6 Temmuz 2020, Pazartesi
Ana Sayfa / Apple / Mac İşletim Sisteminde kes yapıştır
Mac Kes Yapıştır
Mac Kes Yapıştır

Mac İşletim Sisteminde kes yapıştır

Mac bilgisayar kullanıcılarının ilk karşılaştığı problemlerden birisi de Kes – yapıştır işlemidir. Apple bugün bile Kes Kısayolunda inatçılığını devam ettiriyor. Dosya ya da klasör üzerinde Sağ tık yaptınız ve Kes’i göremediniz. Aslında bu bir problem değil ama büyük bir eksikliktir. İlerde sağ tık menüsüne kes işlemini mutlaka gelecek. İşte buraya yazıyorum.

Mac Kes Yapıştır işlemi nasıl yapılır

Mac, Macbook gibi bilgisayarlarda daha doğrusu MacOs işletim sistemli bir sistemde kes yapıştır işlemi alışageldiğimiz yöntemlerden biraz farklı. Windows ya da linux işletim sistemlerinde bildiğimiz yöntemlerden Kes (Ctrl + X) ve Yapıştır (Ctrl + V) işlemini MacOS da şu şekilde yapılmaktadır.

  • Dosyayı (Command ⌘+ C) tuşuna ile hafızaya alın
  • Yapıştırmak istediğiniz konuma gelip (Command ⌘+ Alt (Option+ V) tuşları ile taşıyarak yapıştırın.

İşte bu şekilde Mac bilgisayarlarda kes işlemi yapılmaktadır.

Diğer Yol

Dosyayı Kopyaladıktan sonra Yapıştıracağınız konuma gelip Alt (Option) Tuşuna basıp düzen menüsüne tıklamak. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi Öğeyi Buraya Taşı komutu çıkacaktır

1

Mac’te Kolayca Dosya Taşımak İçin İpucu

Aslına bakarsanız bir dosyayı taşımak Windows işletim sisteminde olduğundan çok daha kolay, çünkü taşıma işlemi MacOS üzerinde biraz daha sezgisel.

Diyelim herhangi bir klasörden bir dosyayı masaüstüne taşımak istiyorsunuz. Sürükle bırak işlemi yapabilirsiniz, herhangi bir klasördeyken dosyayı tutup Finder’da sol taraftaki Masaüstü üzerinde birkaç saniye tutun. İlgili bölüm 3 kez yanıp söndüğünde masaüstündesiniz, masaüstünde farklı bir klasör içine geçmek için de üstünde tutabilirsiniz ve taşımak istediğiniz klasöre geldiğinizde dosyayı bırakabilirsiniz. Bu işlemi geri tuşu gibi Finder öğeleri üzerinde dosyanızı tutarak da kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime: Mac kes yapıştır yok, Apple kes işlemi, MacOS da kes yapıştır kısayolu, Mac Control x Control y, MacOS Ctrl X Ctrl Y kısayolu nedir?