17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Yapay Zeka / Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka
1

Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka

Gıda Atıkları ile Mücadele için Yapay Zeka

2

Geçtiğimiz ay, yiyecek atıklarını azaltarak mutfakta verimli gıda kullanımına yardımcı olan bir çöp kutusu piyasaya sürüldü. İngiliz teknoloji firması Winnow Vision tarafından geliştirilen çöp kutusu, hangi tür yiyeceklerin çöpe atıldığını kamera sistemleri ile takip ediyor ve atılan yiyeceklerin miktarını akıllı teraziler aracılığıyla belirliyor. Böylece restoran harcamalarının daha verimli yapılmasını sağlıyor hem de çevreye fayda sağlıyor.

Nasıl çalışıyor?
Makine öğrenmesi teknolojisini kullanan Winnow Vision ile gereksiz kullanılan yiyecekler ve yapılan harcama hesaplanabiliyor. Bu sayede işletmeler ve şefler bir sonraki ay için yapılacak yiyecek satın alma kararlarını buna göre veriyor ve mutfak harcamaları azalıyor. Ayrıca global yiyecek atığı sorununa da destek sağlanmış olunuyor.

3

Akıllı çöp kutusunun atıkların ne olduğu tanımlayabilmesi için mutfak çalışanlarının ona yardımcı olması gerekiyor. Atığın görüntüsü ve adı tanıtıldıktan sonraki seferlerde çöp kutusu bu atıkların ne olduğunu biliyor. Günlük, haftalık, aylık veya yıllık bazda çöp kutusuna atılan atıkları raporluyor.

Hem markalar hem de dünya kazanıyor!
2017 yılında ilk denemelerine başlayan Winnow Vision, yolculuğuna IKEA ve Emaar Hospitality Group ile anlaşarak başlamıştı. 2 yıl içerisinde alınan sonuçlar ise Winnow’un hem markalara hem de doğaya sağladığı katma değeri gözler önüne seriyor.

Independent’ın yayınladığı makaleye göre toplamda 75 cihaz kurulumu gerçekleştiren Winnow Vision, çalışmalarına başladığı günden bugüne yaklaşık 30 milyon dolarlık gıda ve 39.000 ton CO2 (Karbondioksit) tasarrufu sağladığını tahmin ediyor.

Geleceğin mutfağına hoş geldiniz!

Kaynak: Independent


Akıllı çöp kutusu


Akıllı çöp makinesi


artificial intelligence


Gıda atıkları için yapay zeka


hospitality


iş hayatında yapay zeka


Machine learning


makine öğrenimi


mutfak harcamaları


Mutfak ve yapay zeka


Mutfakta yapay zeka


Winnow Vision


yapay zeka çözümleri


Yapay zeka ile tasarruf


yapay zeka kullanım alanları


yapay zeka teknolojileri


yapay zeka ve doğa


yapay zeka ve ekoloji


yapay zeka ve insan


YapayZekaTR


Yiyecek atıkları ile mücadele


yiyecek israfı

[ad_2]
Kaynak