22 Ocak 2020, Çarşamba
Ana Sayfa / Donanım / Marvell, yeni 4 çekirdekli işlemcisi ile tüm 3G standartlarını destekleyen gerçek global telefonlara ilk

Marvell, yeni 4 çekirdekli işlemcisi ile tüm 3G standartlarını destekleyen gerçek global telefonlara ilk

1

acer-smartphone

Akıllı telefon yongası deyince akla gelen ilk isimlerden olan Marvell, Pazartesi günü yaptığı açıklama ile PXA1088 yongasını duyurdu. 4 çekirdekli, SoC, düşük güç tüketimi ve yüksek performansı ile tüm global 3G standartlarını destekliyor ve en yeni kablosuz bağlantı teknolojilerine uyumu ile dünya çapında dolaşım sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Marvell, tek yonga üzerinde 4 çekirdekli mobil platform çözümü PXA1088 ile aynı zamanda telefon üreticilerinin de yüzünü güldürdü; zira bu yonga, şirketin önceki çift çekirdekli 3G platformu PXA988/PXA986 ile de geriye dönük uyumluluğa sahip. Yani üreticiler bu yongayı kullanmak için cihaz tasarımında değişiklik yapmak zorunda kalmayacaklar.

Marvell PXA1088 SoC üzerinde 4 çekirdekli ARM Cortex A7 işlemcinin yanında OpenGL ES 2.0/1.1, OpenVG 1.1 ve HD video çözme yetenekleri taşıyan geliştirilmiş bir grafik çekirdeği bulunuyor. Marvell WCDMA ve TD-SCDMA modem teknolojilerini de destekleyerek düşük maliyetli bir 3G platformu haline gelen yeni PXA1088, hem akıllı telefonlar, hem de tabletlerde kullanılabilecek. Platform üzerinde entegre Avastar 88W8777 WLAN+Bluetooth 4.0+FM radyo, ayrıca L2000 hibrit lokasyon işlemcisi yanında güç yönetimi ve ve ses kodek devreleri de bulunuyor.

Marvell PXA1088 SoC şimdilik yalnızca Android işletim sistemini destekliyor. Bu platforma sahip cihazların 2013 yılı bitmeden piyasada olacağı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir