18 Ekim 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / MS Office / Excel Uygulamaları / Excel’de Formül sonuçları otomatik güncellenmiyor hesaplama otomatik yapılmıyor

Excel’de Formül sonuçları otomatik güncellenmiyor hesaplama otomatik yapılmıyor

Excel’de Formül sonuçları otomatik güncellenmiyor hesaplama otomatik yapılmıyor problemi ile ilk kez karşılaştım. Excel‘i çok yoğun kullanan kişi olarak aslında bu sorunun farkına bile varamıyorsunuz. Sebebi ise Excel’in hata yapmayacağı konusundaki güven olarak görülmektedir.

Çok basit bir şekilde excel de toplama işlemi yapıyorsunuz. Eğer işlem kalabalık ise formül sonucunun doğruluğunu çoğu zaman test etmiyorsunuz. Belki de iş işten geçtikten sonra bu durumun farkına varıp, yanlış hesabın Bağdat’tan döndüğünü görüyorsunuz.

Yukardaki şekilde gördüğünüz gibi sayı1 ve sayı2 adında iki değerimiz var. sayı1 deki 8 olan değeri 10 yapıp Enter tuşua bastığınızda Toplam sonucunun 17 olmasını bekliyorsunuz. Eğer Hesaplama otomatik olarak seçili değilse bu işlem olmuyor.

Otomatik Hesaplama Özelliği

Bu özelliği aktif etmek için Formüller -> Hesaplama Seçenekleri-> Otomatik seçili olmalıdır.

Excel’de Formül sonuçları otomatik güncellenmiyor hesaplama otomatik yapılmıyor çözümü

Formül sonuçlarının otomatik güncellenmesi için Hesaplama seçeneklerinin El ile değil de Otomatik seçilmesi gerekmektedir.

Hesaplama seçenekleri El İle olarak seçili ise yaptığınız hesaplamaları F9 ile güncelleyebilirsiniz. Tabiki ender durumlarda yazılan formül sonuçlarının anında güncellenmesi istenebilir. Bunun için Excel’de Formüller sekmesinde Hesaplama Seçenekleri kullanılabilir. Burada El ile seçilebilir.