12 Ağustos 2020, Çarşamba
Ana Sayfa / Eğitim / Kodlama Eğitimi Okul Öncesinde Başlamalı
Kodlama Eğitimi 1

Kodlama Eğitimi Okul Öncesinde Başlamalı

Kodlama eğitimi ABD’de de yalnızca çok az okulda veriliyor olmasına rağmen ailelerin yüzde 90’ı çocuklarının bu konuda eğitim almasını istiyor. Peki, bugünün ve geleceğin hemen hemen tüm mesleklerine dokunan kodlamayı bu kadar özel kılan temel başlıklar neler? Başka bir ifade ile bugünün çocukları neden kodlama eğitimi almalı?

Çocuklar neden kodlama eğitimi almalı?

Çocuğunuzun erken yaşta kodlama eğitimi alması için pek çok önemli neden bulunuyor.
Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.

Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.
2020 yılı itibari ile ABD’de mühendis yetersizliği nedeniyle 1 milyon boş teknik iş pozisyonu olacak. Türkiye için bu konuda yapılmış bir araştırma yok ama iş ilanlarına göz attığınızda programlama yavaş yavaş tüm işlerin tanımlarında kendine yer başlıyor diyebiliriz.

Bilgi İşlemsel Düşünme KavramıBilgisayar Bilimi Uygulaması
Bir problemi parçalara veya adımlara ayırmaBilgi işlemsel grafik problemini, her biri farklı bir bilgisayar işlemcisi tarafından tamamlanacak 4 bölüme ayırma
Örüntüleri veya trendleri tanıma ve bulmaTrendi belirlemek için mikroçipler ve bilgisayar hızının karşılaştırıldığı verileri görselleştirme
Problemi veya göreve ilişkin adımları çözmek için talimatlar geliştirmeVerileri sıralamak için bilgisayar programı yazma
Örüntüleri ve trendleri kurallar, ilkeler veya analizler halinde genelleştirmeKarmaşık programlamadan daha az kod gerektiren karmaşık veri yapılarını belirleme

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak.

Kod yazma çiftçilikten hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanılabiliyor.

Bilgisayar mühendisliği yeni mezunlar arasında en çok kazandıran işlerden biri.

Kodlama aynı zamanda en yeni liberal sanatlardan. Liberal sanatlar insanları hayata hazırlamak ve öğrencilere etraflarındaki dünyayı daha iyi anlamaları konusunda yardım etmek üzere tasarlanıyor. Kodlama ise dijitalleşen hayatta dünyadaki olup biteni anlama adına giderek daha kıymetli hale gelecek bir alan.

Kodlama eğitiminin püf noktaları

Çocuklar kodlama eğitimine 5 hatta 3 yaşından itibaren başlayabiliyorlar.

Ülkemizde yapılan eğitimler ağırlıklı olarak 8-12 yaş grubunu kapsıyor. Çocuklarda kodlama eğitiminde görsel blok arayüzleri ya da yaşa uygun yazı tabanlı eğitim uygun olabilir. Çocuklar için kodlama eğitiminin püf noktalarına bir göz atalım.

Kodlamayı eğlenceli hale getirin

Çocuklar için kodlama eğitimi her şeyden önce eğlenceli olmalı. Yapılan araştırmalara göre çocukları programlamaya yönlendirmek kolay ancak eğitime devam etmelerini sağlamak çok da kolay değil. Bu nedenle çok akademik bir eğitim programından ziyade eğlenceye yönelik çocuğun ilgisini çekebilecek bir eğitim verilmesi daha doğru olacak. Bazı öğrenciler çok satan oyunlardan Minecraft için tasarım yapmayı tercih ederken diğerleri kendi internet sitelerini tasarlamak isteyebilir.

Kodlama için Web sayfaları

http://code.org

Kodlama Eğitimi 2

Zorluk Seviyelerini seçerek blok mantığı ile eğlenceli kodlama eğitimi veren sitedir.

Kodlama Eğitimi 3

Tek bir programlama diliyle başlamalı

Pek çok aile çocuğuna mümkün olduğunca fazla programlama dili öğretme çabasında. Tabii kodlama konusunda farkındalığı olan fazla bilinçli ailelerden bahsediyoruz. Ancak bu çok da doğru değil. Bunun yerine çocuğa tek bir dil öğretmekle işe başlamak ve bu konuda mümkün olduğunca gelişmesi için çaba göstermek gerekli. Çünkü çocuk bir dili çok iyi öğrendiğinde zaten diğer dilleri de anlaması çok kolay olacak. Aynı anda birden fazla dil öğretmeye çalışmak çocuğun kafasını karıştırabilir.

Yerel ya da online sınıflar bulun

Mark Zuckerberg’in orta okuldan beri bir bilgisayar programı eğitmeni vardı. Özel hoca ile birebir eğitim çok faydalı olsa da her ailenin buna gücü yetmeyebilir. Kaldı ki bu konuda iyi eğitmen bulmak da dert. Bu nedenle grup dersleri ya da online eğitimler de iyi bir alternatif olacaktır.

Türkiye’de birçok özel eğitim kurumunda verilmeye başlayan kodlama dersleri ve birçok markanın kodlama eğitimi aktiviteleri de aklınızda olması gereken alternatifler.

Bir mentor bulun

Pek çok bilgisayar programcısı çocuğunuza birebir ya da online eğitim vermekten memnun olacaktır. Deneyimli bir programcı ile Skype ya da diğer video konferans programları üzerinden bağlantı ise çok faydalı olacak.