24 Haziran 2021, Perşembe
Ana Sayfa / Wordpress / Mobil Pazarlama Nedir, Türleri Nelerdir?
1

Mobil Pazarlama Nedir, Türleri Nelerdir?

İçerik Özeti

Mobil Pazarlama

Dijital pazarlama tekniklerinden olan mobil pazarlama ile ürünlerinizi daha geniş kitleye pazarlamaya hazır mısınız? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Hadi o halde başlayalım…

Mobil pazarlama, web siteleri, E-posta, SMS ve MMS, sosyal medya veya mobil uygulamalar aracılığıyla akıllı telefonları, tabletleri veya ilgili diğer cihazlarda belirli bir kitleye ulaşmaya odaklanan çok kanallı çevrimiçi pazarlama tekniğidir

Mobil Pazarlama Nedir?

2
Mobil Pazarlama Nedir

Globalleşen dünyada her gün artan  mobil cihaz ve internet kullanım oranı, internet üzerinden çalışarak para kazanmayı mümkün kılmış ve kişilerin boş zamanlarını değerlendirerek gelir elde etmesini sağlamıştır. Mobil pazarlama, mobil ticaret kişilerin gelir elde etmesini sağlayan etkili çalışmalardan bir tanesidir.

Mobil pazarlama adından da anlaşılacağı gibi mobil cihazlar üzerinden yapılan bir uygulamadır. Akıllı telefonlar başta olmak üzere, sms yoluyla tüm cihazlara erişim kolayca sağlanabilmektedir. Her geçen gün artan mobil cihaz oranı, bu işin gücünü ve etkisini arttırmış, böylece kişilerin daha çok gelir elde etmesine ortam hazırlayarak, bu işi bazı kişiler için tek gelir kaynağı haline getirmiştir.

Mobil pazarlama çeşitli şekillerde yapılabilir. Fakat öncesinde pazarlaması yapılacak olan şeyin, hangi kanalda daha etkili olacağının bilinmesi gerekmektedir. Mobil pazarlama ürün tanıtımı yapmak, web sitelerini tanıtmak, reklam şirketlerine oyuncu aramak, yeni çıkan dizi ve filmleri halka tanıtmak gibi çeşitli amaçlarla gerçekleştirilebilir. Fakat en yaygın olanlarının ürün tanıtımı yapmak ve web sitesi tanıtmak olduğunu söylemekte fayda vardır. Diğerleri de elbette iyi işler çıkarabilir, fakat onların etkili olacağı platformlar daha farklıdır. (outdoor reklam gibi)

Mobil Pazarlama Türleri

4
Mobil Pazarlama Türleri

SMS Yoluyla Mobil Pazarlama: Pazarlamanın en eski yöntemlerinden bir tanesidir, çünkü uzun yıllardır bu yöntem yardımıyla pazarlama işlemi gerçekleştirilmektedir. Daha telefonların yeni çıktığı ve bilgisayarların yaygınlaşmadığı zamanlarda bile, çeşitli yerlerden çeşitli reklamlar telefonlara sms yardımıyla ulaşma imkanına sahip olmuştur. SMS yoluyla mobil pazarlama, adından da anlaşılacağı gibi tanıtılacak olan ürünün sms yardımıyla telefonlara gönderilmesi işlemidir. Bu sistem yalnızca internet siteleri için değildir, çünkü birçok mağaza da bu tanıtım yöntemini kullanmaktadır. Tanıtımını yaptırmak isteyen mağaza, daha önceden kayıtlı müşterilerine veya o konumda çevresinde bulunan kişilere mesaj yoluyla mağazasını veya ürününü tanıtarak reklam yapmakta ve buna bağlı olarak gelirlerini arttırmaktadır. Başta telefon operatörleri olmak üzere, tüm markalar ve mağazalar bu sistemi kullanır.

Konum Bazlı Mobil Pazarlama: Kişilerin konumunu baz alarak yapılan bu işlemin gerçekleşebilmesi için, kişinin telefonunun konum özelliğinin açık olması veya yakın zamanda konum belirtmiş olması gerekmektedir. Konum bazlı mobil pazarlama, yukarıda da anlatıldığı gibi sms yoluyla, arama yoluyla veya e-mail yoluyla gerçekleştirilebilir. Tanıtılacak olan ürün özellikleri ile birlikte kişilerin e-mail kutusuna düşebilir, mesaj olarak aktarılabilir veya kişi telefonla aranarak ürün tanıtımı yapılabilir.

Mobil Reklamlar: Bilgisayarlarda olduğu gibi geniş ekranlar kaplayarak, kişilerin önüne çıkmasa da, mobil reklamlar da ciddi bir yer kaplamakta ve kişilerin cihazlarını işgal etmektedir. Özellikle arama motorlarında herhangi bir ürün yalnızca fiyatına bakmak için bile aratıldığında, aratılan ürün telefonda kayıtlı uygulamalar ile paylaşılır ve herhangi bir uygulama açılır açılmaz ürünün reklamı yapılır. Bunun haricinde buna gerek duymadan yapılan reklamlar da vardır. İyi bir geri dönüş alındığı ve gelirin arttığı bir gerçektir. Bu nedenle bu uygulamadan da yıllardır vazgeçilmemiştir. Oyun oynarken, sosyal medya kullanırken veya başka bir mobil uygulama ile ilgilenirken, tüm bu reklamlar insanların görebileceği büyüklükte sunulmaktadır.

Mobil Web Site: Esasında mobil reklamlar olarak anlatılan kısımda değinilen bir maddedir. Kişilerin arama motorları yardımıyla bazı siteleri ziyaret etmesiyle, reklamlar devreye girmektedir. O sitenin anlaşmalı olduğu reklam kuruluşları veya daha önceden aratılan bir ürünün tanıtımı reklam olarak kişinin karşısına çıkabilir. Cihaza göre açıklanan etki değişebilir. Örneğin bazı cihazlar daha önceden aratılan ürün bilgilerini paylaşmadıkları için, ondan kaynaklı bir reklam oluşturulmaz.

Arama Yoluyla Mobil Pazarlama: Çoğu kişi telefonlarının alakasız kişiler tarafından neden arandığını merak edebilir. Fakat lokasyon yoluyla mobil pazarlama yöntemi, kişilerin telefon numaralarını açık hale getirerek, tanıtım yapmak isteyen kişilerce aranılmasına yardımcı olmaktadır. Mobil pazarlama yaparak para kazanan kişiler, bazı konumlardaki numaralara erişebilirler. Para karşılığında bu numaraları firmalara satarak, firmaların danışma bölümlerindeki kişiler tarafından insanların aranmasını sağlarlar. Bu durum esasında reklamla alakası olmayan kişilerin pek hoşuna gitmeyen bir uygulamadır. Çünkü bazı firmalar ısrarlı bir şekilde art arda aramaktadır. Fakat konuşma becerisi yüksek kişiler tarafından yapılan aramalar, ciddi bir gelir elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Yani bu uygulama son derece işe yarar bir uygulamadır.

Email Yoluyla Mobil Pazarlama: Siteye daha önceden email adreslerini bırakmış olan kişilere veya o konumda ikamet eden kişilere atılan mailler, email yoluyla mobil pazarlama işlemini gerçekleştirmek amacıyla atılmaktadır. Bu işlem arama yoluyla ve sms yoluyla yapılan mobil pazarlama kadar rağbet görmese de, doğru hedef kitle tercih edildiği takdirde son derece işe yaramakta ve gelirleri ciddi manada arttırmaktadır.

Mobil Pazarlama Neden Önemlidir?

                Mobil pazarlama etkisi küçük gibi görünse de, şirketlerin gelirini büyük ölçüde arttıran bir uygulamadır. Çoğu kişi, gelen maillerin silindiğini ve mesajlara göz bile gezdirilmediğini düşünebilir, fakat esasında doğru hedef kitle seçildiği takdirde mobil pazarlama ciddi rağbet görmekte ve geliri ciddi anlamda arttırmaktadır.

6
Mobil Pazarlama Neden Önemlidir

                Hangi sektörde iş yapılıyor olunursa olunsun, firma ne kadar büyük ve gelişmiş olursa olsun, firmanın müşterilerine kendini tanıtması gerekmektedir. Kendini hatırlatması ve yeni çıkan ürünleri ve indirimleri hakkında bilgi vermesi gerekir. Çünkü bir firma ne kadar gelişmiş ve büyük olursa olsun, kişiler tarafından hatırlanmadığı takdirde iyi satış yapamayacaktır. Mobil pazarlama reklam yöntemleri arasında etkisi en büyük olan uygulamalardan bir tanesidir. Sokaklarda yürürken, tuvalete giderken, temizlik yaparken ve hatta arkadaşlarıyla dışarıda sohbet ederken bile gözlerini telefondan ayırmayan kimseler, telefonlarına gelen mesajlar ve mailler ve ayrıca aramalar ile yakından ilgilenecek ve hedef kitle seçimi doğruysa kişilerin geliri ciddi anlamda artacaktır.

                Reklamların ilk başta çok fazla etkisinin olmadığı söylenebilir. Fakat bir firma ne kadar çok reklam yapar ve özellikle mobil pazarlama ile ilgilenirse, o kadar rağbet görür. Bunun sebebi insan gözünün o an alışveriş yapmasa bile o reklama alışmasıdır. Düzenli olarak mesaj atan bir web sitenin ait olduğu mağazayı dışarıda gören biri, onunla mutlaka ilgilenir. Bunun sebebi hem bu kadar neyin reklamının yapıldığının merak edilmesi olabileceği gibi, güvende olabilir. Bu kadar çok reklam yapan bir yerin gelirinin iyi olduğu ve buna bağlı olarak reklam yapıldığı düşünüleceği için, ürünlerinin kaliteli olduğu ve düzenli müşterilerinin de olduğu da düşünülecektir. Buna bağlı olarak reklam gelirleri ciddi anlamda artma imkanına sahip olacaktır.

                Vazgeçilemeyen mobil cihaz kullanımının bir sonucu olarak, mobil pazarlamanın ne kadar etkili olduğuna dair yapılan bir araştırma, mobil pazarlama yapan yerlerin gelirlerinin yüzde 200 oranında arttığını göstermiştir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken unsurun doğru hedef kitle olduğu unutulmamalı ve mobil pazarlama yapan yer seçilirken bu hususa dikkat edilerek seçim yapılmalıdır. Konum bazlı mobil pazarlamanın da işe yaradığını hatırlatmakta fayda vardır. Çünkü kişi reklamını beğendiği yerin yakınında olduğunu bilerek daha çok alışveriş yapabilir ve güven açısından kendi gidip gözleriyle o yerin nasıl olduğunu teyit edebilir.

Mobil pazarlama içeriğimiz umarım size fayda sağlamıştır.  Dilerseniz SEO kategorimize giderek diğer içeceklerimizi okuyabilirsiniz.

[ad_2]
Kaynak