31 Mayıs 2020, Pazar
Ana Sayfa / Eğitim / İngilizce Öğrenme Teknikleri
1

İngilizce Öğrenme Teknikleri

Ana sınıfından – üniversite bitene kadar her kademede yabancı dil dersi alıyoruz hem de haftada en az 2 saat. Fakat konuşamıyoruz, yazamıyoruz, anlamıyoruz, sadece biraz okuyoruz fakat o da tam olarak değil. Peki neden?

Konuşmamız “what is your name?” ya da “are you cola?” den ibaret.  🙂 

Neden İngilizce öğrenemiyoruz?

Baktığımızda problemin eğitsel ve psikolojik yönleri var. İlk başta pek çok insan için ilk İngilizce deneyimi travmatik ve verimsiz. Klasik eğitim müfredatında öğrenciler çok da ilgi çekmeyen gramer alıştırmalarına ya da İngilizce aktivitelerine maruz kalıyor. Dahası genel anlamda yabancı dil öğreniminin önemi çok kavrayamamış bir toplum olarak, erken yaşta İngilizce öğrenimine gereken önemi vermiyoruz. İş işten geçince akıllanıyoruz. Buna bir de her yıl sil baştan aynı konuları tekrar etmek eklenince İngilizce ile ilk tanışıklık pek de sıcak olmuyor; ondan sonra da insanlar kolay kolay ısınamıyor.

Türkçe Biliyor muyuz?

Başka bir problem Türkçeyi de bilmediğimizdir. Ana dilimizi öğrenemeden başka bir dil öğrenmeye çalışınca bazı acı gerçekler canımızı sıkabilir. İngilizce kursunda gramer dinlerken, Öğretmen sıfatlardan, zarflardan, nesnelerden bahsettiğinde bu kavramlardan uzaksak öğrenme de gecikebiliyor. 

İngilizce konuşabilmek kurslar yeterli mi?

Kurslarda uzun süreli konuşma etkinlikleri yapılmıyorsa öğrenme gerçekleşemiyor. Genelde kısa soru ve kısa cevapla yapılan konuşmalar öğrenme için yeterli değil.

Kurslarda yapılması gereken; öncelikle öğrencinin seviyesine uygun ve ilgilerine hitap eden bir konu-metin bulunur. Bu metin önemli, dikkatle seçilmeli. Kursiyer yaklaşık 3-10 dakika uzunluğundaki bu metni bize, ayakta, vücut dilini de kullanarak anlatır. Bu ezber olsun ya da olmasın, ister anlayarak anlatsın, ister özet yapsın. Önemli olan en az 3 dk konuşmaktır. Bu tarzdaki bir çalışma çok daha verimli olacaktır.

Teknikler