17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Grafik Tasarıma Başlayacaklar İçin İpuçları, Öneriler
1

Grafik Tasarıma Başlayacaklar İçin İpuçları, Öneriler

Hayatın neresinde ve hangi kademesinde olursanız olun grafik tasarım vazgeçilmezlerinizden birisidir. İşletme kurucusu, öğrenci veya herhangi bir işte çalışan kişi olsanız bile bu yazıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Kendi web siteniz, bloğunuz, sosyal medya hesabınız veya ödevleriniz için sunum hazırlamak isterseniz grafik tasarıma ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan hariç onlarca konularda grafik tasarım bilgisine ihtiyaç duyacak ve eksiklik hissedeceksiniz.

Grafik Tasarıma Başlayacaklar İçin 8 İpucu

Grafik tasarıma başlamak, tecrübesiz ve yeni başlayacak kişiler için biraz zor gözükebilir. En önemlisi çok kısa bir sürede profesyonel bir tasarımcı olamazsınız. Mütevazi bir başlangıç yapmalı ve zamanla meyvelerini toplamalısınız.

Birçok profesyonel grafik tasarımcıları bol bol kitap okumanızı ve ufak başlangıçlarla büyümenizi öneriyor. Belli başlı grafik tasarım programları vardır. Örneğin; Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve InDesign olarak gösterilebilir.  Bu programlarda başlangıç hedefleri belirleyip kendinizi zamanla geliştirebilirsiniz. Merak etmeyin bu işe iyi bir başlangıç yaparsanız gerisi rahatlıkla gelecektir. Şimdi grafik tasarıma iyi bir başlangıç yapmanız için gereken ipuçlarına geçelim.

Çeşitli Şeylerden İlham Almaya Çalışın

Zevkinize ve beğenilerinize göre olabilecek her şeyden bol bol ilham alın. Tasarıma gerçekten önem veriyorsanız büyük tasarımcılarının eserlerinden ilham almak iyi olacaktır. Bu ilham, size yaratıcılık ve özgünlük katacaktır. Alacağınız yeni fikirler özgün ve başarılı içerikler çıkarmanızı sağlayacaktır. Ancak kimsenin içeriğini kopyalamamaya özen gösterin, unutmayın sadece fikir ve ilham alacaksınız.

Sade ve Anlaşılır Tasarımlar Üretin

Tasarımı belirlediğiniz ve bitirme aşamasına geldiniz, bir süre sonra tekrar göz atın bu sizi geliştirir. Çünkü oluşturduğumuz içeriği bir süre geçtikten sonra beğenmiyor olabiliriz. Bu tasarımınızda ki karışıklığı gidermeye yarayacak, sade ve anlaşılır içerik sunmanızı sağlayacaktır. Vereceğiniz mesajın net ve anlaşılabilir olması için bu ipucu çok önemlidir.

Yazı Tiplerine Dikkat Edin

Grafik tasarımın en önemli sayılabilecek konularından biri de yazı tipidir. Tasarımınız harika olsa bile yazı tipi kötü seçildiğinde gereken mesajı alıcıya iletemeyebilirsiniz. Doğru yazı tiplerini tasarımlara uygulamak muhteşem sonuçlara yol açabilir. Tasarımınızda birden fazla yazı tipi kullanmanız mantıklı gelebilir ancak bu yöntemi çok fazla uygulamayın. Kullanıcıların gözlerini alıştırması zor olacak ve çabuk sıkılacaktır. Unutmayın, grafik tasarım zorlu bir süreçtir ve siz en iyi yazı tiplerini ayarlamak için vazgeçmeyeceksiniz.

Renk Uyumu Sağlayın

Grafik tasarımın en can alıcı noktasına gelmiş bulunmaktayız. Çoğu tasarımcıların en büyük hatalarından birisi de bu konudur. Renk uyumunu düzgün ayarlayamadıkları sürece asla başarıya ulaşamayacaklardır.

Başarılı tasarımcılar çok fazla kontrast renk kullanımını önermiyor. Bununla birlikte, birbirini tamamlayan “Flat UI” renkler kullanmanız tasarımınıza canlılık katacaktır. Örnek vermek gerekirse içeriğin ruhuna göre rengi belirleyebilirsiniz. Yani koyu mavi iç karartıcı olabilirken, yeşil ise doğayı ve huzuru temsil edebilir. Tasarımınıza göre analiz yapmalı ve bunu en iyi şekilde uygulamalısınız.

Doğru Hizalama Yapın

Kullanacağınız en ufak süsleme veya ekleyeceğiniz ufak bir çizginin tasarımınızı büyük oranda değiştireceğini bilmeniz gerekiyor. Bunun için simetriye olabildiğince önem vermelisiniz. Tasarımınız istediği kadar karışık olsun ancak hizalamayı doğru yaptığınız sürece kaliteli bir sonuç ortaya çıkacaktır. Yani grafik tasarımda hizalamayı uygulamalı ve benimsemelisiniz.

Fazlaca Feedback Almaya Çalışın

Ortaya çıkarmış olduğunuz tasarımlar sadece sizin zevkinize hitap ediyor olabilir. Kafanızda kalan sorular ve düşünceler için, diğer insanların veya profesyonel grafik tasarımcılarının fikirlerine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Başka kişilerin tasarımlarınız hakkında ne düşündüklerini bilmeniz size pozitif yönde çok büyük etki edecektir. Unutmayın ki tasarımın ana hedefi kitlelerin ve diğer insanlarının beğenisini kazanmaktır. Sadece sizin beğendiğiniz ve dikkat çekici olmayan tasarımlarınızı galiba tekrar kurgulamanız gerekiyor.

Sonuç olarak olumlu veya olumsuz eleştirilere kulak asın ve bu geri dönüşleri avantaj haline dönüştürün. Bu bakış açınızı ve yaratıcılığınızı geliştirecek, sizi profesyonel bir tasarımcı olmak için adım atmanızı sağlayacaktır.

Kalitesi Tasarıma Uyacak Görseller Seçin

Kullanacak olduğunuz veya kullandığınız görsel veya grafikler projenizin kalbidir.  İyi ve kaliteli görsel seçimi o kalbe giden en kolay yoldur. Grafik tasarımın büyük bir bölümü görsel seçiminden ibarettir. Görseliniz direkt olarak kullanıcıya etki etmelidir. Ancak, güzel duruyor diye karmaşık ve anlaşılır olmayan öğeler kullanmaktan tamamen kaçınmalısınız.

Hayal ve Tutkunuzun Arkasından Gidin

Başlangıç yapmadan önce kendinize belirli hedefler koyun. Bu hedefler zamanla size çok şey katacaktır. Tutkunuzu bozmadan, sevdiğiniz tasarımları yapmalısınız. Çünkü sevmediğiniz bir konu üzerinde çalışmak sizi örseleyecektir. Yaratıcılığınızı kısacak ve yenilikçiliğin ize engel olacaktır. Kariyerinizde hayal ve tutkularınıza sahip çıkmalısınız. Onlar sizi başarıya ulaştıracak olan en büyük etmenlerdir. Çünkü iyi bir tasarımcı olmak bu etmenlerin üzerinden geçer.

SEO için önemli olan grafiklerle sitenize trafik çekebilir, hitlerinizi artırabilirsiniz.

[ad_2]
Kaynak