6 Haziran 2020, Cumartesi
Ana Sayfa / Her Telden / Genetiği Değiştirilmiş İlk Çocuklar Doğdu
1

Genetiği Değiştirilmiş İlk Çocuklar Doğdu

Teknolojinin insanlığa sağladığı bir çok faydayı sıralayabiliriz. Fakat Genetik Mühendisliği bu faydaların üst sıralarında yer alabilir.  Bu alandaki çalışmaların bilimselliği yönünden büyük yankı uyandırdığı gibi ahlak olarak da sesli tartışmaların yaşandığı bir gerçektir. Son çalışmalarda bu yörüngede değerlendirildiğinde çok konuşulacak bir gelişme yaşandı. Genetiği değiştirilmiş ilk bebeklerin doğum haberi Kasım 2018 de The He Lab YouTube kanalında paylaşılan bir videoyla duyuruldu. Bu çocuklar dünyayı ele geçirecek türden ya da yarı insan yarın robotik programlanabilir bir varlık değil, içiniz bu konuda rahat olsun.  Olayla ilgili sizleri haber içeriği ile ilgili bilgilendirelim. 

2

Lulu ve Nana : Genetiği değiştirilmiş ilk bebekler

Genetik Mühendisliği bizleri dizi ve sinema filmleri ile hayli korkutsa da bu haberle bakış açınız değişecek. Çin Halk Cumhuriyetinde dünyaya gelen ikiz kardeşler Nana ve Lulu korktuğunuz türden değil. Onlar sağlıklı bir dünyaya merhaba diyebilmek için küçük bir genetik müdahaleye uğramak zorunda kaldılar.

Baba Mark HIV virüsü taşıdığından böyle bir müdahale zorunlu oldu

Ölümcül HIV virüsü hakkında büyük küçük herkesin bir fikri vardı.  AIDS olarak bilinen hastalığa yol açan bu virüs malesef yok edilemiyor. Genetik olarak aktarılabilecek bu virüs yüzünden Mark baba olamıyordu.  Babadan çocuklara doğrudan geçen ve bebeklerin çok kötü bir hayata adım atmasını kaçınılmaz kılan HIV virüsü, genetik mühendisliği sayesinde Nana ve Lulu’ya geçmedi.

Yapılan işlem “Problemli kodu silip yerine düzenli kodu yazmak” gibi bir genetik müdahale

3

Bilgisayar programındaki kodlara müdahale etmek programın doğru çalışmamasına sebep olabileceği gibi İnsanın genlerine yapılacak müdahalede en küçük bir hata geri dönüşü olamayan bir sonuçla karşı karşıya gelmeye sebep olabilir. Sadece bir kaç hücre değişikliği ile başarı ile gerçekleştirilen bu operasyonda, hayatın ilk aylarını yaşayan Nana ve  Lulu HIV virüsünden etkilenmeyecek hale getirildi. Yapılan açıklamaya göre Çinli genetik mühendisleri bu ikiz kardeşin HIV virüsünden etkilenmemesi adına bazı genetik kodları kesip yerlerine bağışıklık kazanmalarını sağlayacak kodlar ekledi.

İyi niyetle yapılan bu operasyona tepkiler de gecikmedi