da hız kesmeden devam ediyor olduğunu söylememiz mümkündür. Çok düz olan ve karışık olmayan tek bir soru ile bile kolayca arama işlemini gerçekleştirmesi sebebi ile büyük bir kesim tarafından fazlasıyla memnun kalınarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu arama motorunun arama sonuçlarında bulunan, göze hitap eden ve belli bir düzen içinde olan şekli birçok kişiye Google arama motorunu hatırlatmaktadır, bu durum aslında bizler için bu arama motoruna adapte olmayı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır da diyebiliriz.

    Ask arama motorunda sık sorulan sorular (SSS) şeklinde oldukça yararlı bir kısım da vardır. Cevaplar ise kesinlikle sorun çözmeye yönelik başarılı ipuçlarını içerisinde barındırmaktadır. Kafanıza takılan birçok sorunu bu bölümde bularak sorununuzu kolaylıkla çözmeniz mümkün olacaktır.

     Bir arama motorundan beklentim akla gelebilecek tüm sorularımı rahat ve hızlı bir şekilde, beni bekletmeden, hiçbir sorun çıkarmadan yanıtlayabilme sidir diyorsanız Ask arama motoru tam da size göre bir arama motoru olarak dikkat çekiyor, bu doğrultuda denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Bing

      Bing de birçok kişi tarafından bilinen ve beğenilen arama motorlarından biri olarak tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bing arama motoru, Microsoft şirketine ait olan bir arama motorudur. Bu durum, popüler olmasında da oldukça etkilidir. İçerisinde bulundurmakta olduğu değişik, özgün ve fazlasıyla ilgi çekici araçlar sayesinde popülaritesini daha da arttırmıştır dersek aslında pek de yanılmış olmayız. Bing’in arama sonuçlarını sağlayan arama motoru ise yine birçoğumuzun bildiği Yahoo! arama motoru şirketidir. Belli aralıklarla değişim gösteren, göze oldukça hitap eden, sade, göz yormayan yapıda olan bir arka plana sahiptir. Reklam bulunduran bir arama motoru olduğunu da belirtmiş olalım, çünkü bazı kişiler reklam görmek istemiyor. Bing, çağa ayak uydurabişen bir arama motorudur, mobil uygulaması da mevcuttur, bu da birçok kişi tarafından sevilen bir durum olma özelliğini her zaman taşır.

8
Bing

    Programcıları çok yakından ilgilendiren birtakım durumları barındıran, video arama konusunda kalitesi yüksek olan bir arama motoru istiyorsanız Bing size bu konuda fazlası ile yardımcı olacaktır diyebiliriz.

Yahoo!

   Günümüzde çoğu kişi bilmiyor olsa da eski jenerasyonlar mutlaka bahsedeceğimiz arama motorunu biliyordur, Yahoo arama motoru Google arama motorundan çok daha eski bir geçmişe sahip olması ile bilinir. Bu eski bir geçmişe sahip olma durumu Yahoo! şirketini güvenilir yapan faktörler arasında olmaktadır. Aslında üzerinden onca yıl geçmesine rağmen şimdi bile bu arama motorunu kullanan kişilerin sayısı da azımsanmayacak bir rakama ulaşmıştır.

10
Yahoo!

Yahoo arama motorunun özellikleri ile Bing arama motorunun özellikleri arasında çok da fazla değişen bir şey yok gibi, aslında detaylı bir şekilde incelediğinizde siz de bunu kolayca anlayacaksınız. Yahoo, e-posta servisi de yapabilmektedir. Geçmişte birçok kişi Yahoo’nun e-posta servisini sık sık kullanmaktaydı. Oyunlar ile ilgili yaptığı uygulamalarla da bilinir. Yahoo, bunlar dışında bir sürü gelişme de kaydetmiştir. Yahoo otuz küsür sayıda dili destekleme özelliğine sahip bu da onun en çok ilgi çeken özellikleri arasında yer almış oluyor. Bazı tarayıcıların varsayılan arama motoru olarak hala kullanılmakta olduğu konusunu da atlamadan sözlerimize eklemiş olalım. Yahoo, uzun bir zamandır Flickr sitesi ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. Bu ilgi çeken ve büyük ölçüde yararlı olan takım çalışması sayesinde ise arama sonuçlarınız çok daha yüksek çözünürlüklü ve kaliteli bir hal almaktadır. Ve en önemli nokta olan gizlilik koşullarının güvenli olması konusunda da oldukça donanımlı bir arama motoru olarak tüm dikkatleri üzerine çektiğini söylersek yanılmış olmayız.

     Bir arama motoru, kullanıcısı için sadece arama yapma misyonunu üstlenmemeli, aynı zamanda başka hizmetler de vererek kreatif bir şekilde kullanıcılarının memnuniyetini yüksek bir oranda sağlama amacı güderek buna göre uygulamalar yapmalı diyorsanız çeşitli konulardaki farklı hizmet seçenekleri ile Yahoo tam sizlik bir arama motoru olacaktır diyebiliriz. Vakit kaybetmeden Yahoo’yu hemen şimdi inceleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz!

Yandex

     Yandex arama motoru Türkiye’de büyük bir kitle tarafından kullanılan bir arama motoru olması ile tüm kullanıcıların dikkatlerini üzerine çekmektedir dersek bu aslında çok da yerinde bir yargı olacaktır.

12
Yandex

    Yandex arama motoru sadece Türkiye’de değil Rusya’da da birçok kişi tarafından sevilerek kullanılmaktadır. Avrupa’nın her yerine henüz tamamen yayılmamış olsa da bazı kısımlarında oldukça fazla kullanılmakta olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanısıra birçok kişi tarafından en çok bilinen arama motorları arasındadır. Çoğu kişi tarafından Google’a rakip olduğu da düşünülür. Böyle düşünülüyor olmasının sebepleri ise çeviri yapma uygulaması, kullanıcılarına bulut özelliği ile depolama yapma fırsatı sunması, harita özelliğinin aktif şekilde kullanılması gibi birtakım önem arz eden sebepler olabilir.

    Yandex arama motorunun arayüzü genel olarak herkesin memnun kalacağı bir şekilde tasarlanmış bir arayüzdür, bu yönü ile de fazlasıyla ilgi odağı olmuştur. Arayüzünün sade ve düzenli olması da kullanıcıların en çok memnun kaldığı özelliklerin başında geliyor. Yandex, tasarıma fazlasıyla önem vermiş olan bir arama motoru şirketine benziyor bize kalırsa.

     Ben Google arama motorunu kullanmak istemiyorum fakat Google’a çok benzer özellikler bulundurarak hizmetler sunan, Google arama motorundan bir tık da daha farklı olan bir arama motoru kullanmak istiyorum diyorsanız Yandex arama motoru sizin için biçilmiş kaftan dersek hiç de yanılmış olmayız.

StartPage

     Google sonuçlarını değil tamamen kendi vermiş olduğu sonuçları etkin bir şekilde yansıtmakta olan Ixquick isimli bir arama motoru vardı. Bu arama motoru oldukça özgün özellikler bulunduruyordu. Daha sonra ise bu arama motoru şirketi, StartPage ismini verdikleri ve Google’da bulunan arama sonuçlarını izleme yapmadan direkt ekleyen dahiyane olarak yorumlanabilecek bir işlevle beraber bir arama motoru oluşturdu. Verilen birçok bilgiye göre zamanla marka ismi StartPage adını almıştır.

14
StartPage

StartPage arama motoru sayesinde girmek istediğiniz web sitelerine kolaylıkla anonim olacak şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz. Ve bunu aslında en yüksek seviyede güvenli olacak bir şekilde yapmış oluyorsunuz, bu da artı bir özellik oluyor. Bunun yanısıra StartPage için özel olarak tasarlanmış olan bir URL oluşturucusu da vardır. Bu durumda çerez oluşturma zorunluluğu da tamamen yok olmuş olur. Sitelerde bulunan ayarlarınızı kaydederken daha rahat olmanızı sağlar çünkü bu, gizlilik açısından olumlu bir durum olarak görülür. Birçok kullanıcının beğendiği bir diğer özellik ise arama motorunuzun temasını, rengini, şekilsel özelliklerini istediğiniz zaman kendi zevkinize göre değiştirebilmenizi sağlayan bir mekanizmanın var olması. Beyaz, gece, hava, klasik gibi çeşitli isim ve renklerde temaları içerisinde barındırmakta olduğunu siz de incelediğiniz zaman görmüş olacaksınız.

     Bulundurduğu ve kullanıcılara sunduğu özellikler açısından Google arama motoruna oldukça benzeyen fakat kullanıcı deneyimi bilgilerini asla hiçbir koşulda kaydetmeyecek olan bir arama motoru arıyorsanız StartPage arama motoru sizin için fazlasıyla kullanışlı bir platform olacaktır.

Gibiru

    Gibiru arama motoru ise gizlilik konusunda geliştirmiş olduğu özelliklerinin yanısıra sansür ile alakalı geliştirmiş olduğu durumlara da yoğunlaşmış olan bir arama motoru olarak dikkatleri üzerine çekmeyi büyük ölçüde başarmış durumda.

16
Gibiru

Bu arama motoru 2009 senesinden beri yani tam tamına 10 senedir sansür kullanmadan ve tamamen ücretsiz olarak anonim arama sonucu yapma seçeneğini sizlere sunmuş oluyor. Gibiru arama motorunun kendi sitesinde bir sorumluluk reddi ibaresi göze çarpıyor. Bu sorumluluk reddine ilişkin ibareden Gibiru arama motorunun hiçbir aramanızı kendi sunucusunda ya da herhangi bir başka tür sunucuda saklamadığını anlamış oluyorsunuz. Hatta bunun yanısıra yapmış olduğunuz aramaların kayıtları siz aramayı yaptıktan 1-2 saniye kadar kısa bir süre sonra yok olmuş oluyor. Ben arama isteklerimin tamamını tek bir proxy IP aracılığı ile göndermek istiyorum diyorsanız eğer AnonymoX Firefox isimli eklentiyi PROXY sayfasına girerek kolay bir şekilde indirebilir, istemiş olduğunuz durumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu arama motoru birçok kişi tarafından da Google alternatifi olarak görülüyor.

    Sansürsüz içerik araması yapmak istiyorum, aynı zamanda ise gizlilik konusunda iyi olan bir arama motoru arıyorum diyorsanız Gibiru, sizin için fazlasıyla tatmin edici bir arama motoru olacaktır. Hemen inceleyebilir, kullanmaya kolaylıkla başlayabilirsiniz.

SearX

SearX arama motorunun en önemli olan amacı internet kullanımını normal arama motorlarına göre daha kullanıcı odaklı ve özgür bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. SearX hiçbir zaman verilerinizi saklamaz. Verdiği sonuçlar ise her zaman tarafsız olmaktadır.

18
SearX

    SearX’in en önemli özelliklerinden biri ise kodlarının açık kaynaklı yapıda olmasıdır. Bu arama motoru da Google alternatifi olarak bilinmektedir. Bunnu yanısıra GitHub aracılığı ile de birçok yeniliğe açık bir arama motoru olarak bilinmektedir. SearX arama motorunu kendinize ait arama motoru tarzında kişiselleştirebilirsiniz.

     Gizlilik konusunda endişe taşımak istemediğiniz, arama yaptığınızda sonuç bölümünde sizin için çeşitli seçenekler sunmasını istediğiniz bir arama motoruna ihtiyacınız varsa SearX tam olarak da bu istediğiniz şeyler için var.

Qwant

 Qwant arama motoru Fransız merkezli olma özelliği ile birçok kişi tarafından bilinmekte olan bir arama motorudur.

20
Qwant

Gizlilik konusunda oldukça gelişmiş olan bir arama motoru olduğunu söylemek de kesinlikle mümkündür. Arama motorunda yapmış olduğunuz aramaları hiçbir şekilde bünyesinde saklamamakta olduğunu da belirtmiş olalım. Reklamlar için kişisel olabilecek hiçbir bilginizi de almadıklarını beyan ediyorlar. Bu arama motoruna ve diğer arama motorlarına güvenip güvenmemek elbette ki size kalmış olan bir durum oluyor. Qwant’un birçok açıdan DuckDuckGo arama motoruna benzetilmekte olduğunu da belirtmekte büyük bir fayda var. Az evvel de bahsetmiş olduğumuz DuckDuckGo arama motorunun bangs isimli özelliği Qwant arama motorunda karşımıza Qwick Arama Kısayolları ismi ile çıkmış oluyor, benzer şeyler diyebiliriz. Qwant arama motorunun arayüzü birçok kişi tarafından estetik bulunuyor. Bu durum Qwant’a tabi ki de daha çok kullanıcı kazandırmış oluyor. Bu arama motorunun ana sayfa kısmında birçok haber yer alıyor, dilediğiniz zaman bu haberleri okuyup inceleyebiliyorsunuz, bu da artı bir yön olarak karşımıza çıkmış oluyor. Aynı zamanda arama sonuçları belli konulara göre bölümlere ayrılmış durumda ekranınıza düşüyor. Bu durum doğal olarak işinizi kolaylaştırıyor, zamandan kazanmanızı sağlıyor.

    Qwant arama motorunun en dikkat çeken özelliği ise müzikle alakalı olmaktadır. Müzikle ilgili olan özel bir bölüm mevcut. Bu bölümde yeni şarkılar ve bunun yanısıra şarkı sözleri bulabiliyorsunuz. Verilerinizi saklamadığı için çok da kişisel bir seçenek veremese de bu özelliği seveceğinizi düşünüyoruz.

     Müzik özelliği olan ve gizlilik koşulları güçlü olan bir arama motoru arayışına girdiyseniz Qwart arama motoru her yerde karşınıza çıkacaktır.

Disconnect

      Disconnect arama motoru, yöntem olarak birçok arama motorunun çalışma prensiplerine göre bu konuda biraz daha farklı bir yol izleme seçeneğini tercih ederek bambaşka bir şekilde ilerleme kaydetmiştir. Bu bahsi geçmekte olan farkı sizlere kısa olacak bir şekilde açıklayalım: Tüm arama sonuçlarınızı Disconnect arama motorunun kendi sayfasında görmeniz hiçbir halükarda mümkün olmayacaktır. Yapmış olduğunuz arama sorgusu Disconnect’in sunucuları tarafından yönlendirilmek sureti ile sizin tamamen anonimleşmenize olanak sağlar. Bundan sonraki kısımda ise arama motoru kısmında sorgularınızın sonuçlarını hızlı bir şekilde ekranınıza düşürme uygulaması yapar.

22
Disconnect

    Anonim bir şekilde arama motoru kullanmak istiyorum, birçok platformda (Safari, Opera, Chrome, Android, IOS gibi) kullanabileceğim bir tarayıcı arıyorum diyorsanız Disconnect ile tanışmanızı öneririz.

 Swisscows

     Swisscows isimli arama motoru çok daha eskiden Hulbee ismi ile bilinmekteydi. Güvenli koşullarda gerçekleşen gizlilik konusunda oldukça donanımlı olan bir arama motoru olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Anne babalar için ise çocuklara uygun olan arama sonuçlarını filtrelemek için uygun. Bu filtreyi etkinleştirdiğinizde çocuğunuz bilgisayar başına geçtiğinde şiddet içeren, pornografik unsurlar içeren zararlı şeylerle karşılaşmayacaktır, bu da sizin içinizi büyük ölçüde rahatlatacak olan bir durumdur.

24
Swisscows

     Şimdi de Swisscows adlı arama motorunun gizlilik konusunda bütün kullanıcıların vaat etmiş olduğu şeylerden biraz bahsedelim. Swisscows arama motoru hiçbir zaman ve hiçbir şekilde IP adresinizi, birtakım kişisel temelde olan bilgilerinizi, yaptığınız aramaları ve daha birçok veriyi kendi bünyesinde saklamamaktadır. Bu da Swisscows arama motorunu en çok kullanılan arama motorlarından biri yapmaya yetiyor aslında, çünkü bu yolla birçok kullanıcının aradığı özellikleri de toplu bir şekilde içerisinde barındırmış oluyor.

      Gizlilik konusunda Swisscows arama motorunun sağlamış olduğu bir diğer güven verici unsur ise, İsviçre’nin güvenli koşulları altında olan tüm gizlilik yasalarına uyması ve bu konuyu oldukça ciddiye alması oluyor. Swisscows arama motorunun sunucularının hepsi de İsviçre’de bulunuyor. Aynı zamanda Swisscows’un kendine ait olan özel nitelikli bir reklam ağı da vardır. Bu da karşınıza çıkan birçok reklamın aramalarınıza göre olacak şekilde belirlenmediğini, sizi hiçbir şekilde darlamadığını, genel reklamlar olduğunu göstermiş oluyor.

      Çocukları korumak adına özel ve kullanışlı bir filtresi bulunan, yapılan sorguya göre sorgu ile ilgili bütün bağlantılı sayılabilecek önerilerini etiket olarak gösterme özelliğine sahip olan, güvenli gizlilik koşullarının neredeyse tümünü bünyesi içerisinde barındıran bir arama motoru arıyorum fakat bulamıyorum diyorsanız Swisscows arama motorunu mutlaka denemenizi tavsiye ediyor olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Search Encrypt

   Son sıramızda inceleyeceğimiz popüler nitelikli sayılabilecek arama motoru ise Search Encrypt isimli arama motoru oluyor. Bu arama motorunda da gizlilik konusunda gelişmiş olan çok fazla unsura rastlamanız mümkün olacaktır. Search Encrypt, birçok yerde meta arama motoru olarak da geçer. Yerel şifreleme isimli güven vaat etmekte olan bir yöntemi kullanmaktadır, özetle bu da hiçbir kişisel verinizi depolamadığı anlamına gelmektedir diyebiliriz. Search Encrypt arama motoru aslında geniş bir kullanıcı kitlesine de sahip olmaktadır.

26
Search Encrypt

     Bu arama motoru tüm arama sonuçlarını diğer arama motorlarına göre çok daha değişik bir arama ortağı ağı aracılığı ile alma yöntemini kullanıyor. 20 milyonu geçen ve asla azımsanamayacak bir sayıda olan günlük kullanıcı sayısı ile denenmeye kesinlikle değecek bir arama motoru olduğunu düşünüyoruz. İhtiyaçlarınıza hitap ediyorsa kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

      Bu arama motoru içerisinde 15 dakikada bir işlem yapmadığınız takdirde Search Encrypt arama motoru, yerel tarama ile alakalı olan geçmişinizi hiçbir sorun çıkarmadan tamamen bünyesinden siliyor. Bu da şu anda tabi ki büyük bir çoğunluğun sevdiği özellikler arasına girmeyi başarmış bir durumda. Yani bilgisayarınıza kötü amaçlı kişiler girecek olsa bile hiçbir şey yapamadan çıkıp gitmiş olacaklar, bu da sizi büyük ölçüde korumuş olacak. Bu durum, kullanıcı deneyimi açısından çok olumlu bir şeydir.

      Arama geçmişim beni uğraştırmadan kendi kendine rahat bir şekilde yani bana pürüz çıkarmadan silinerek yok olsun, güvenli gizlilik koşulları altında sorgulayacağım şeyi rahatça arayabileyim, bir yandan içim de rahat olsun, işlerim bir nebze de olsa kolaylaşsın, bunun yanısıra vakitten de kazanmış olayım diyorsanız Search Encrypt tam sizlik bir arama motoru olacaktır.

    Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu uzun soluklu, detaylar barındırmakta olan inceleme yazımızda sizlere en çok kullanılan arama motorları hakkında birçok ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

    Bir arama motorunda en çok dikkat ettiğiniz ve her zaman aramakta olduğunuz özellikler doğrultusunda, oluşturmuş olduğumuz bu uzun ve bilgi verici listeden dilediğiniz arama motorunu dilediğiniz zaman seçebilir, internette daha verimli ve kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

[ad_2]
Kaynak