22 Kasım 2019, Cuma
Ana Sayfa / Donanım / Futuremark’ın yeni test yazlımı 3D Mark sahnelerde

Futuremark’ın yeni test yazlımı 3D Mark sahnelerde

DaZfnHnuOndWOd0FrN78xTwJM3EPEwjFnGnnedonfG

Popüler ekran kartı ve cpu test etme yazılımı olan 3D Mark‘ın yeni sürümü bugünden itibaren kullanıcılara sunuldu. Bildiğiniz üzere 3D Mark yazılımları ile bilgisayarınızın ekran kartı ve işlemcisinin günümüz şartlarında ne konumda olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz. Birçok kullanıcının donanımlarını test etme imkanı bulduğu yazılım sayesinde geniş karşılaştırma testleri de yer almış oluyor. Hali hazırda sentetik testlerin en tepesinde yer alan 3D Mark’ın yeni sürümü alışılmış ‘yıl’ numaralarına sahip değil. Futuremark test yazılımına bu sefer ’3D Mark’ demekle yetinmiş.

Yeni 3D Mark yazılımı her serisiyle güncel donanım ve yüksek seviye PC bileşenlerini hedef alıyor. Bu sürümünde de durum değişmiyor ve grafik kartlarını sonuna kadar zorluyor. 3D Mark ile DirectX 9, DirectX 10 ve DirectX 11 testleri için Fire Strike, Cloud Gate ve Ice Storm’un yer aldığı üç adet yeni grafik, donanım test demosu yer alıyor. Futuremark bu sürüm ile testleri de kategorilere ayırmayı uygun görmüş. Fire Strike özellikle oyun bilgisayarları için test imkanı sunarken, Cloud Gate taşınabilir bilgisayarlar ve ev sistemleri, Ice Storm ise Android, iOS ve Windows mobile işletim sistemleri için optimize edilmiş.

Fire Strike

Z9sKVn8jbX5m0PY67hLSmV89XP4IDOsOHforcgr3OLY

Test demolarından görsel olarak en zengin sunumu Fire Strike demosu yapıyor. Özellikle DirectX 11 ve yüksek seviye grafik kartlarını test etmek için optimize edilen demo gerçek zamanlı olarak renderlanmış grafik tekniğini kullanıyor. Bu kompleks yapısına yeni dinamik parçacık aydınlatma ve gölgeleme, grid tabanlı akışkan dinamiği, duman simülasyonu, ses ışın gölgeleri ve çeşitli lens efekt derinliği de dahil olmak üzere gelişmiş post processing efektleri de girince görsel olarak etkileyici bir giriş yapıyor. Bunları yaparken de grafik kartınızı hayli zorluyor. Demoyu merak ediyorsanız çözünürlük seçeneklerinden 2560×1440′ı seçerek merakınızı giderebilirsiniz.

Cloud Gate

K6cW3lrfliJ0pLwqpmUmnxs1HnetctlLLBYQTwPwhyP

Cloud Gate yazının başında belirtiğimiz gibi taşınabilir bilgisayarlar ve ev sistemleri için optimize edildiğinden ortalamanın üzerinde bir sisteme sahipseniz yüksek FPS değerlerini görmeniz olası. Mevcut donanımların DirectX 10 performasını test etmek için yazılımdaki yerini alan demo beraberinde iki adet de fizik testine yer veriyor.

Ice Storm

NvJJXjc6KlwNM4sUJotsk5DgGhMGqtETvXSRmunMSVW

Ice Storm söylediğimiz üzere Android, iOS ve Windows mobile işletim sistemlerini test etmek için geliyor. İki adet GPU performansı ve CPU performansını ölçmek için bir de fizik testini içeren demo Windows’ta Direct3D özellik seviyesi 9 ile sınırlı tutulmuş bir DirectX 11 motoru kullanıyor. Android ve iOS üzerinde ise Ice Storm OpenGL ES 2.0 motorunu kullanıyor. Alınan puanları ise çoklu platform seviyesinde karşılaştırmak ta mümkün.

Sonraki Sayfa: Gelişmiş grafik opsiyonları ve özelleştirme »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir