24 Haziran 2021, Perşembe
Ana Sayfa / Wordpress / İnfluencer Pazarlama Nedir?
1

İnfluencer Pazarlama Nedir?

İnfluencer Pazarlama Nedir?

 İnfluencer pazarlama yani Türkçe anlamıyla etkileyen pazarlama, dijital dünyanın kurtarıcıları arasında yer almakta ve markaların bilinirliğini arttırmaktadır. Özellikle yeni kurulan siteler için uygun fiyatlı seçenekleri bulunan ve markaların gelişmesini sağlayan influencer pazarlama, ünlü markalar için de vazgeçilmez bir seçenektir.

İnfluencer kelimesi, kelime anlamı itibariyle insanları etkileyen ve onların davranışlarını değiştiren anlamına gelmektedir. Günümüze bu anlamı uyarlayacak olursak, kelimenin tam anlamı itibariyle, influencer kişinin belirli bir kitlesinin olduğunu ve bu kitlenin davranışlarına hitap ettiğini söylemek mümkündür. İnfluencer kişinin başarısını hitap ettiği kitle yönlendirir. Yani onun paylaşımlarını yakından takip eden ve onun samimiyetine güvenen takipçileri, onun yaptığı reklamları araştırarak reklam sayfasının tıklamasını arttırır. Ayrıca sayfada yer alan ürünler onun dikkatini çeker. Ve kişi eğer gerçek bir reklam yapıyorsa ve ürünler gerçekten kaliteliyse, kişi yaptığı reklamlarda belirli bir samimiyet çizgisi oluşturarak kitlesinin beğenisini kazanır ve ilgisini çeker. Bu da yapılan reklamlara olan ilgiyi arttırır ve reklamı yapılan sayfaya takipçi ve müşteri kazandırır.

2
İnfluencer Pazarlama Nedir

Günümüzde influencer damgası yapıştırılmış çeşitli kişiler ve bu kişilerin yer aldığı platformlar bulunmaktadır. Bu platformlardan en çok ilgi göreni İnstagram’dır. Fakat bloggerlar, Youtube kullanıcıları ve popüler Facebook sayfaları da büyük rabet görmektedir. Bunun gibi platformlar çeşitlendirilebilir. Fakat platformdan çok influencer kişinin varlığı da önemlidir. Bugün günümüzde çalışma hayatına normal bir kişisel blog ile başlayıp, samimiyeti ile insanların beğenisini kazanarak gündem olmuş yüzlerce insan bulunmaktadır. Elde ettikleri kitle sayesinde, hem reklam bazında, hem de sayfanın sunduğu imkanlar bazında gelir elde eden kişiler, herkesten daha çok kazanmaya ve magazin sayfalarında bile yer almaya başlamışlardır.

İnfluencer pazarlama internet dünyasının otoritesi haline gelmiştir. Bu tanımı açmak gerekirse, bu reklam ile para kazanmanın çok daha kolay olduğu söylenebilir. Belirli bir kitlesi olan kişiler, eğer reklam yapmayı sürekli hale getirmemişse ve gerçekten sadece kaliteli ürünlerin reklamını yapıyorsa, o kişinin yaptığı reklamlar son derece işe yarar hale gelecektir. Bugün bu şekilde, hem reklamı yapan, hem de reklamı paylaşan bir sürü kişi bulunmakta ve bu şekilde gelir elde edilmektedir. İnfluencer pazarlama satın alma davranışlarını değiştiren bir pazarlama teknolojisidir ve kişilerin hiç ihtiyacı olmasa bile para harcamalarına yol açmaktadır.

İnfluencer Pazarlama Gücünü Hangi Kaynaklardan Alır? 

İnfluencer pazarlama kişilere her türlü fikri benimsetme özelliği olan bir çalışmadır. Kişiler sevdikleri ünlüler tarafından paylaşılan ürünlere karşı ilgi göstermektedir. Örneğin bir ünlü makyaj youtube kullanıcısı, kullandığı ürünlerin kalitesinden bahsederse ve o ürünlerin ne kadar sağlıklı ve işe yarar olduğunu kullanıcılarının beynine yedirebilirse, o kişinin reklamını yaptığı ürünler rağbet görecektir.

4
İnfluencer Pazarlama Gücünü Hangi Kaynaklardan Alır

İnfluencer pazarlama stratejisinde internet platformlarının gücünden yararlanılarak, hedef kitlenin tüketim davranışları etkilenmeye çalışılır. Birçok kişinin bu alanda başarılı olduğu pazarlama tekniğinde, özellikle kadınlar kıyafetlerine, bakım ürünlerine ve kozmetik ürünlerine ilgi göstermeye başlamış kendilerine bakma konusunda büyük adımlar atmışlardır. İnfluencer pazarlama gücünü 3 ana kaynaktan alarak bu denli başarılı hale gelme fırsatı bulmuştur.

Sosyal Erişim Platformları

İnfluencer pazarlama işini yapan kullanıcılar, internet platformlarında elde ettikleri başarıları, o platformun ulaştığı geniş kitlelere mevcuttur. Milyonlarca kişiye ulaşmalarının esas kaynağı internet platformlarıdır ve bu platformlar, keşfet bölümleri sayesinde milyonlarca kullanıcıyı, milyonlarca popüler sayfa ile karşılaştırmaktadır.

Orijinal İçerik

İnfluencer pazarlama işini yaparak, markaların milyonlara ulaşmasını sağlayan kullanıcıların bu denli ilgi çekmesinin ve yapılan reklamların başarıya kavuşmasının sebebi ürettikleri orijinal içeriklerdir. Kullanıcılar ilk başta yalnızca samimi davranışlar sergileyerek o kitleye ulaşırlar. Veya bazı kullanıcılar da bazı dizilerde oynayarak veya şarkı söyleyerek, veya bazı hareketleri ile o kitleye ulaşmayı sağlayabilirler. Esas amaç o kitleyi yakalamaktır. Ve bu konuda başarılı olan kullanıcılar, bu kez reklamlar konusunda orijinal içerikler üretmek zorunda kalırlar. Üretilen orijinal içerikler reklamın başarıya kavuşmasını sağlayacak ve kişinin daha çok reklam işbirliği içerisinde olmasını sağlayarak karşılıklı gelir elde etmeye yarayacaktır.

Tüketici Güveni

İnfluencer pazarlama stratejisinin kilit noktası esasında budur. Çünkü influencer pazarlama ancak tüketici güveni ve ilgisi olursa başarılı olur. Yani bu konu şöyle özetlenebilir: kişi yaptığı reklamlarda dikkatli ve özenli olmalı, doğru konuşmalıdır. Yalan söyleyerek veya ürünün olan kalitesini arttırarak tüketici güveni oluşturulmaz. Bu gibi durumlarda kişiler reklam kalitesi yaratamaz. Yani kişi ilk etapta ürünü almayı tercih edebilir ki alacaktır da. Fakat daha sonrasında söylenenlerin yalan olduğunu fark ettiği takdirde, bir daha influencer kişinin paylaştığı ürünleri kesinlikle almayacak ve onun ürünlerinden uzak duracaktır. Bu da hem yapılan reklamın, hem de reklamı yapanın kalitesini düşürür. Tüketici güveni kazanmak çok önemlidir ve bu stratejinin odak noktasıdır. Tüketici güveni olmazsa başarı olmayacaktır.

İnfluencer Pazarlama Stratejisinin Başarılı Olmasının 4 Temel Aktivitesi

  • İnfluencer kişileri tespit ederek önem sırasına göre derecelendirmek başarının ilk aktivitesidir. Kişi kendi kitlesine hitap eden influencer kişiyi bulmalıdır. Bu kişiyi tespit ederken, sayfasını sadece reklam yapmak için kullanan kişilerden uzak durmalıdır. Kişinin yaptığı reklamı baz almalı ve sayfanın kalitesini ve başarısını araştırmalıdır. İnfluencer kişiye yorum atanları tespit etmeli ve yorum atanların asıl kitlesini bilmelidir. Kendine uygun olmayan bir kitle ile ilgilenmemelidir. Bunun dışında influencerin takipçi sayısı önemlidir. Takipçi sayısı çok yüksek ama beğeni sayısı çok düşük olan kullanıcılar ile çalışmamalıdır.
  • İnfluencerler ile kaliteli bir pazarlama yapılmalıdır. İnsanların firmaya olan ilgisini arttırmak ve firmanın ilgi çekmesini sağlamak amacıyla doğru influencer tercih edilmelidir.
  • İnfluencerler ile pazarlama kampanyaları yapılmalı ve reklamın belirlenen hedefe ulaşana kadar tekrar tekrar reklamının yapılması sağlanmalıdır.
  • İnfluencer kişiler firmanın savunucusu haline gelmeli ve firmanın gerçekten iyi işler yaptığına önce kendi inanmalı, daha sonra karşı tarafı inandırmalıdır.

Doğru bir İnfluencer Seçimi Nasıl Yapılır?

 Unutulmamalıdır ki hangi platformda olursa olsun, influencerlerin yüzde 80’inden fazlası blog yazarıdır. İlk etkileri web siteleri üzerinde olmuş, daha sonra başka platformlara kaymıştır. Web siteleri üzerinden yapılan reklamlar, yine platform ne olursa olsun daha başarılı olacaktır. Çünkü web siteleri her gün yüzlerce kişi ağırlamaktadır. Bu sitelere giriş olduğu sürece reklamın etkisi yükselmeye devam edecektir.

6

İnfluencer tercihi yapılırken, influencerin yaptığı reklamlar araştırılmalıdır. Kalitesiz ürünleri tanıtan ve tanıttığı ürünleri kendi bile kullanmayan influencerlerden uzak durulmalıdır. Çünkü bu tarz kişiler kısa zamanda tüketici ile olan bağlantısını kaybedecektir. Bunun haricinde influencer kişinin hitap ettiği kitle iyi bilinmelidir. Örneğin bir zayıflama hesabından zayıflama ürünlerinin, zayıflama kıyafet ve ayakkabılarının reklamı rahatça yapılabildiği gibi, cilt bakım ürünlerinin tanıtımı da yapılabilir. Çünkü bu tarz reklamlar da iş görecektir.

Bunun dışında bebek bakım ürünleri satan bir firmanın, yeni doğum yapmış bir influencer ile çalışması ideal bir başarı getirecektir. Çocuğun üzerine giydirilen kıyafetlerin reklamı, kişinin bir hayli işini görecektir. Bunun gibi tercihler yapılırken influencer kişinin hitap ettiği kitle kesinlikle göz ardı edilmemeli ve buna göre bir tercih yapılmalıdır.

Bunun dışında kişiler süreç başında ödenecek tüm ücreti yatırmamalı, paylaşım başına alınan etkileşimi göz önüne alarak ücreti yavaş yavaş yatırmalıdır. Bu da son derece doğru bir influencer pazarlama tekniği olacaktır.

Dijital pazarlama kategorimizdeki diğer içeriklerimizi okuyarak farklı satış tekniklerini öğrenebilirsiniz.[ad_2]
Kaynak