6 Temmuz 2020, Pazartesi
Ana Sayfa / Apple / IPhone’larınız iCloud Olmadan Savunmasızdır.
iPhone iCloud 1

IPhone’larınız iCloud Olmadan Savunmasızdır.

Bir iPhone’un en iyi özelliklerinden biri, sizi çalınmasına ve / veya saldırıya uğramasına karşı koruma güvenliğidir. Yüz / Parmak İzi Kimliği ve içeriği uzaktan kilitleme veya silme gibi birçok koruma vardır. Her iPhone iCloud tarafından kontrol edilir bu devre dışı bırakılmışsa, korumanız yoktur ve bu hırsızların ve bilgisayar korsanlarını iştahlandıran bir sebeptir.

Teknoloji Mesaklısı Hırsızlar

Öncelikle, şifreniz olmadıkça hiç kimse iPhone’unuza giremez. Büyük ihtimalle yüzünüzü veya parmak izinizi almayacaklar, ancak telefonunuz bir şifre ile ele geçirilebilir. İkincisi, iPhone’umu Bul‘u kullanarak, telefonunuzu takip edebilirsiniz. Eğer geri alma umudunuz yoksa, bilgilerinizi korumak için iPhone’u kilitleyebilir veya bilgilerinizi silebilirsiniz.

Hepsi harika ve kullanıcıları güvende hissettiriyor. Ancak, hırsızlar, bilgisayar korsanları bu durum üzerinde çalıştılar ve kendi lehlerine çözüm ürettiler. Telefonunuzu çaldıklarında, ortadan kaybolmadan önce, iPhone’umu Bul ve / veya iCloud’u devre dışı bırakmanızı isterler. iCloud olmadan, izlenemez, kilitlenemez veya silinemez.

iPhone hırsızın eline geçtiğinde, telefonunuz kilitli değilse, hırsızlar tüm verilerinize erişebilir, iCloud açılmadan ulaşabilecekleri budur. Telefondan istedikleri verileri aldıktan sonra, tüm içeriği silebilir ve saklayabilir veya yeni bir iPhone olarak satabilirler.

Bunun nedeni, teknolojinin daha fazla gelişme sağlaması nedeniyle, hırsızların ve bilgisayar korsanlarının bu teknolojiyi nasıl atlayacakları konusunda daha anlayışlı hale gelmeleridir.

Motherboard açıklaması (motherboard.vice.com)

iCloud güvenlik özelliği büyük olasılıkla çalınan iPhone’ların sayısını azaltmış, ancak girişimci suçlular, aygıtları yeniden satmak için iCloud etkisizleştirmenin yollarını bulmuşlardır. Bunu yapmak için, telefonun orijinal sahiplerine kimlik avı ya da Apple Mağazalarındaki çalışanları dolandırarak iCloud kilitlerini geçersiz kılıyorlar. Hırsızlar, kodlayıcılar ve bilgisayar korsanları, bir kullanıcının iCloud hesabını telefondan kaldırmak için tasarlanmış bir yeraltı endüstrisine katılarak daha sonra yeniden satılabilir.

Çözüm Eksikliği

Ne yazık ki, bununla mücadele etmek için yapabileceğin pek bir şey yok. Bir silahın namlusuna bakıyorsanız, muhtemelen size söyleneni yapacaksınız. İCloud’u devre dışı bırakana kadar sizi vurmayacakları için reddedebileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak reddederseniz hırsızların sahip olabileceği seçenekler de vardır.

Yine de sizi vurabilir ve telefonunuzu yine de çalabilir, daha sonra Apple Mağazalarını telefonun sahibi olduklarına inandırmak için sahte bir makbuz oluşturabilir ve çalışanların telefona girmelerine yardımcı olmalarını sağlayabilir. Ayrıca “çevrimiçi satış için özel kimlik avı kitleri, bir telefonun orijinal sahibinden iCloud şifrelerini çalmak için tasarlanmıştır.”

Bu bilgi bir iPhone’a sahip olmak hakkındaki fikrinizi değiştiriyor mu? Aşağıdaki yorumlar bölümünde iPhone’unuzu çalmadan önce sizi iCloud’u devre dışı bırakmaya zorlayan hırsızlar ve bilgisayar korsanları hakkında neler hissettiğinizi bize bildirin.