17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Gerilla Pazarlama Nedir, Faydaları-Avantajları Nelerdir?
1

Gerilla Pazarlama Nedir, Faydaları-Avantajları Nelerdir?

Gerilla Pazarlama Nedir?

İnternet dünyasına yönelimin arttığı son yıllarda, dijital pazarlama önem kazanmış ve dünyadaki insanların neredeyse yüzde 40’ından fazlasının hayatına girmiştir. İnsanlar internet üzerinden para kazanmanın yollarını aramaya başlamışlar ve kendileri ve aileleri için güzel bir gelir sağlamışlardır. İnternet dünyasına olan yönelim artmaya devam ede dursun, insanlar kendi işlerinden uzaklaşmışlar ve internet dünyasına yönelmişlerdir. İnternet dünyası yaşı ve cinsiyeti fark etmeksizin herkesin keyifli ve güvenilir bir şekilde gelir elde edebileceği bir platformdur.

Gerilla pazarlama çok yaygın bir yöntem olmamakla birlikte, internet dünyasında sayısı her geçen gün artan dijital pazarlama tekniklerinden bir tanesidir. Amacı markaların bilinirliğini arttırmak ve markaların daha iyi kazançlar elde etmesini sağlamaktır. Gerilla pazarlama tekniği markaların reklamını yapıp bilinirliğini arttırmanın en ucuz, en pratik ve en yenilikçi yöntemlerinden bir tanesidir. Ayrıca son derece yaratıcı ve uygulanabilir bir pazarlama türüdür. Bu yöntemin amacı, marka yeni kurulmuş olsa bile, markayı bilinir kılmak ve hızlı bir şekilde etkili satışlar yapmasını sağlamaktır.

2
Gerilla Pazarlama Nedir

Gerilla pazarlama tekniği adını gerilla asker ordusundan almaktadır. Gerilla asker ordusu bilindiği üzere, çok büyük güçlere karşı az miktar asker ve mühimmat ile saldırı yapmış ve bu savaştan zaferle ayrılmış ordudur. Dijital pazarlamanın bir sürü yöntemi ve çeşidi bulunmaktadır. Son derece etkili çeşitler arasında, gerilla pazarlama henüz çok bilinmese de, bilinenler tarafından çok fazla tercih edilir. Bunun sebebi iyi satışlar yapan ve halkın gözünde belirli bir noktaya gelmiş olan markaların dijital pazarlama tekniklerinin her birini kullanacak bütçeye sahip olmasıdır. Düşük ve orta bütçeli markalar, özellikle de yeni kurulmuş olanlar ise, tüm pazarlama tekniklerini maalesef kullanamazlar. İşte gerilla pazarlama ucuz bir teknik olması dolayısıyla, bu tarz markalar için çok fazla tercih edilmektedir. Yani tek bir pazarlama çeşidi, diğer tüm pazarlama çeşitlerinin karşısına çıkmakta ve girdiği savaştan galip ayrılmaktadır.

Gerilla pazarlama tekniğinin vizyonu hayal gücü ve dinamiklik tir. Bu şu şekilde açıklanabilir: örneğin bir kişi bir mobilya mağazası açmaya karar verir. Açacağı yer maalesef iki ana mobilya mağazasının bulunduğu bir caddeye denk gelmiştir. Bu tarz yerlerde, cadde ne kadar işlek olursa olsun, tanındık ve iyi gelir getiren markalar küçük markaların önünde engeldir. Bu nedenle küçük mağazanın çığır aşacak bir reklam yapması gerekir. Bunun için pazarlama tekniklerinden en iyilerini kullanması gerektiği düşünülebilir. Elbetteki bu da bir yöntemdir, fakat küçük mağazanın buna yetecek bütçesinin olduğu pek düşünülmez. Bu nedenle bu mağazaya gerilla pazarlama tekniği önerilir. Örneğin büyük mağazaların önünde yüzde 75 indirim, yüzde 40 indirim gibi pankartlar açılmışsa, küçük mağazanın şansı bir hayli düşer. Çünkü ne o kadar indirim yapabilecek durumu vardır, ne de kendini tanıtabilecek çevresi. Bu durumda gerilla pazarlama tekniği ile, kapısına “Burası giriş kapısıdır.” gibi sıra dışı bir pankart açabilir. Bu pankart hem kişilerin aklında kalacaktır, hem de kişilerin içeride çok sıcak bir ortamın bulunduğunu düşünmesini sağlayacaktır. Böylesine bir pankart, kişilerin aklında kalarak gülümsemelerini sağlayacak ve çevrelerine bu pankartın olduğu mağazayı gülerek tanıtmalarını sağlayacaktır. İşte gerilla pazarlama budur, uygun fiyata sıra dışı bir reklam yaparak, akılda kalmalarını ve satışlarını arttırmalarını sağlar.

İnsanlar bu tarz beklenmedik, sıra dışı ve ilgi çekici reklamlar ile karşılaştıklarında, bu durumdan memnuniyet duyabilirler. Örneğin daha önce böyle bir durumla karşılaşmamış bir kişi, sinirleri çok bozuk olduğunda böyle bir reklama denk gelirse, hem gülümseyecek, hem de marka dikkatini çekecektir. En bilindik markaların bile, son derece işe yarar bir yöntem olan gerilla pazarlama yöntemini kullanmaya başladıkları bu günlerde, yeni markaların bu yöntemi kullanarak ciddi kazançlar elde edebileceği bilinen bir gerçektir.

Markanın ismini belirtmemekle birlikte, en bilindik fast food restoran zincirlerinden bir tanesi olan bir marka, son dönemde yaptığı gerilla pazarlama ile gündeme gelmiştir. Marka patateslerini yaya geçidi haline getirmiş ve altına kendi logosunun bulunduğu bir resmini yaptırmıştır. Muhteşem bir gerilla pazarlama tekniği olan bu yöntem, hem çok ses getirmiş, hem de markaya güzel bir gelir bırakmıştır.

Gerilla Pazarlama Faydaları

Gerilla pazarlama tekniği yukarıda da açıklandığı gibi, harika işler başaran bir yöntemdir. Bu teknik ile güzel gelirler elde edilmeye başlanmış ve marka sahipleri bu yöntemden çok memnun kalmıştır. Son derece işe yarar bir yöntem olan gerilla pazarlama tekniğinin çeşitli avantajları bulunmaktadır.

4
Gerilla Pazarlama Faydaları
  • Öncelikle bu pazarlama tekniğinin, her markaya hitap edebileceği ve her markanın bütçesine uygun bir yöntem olduğu bilinen bir gerçektir. Diğer pazarlama teknikleri gibi çok yüksek bütçelere gerek kalmamaktadır. İlk olarak bu durum kişileri son derece memnun hale getirmiştir.
  • Gerilla pazarlama alışılmadık bir reklamcılık biçimidir. Diğer pazarlama teknikleri gibi, ürünleri ve markayı tanıtmak üzere yapılan bir reklam çeşidi değildir. Bunun yerine komik, alışılmadık ve sıra dışı bir biçimde reklamın yapılacağı markanın logosunu kullanmaktır. Bunun için çeşitli yerlerde paylaşım yapılabilir, veya farklı mekanların kapısına reklamın yapılacağı marka ile ilgili afiş asılabilir. Gerilla pazarlama tekniği sayesinde, kişiler markaları gülümseyerek hatırlamaya ve doğan sıcak ortamdan yararlanmak üzere markayla tanışmaya başlayacaktır. Bu noktada marka sahibinin ve çalışanlarının müşterilere ilgi göstermesi ve onlara karşı sıcak kanlı olması reklamın etkisini arttıracaktır.
  • Gerilla pazarlama özgür bir reklamcılıktır. Alakasız bir şekilde markanın reklamının yapılmasını sağlayan bu yöntem, markanın özgürce ilerlemesine de katkıda bulunur. Örneğin bir kıyafetin bir kedi heykelinin üzerine giydirilmesi veya bir köpeğin üzerinde tanıtımının yapılması etkili olabilir. Bazı kahve dükkanları, dışarıdan geçen insanların rahatça görebileceği bir şekilde yerleştirdikleri kahve öğütme makinesinin üzerine ayı koymaktadır. Bu ayıların üzerine hem markanın logosunun bulunduğu bir kıyafet giydirirler, hem de kahveyi öğütenin bir ayı olması ile dikkat çekerler. Özellikle çocukların ilgisini çeken bu yöntem, kişileri o markadan kahve almaya yönlendirmiştir.
  • İlgisiz bir şekilde yapılan bu reklamlar, markaları viralleştirir. Örneğin bir bez markası, koca bir boğa heykelinin üzerine bezini giydirirse, bu kişiler için oldukça sıra dışı bir reklam olacaktır. İnsanlar bu tarz ögelerin resmini çekerek sosyal medyada yayınlarlar. Oldukça işe yarar bir şey olan bu reklamcılık sayesinde, kişisel profillerde ve sayfalarda markanın reklamının resimleri dolaşır. Kişileri markaya yöneltmede oldukça işe yarayacak olan bir yöntem olan gerilla pazarlama, bu tarzda çeşitli örneklere sahiptir.

Gerilla Pazarlamanın Dezavantajları

Avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunan bu yöntem, esasında dikkatli davranıldığında ve sabredildiğinde tüm dezavantajları ortadan kaldıran bir yöntemdir.

6
Gerilla Pazarlamanın Dezavantajları
  • Gerilla pazarlamanın ilk dezavantajı şüphesiz ki zaman faktörüdür. Bunu şu şekilde açıklamak daha doğru olacaktır. Kişiler gerilla pazarlama için diğer pazarlama tekniklerinden çok daha düşük bir ücret öderler. Fakat yine de bazıları için bu ücret zorlayıcı olabilir. Gerilla pazarlama bir günde geri dönüşü olan bir pazarlama tekniği değildir. Bu nedenle kişilerin ilk verdiği ücreti toplamaları zaman alacaktır.
  • Dönüşü olacağı tahmin edilemez bir tekniktir. Yani kişilerin yarattığı reklam çok ilgi çekici olmayabilir, hatta bazı kişilerin damarına basarak onları markadan uzaklaştırabilir. Bu nedenle gerilla pazarlama tekniği tercih edildiğinde, kişilerin gerçekten işe yarar bir tasarım yaptırması gerekmektedir. Örneğin yılan ve fare gibi vahşi doğaya ait olan ve birçok insan için itici özelliği bulunan hayvanlar, iyi bir gerilla pazarlama tarzı da yaratabilir ve malesef yaratmayabilir.
  • En çok problem haline gelen dezavantaj da farklı algı oluşturabilme algısıdır. Yapılan reklam kişileri tamamen farklı bir markaya da yönlendirebilir. Bu nedenle özgünlük çok önemlidir. Farklı markaları anımsatacak olan reklamların yapılmaması tavsiye edilmektedir.
[ad_2]
Kaynak