24 Haziran 2021, Perşembe
Ana Sayfa / Wordpress / Mobil Ticaret Nedir, Avantajları Nelerdir, Neden Önemlidir?
1

Mobil Ticaret Nedir, Avantajları Nelerdir, Neden Önemlidir?

İçerik Özeti

Mobil Ticaret Nedir?

Mobil ticaret ya da diğer adıyla m-ticaret, ilk akla gelen anlamıyla telefondan alışveriş yapmak anlamına gelen sınırlı bir kavram değildir. Elbette ki bu nokta da konuya dahildir, fakat anlamı bu kadar kapsamlı olan bir konudan yalnızca bu şekilde bahsetmek doğru olmayacaktır. Mobil ticaret, en sınırlı anlamı ile cep telefonu ve benzeri cihazlar vasıtasıyla, internet üzerinden ürün veya hizmet satın almak anlamına gelmektedir. E-ticarete göre çok daha kapsamlı bir konu olan mobil ticaret, sahip olduğu sıra dışı özellikleri ile alışverişi bilgisayar ve televizyon kapsamı sınırlarından çok daha dışarılara çıkartmaktadır.

Mobil ticaret alışveriş kapsamının bir hayli gelişmesini sağlamıştır. Diğer ticaret modellerine kıyasla ticareti çok daha rahat, konforlu ve ulaşılabilir bir noktaya taşıyan mobil ticaret, kişilerin temizlik gereçlerinden market alışverişlerine kadar oldukları yerden alışveriş yapmalarına fırsat vermektedir. Kişiler bu sayede evde misafirleri olduğunda, büyük malzemeleri kendi başlarına taşıyamayacaklarından ve yorgun argın döndükleri iş yerlerinden kalan zamanı alışverişe ayıracak vakit bulamayacaklarından bu sistemi kullanacaklar ve rahat edeceklerdir.

2
Mobil Ticaret Nedir

Mobil ticaret hususunun iki ana noktası vardır. Kişiler alışverişlerini mobil cihazdan başlatarak, yine mobil cihazda tamamlayabilirler veya bilgisayar üzerinden başlattıkları alışverişi mobil üzerinden tamamlayarak ve adres, kredi kartı numarası gibi bazı bilgileri kayıt ederek rahatlık sağlayabilirler.

En yaygın olarak 2011 yılından bu yana kullanılan fakat bazı dolandırıcılar nedeniyle 2013 yılına kadar duraklayan ve 2015 yılından itibaren aktif olarak tüm markalar tarafından kullanılan mobil ticaret, özellikle giyim ve ayakkabı konusunda kişilerin beden bulamaması halinde internet üzerinden satış yapılmasını sağlayan kapsamlı bir alandır. Kişiler çoğu mağazada ve markette bulamadıkları ürünleri internet üzerinden satın alarak ciddi bir avantaj kazanmışlardır.

Mobil Ticaret Hizmetinin Avantajları

 Çok kapsamlı bir hizmet anlayışı olan mobil ticaret, çeşitli avantajları beraberinde getirmiştir. Kişiler yapacakları alışverişin büyük bir kısmını mobil ticaret ile gerçekleştirmektedir.

4
Mobil Ticaret Hizmetinin Avantajları
 • İlk olarak alışveriş kelimesinin kapsamını genişletmiş ve müşteriler için ciddi bir avantaj sağlamıştır.
 • Çok fazla çeşidin bir arada görülebilmesini sağlamış, model seçme konusunda daha fazla kararsızlığa neden olsa da, kişilerin hayallerine kavuşmasına yardımcı olmuştur.
 • Kişiler indirimli ürünleri filtreler ile daha kolay bulabilme şansını yakalamış ve alışverişin ucuzlamasını sağlayarak müşterilerin bütçesine destek olmuştur.
 • Aynı ürünün farklı fiyatlarını görme avantajı sunmuştur.
 • Özellikle tatil konusunda kişilerin istediği oteli, istediği şekilde, istediği fiyata sağlamalarını sağlamış ve otel ayarlamak için tatil beldesine gitmeye gerek bırakmamıştır. Ayrıca erken rezervasyon fırsatı ile tatillerin oldukça uygun fiyatlara gelmesine yardımcı olmuştur.
 • Mağazalarda, marketlerde, butiklerde vb birçok kuruluşta yer almayan ürünlerin, kuruluşun sitesinden kolayca getirilebilmesini sağlamıştır.
 • Mobilya ve beyaz eşyaların hiçbir ek ücret ödemeden kapıya kadar gelebilmesine yardımcı olmuş, kurulumları ücretsiz hale getirmiştir. Özellikle alınacak olan tek parça büyük ürünler, kapıya kadar gelme imkanı bulmuş ve bu hizmet kargocular tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmeye başlamıştır.
 • Ürünler hakkında daha detaylı bilgi almayı mümkün kılmış, işinin ehli olmayan ve her müşteri ile tek tek ilgilenme şansı olmayan mağaza çalışanlarını büyük bir yükten kurtardığı gibi, müşterilerin yanlış bilgi alma sorununu da ortadan kaldırmıştır.
 • Kolay iade özelliği sayesinde, kişilerin herhangi bir koşul belirtmeden ürünü iade edebilmelerine imkan vermiştir. Ayrıca bu avantaj sayesinde, internet üzerinden yanlış bilgi verilme problemi de yok edilmiştir.
 • Adres, kredi kartı gibi bilgileri kişiye ait profile kaydederek, tekrar tekrar girme gerekliliği ortadan kaldırılmış ve bu şekilde ciddi bir rahatlık sağlamıştır.

Mobil Ticaret Uygulamaları 

Mobil ticaret dünyası, özellikle son birkaç yıl içerisinde kendisini bir hayli geliştirmiştir. İlk başlarda pek güvenilir bulunmayan, fakat daha sonra çeşitli olanaklar ile kişilerin dikkatini çekerek önem kazanan bu uygulama, çeşitlendirilmiş ve kişilere sunulmuştur.

6
Mobil Ticaret Uygulamaları
 • SMS/MMS: Mobil ticaretin en eski uygulamalarından bir tanesidir. İlk başlarda kameralı cihazlara çeşitli ünlülerin, filmlerin vb birçok şeyin fotoğrafı ücret karşılığında gönderilerek başlatılmıştır. Ayrıca çeşitli müzikler de gönderilmektedir. Fakat son yıllarda daha çok markaların reklamları yapılmakta, bankalar çeşitli hatırlatmalar için bu yöntemi kullanmakta ve genellikle dolandırıcılıkla ilgisi olan kuruluşlardan gelen mesajlar ile kişilere bir şey kazanabileceği söylenmektedir. Bunun dışında çeşitli indirim kuponları yollanarak, kişilerin bazı sitelerde indirim kazanması sağlanmaktadır. Markalardan çeşitli mesajlar gelmekte ve bu mesajlarda çeşitli fırsatlardan bahsedilmektedir. Örneğin 24 saatlik indirimler, bu geceye özel kargo bedava fırsatları, şu kadar alışverişe şu kadar hediye kuponu gibi çeşitli reklamları içeren mesajlar gönderilerek bu uygulama gerçekleştirilmektedir.
 • Mobil Kuponlar: SMS ve e-mail yoluyla gönderilerek çeşitli markalardan kazanılan indirim kuponlarını temsil etmektedir. Bu mesajların gelebilmesi için, kişinin ilgili markaya üyeliğinin olması ve bu mesajların alımını kabul etmiş olması gerekir. Özellikle aynı markadan yüksek miktarlarda ve düzenli olarak alışveriş yapan kişilere sunulan bu fırsatlar, kişilere ciddi avantajlar sağlamaktadır.
 • Mobil Siteler: İlgili web sitelerine mobil uyum özelliği eklenerek, mobil cihaz üzerinde açılması desteklenen uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, kişiler mobil cihaz üzerinden internetten alışveriş yapma, merak ettiği şeyleri araştırma ve özellikle yemek konusunda yardım alma gibi avantajlara sahip olurlar. Mobil ticaret hizmetinin en eski uygulamaları arasında kalan bu uygulama, web sitesi sahiplerinin de ciddi gelirler elde etmesini sağlamaktadır.
 • Mobil Oyunlar: Özellikle ergenlik çağına yeni geçen ve son yıllarda bebek grubu dediğimiz 3-5 yaş grubunun yoğun ilgi gösterdiği mobil oyunlar, sürekli müşteri bulmaktadır. Bazı oyunların üyeliği aylık ücret gerektirmektedir. Bu oyunların yaratıcılarının ciddi mevlalar kazanmasına yardımcı olan mobil ticaret, özellikle indirme oranı çok yüksek olan oyunların kurucularının reklam yaparak da para kazanmasına yardımcı olur. Çoğu oyun çeşitli markalar ile anlaşarak çeşitli reklamlar yapmaktadır. Oyunlarda görülen sürekli reklamlar bu sebepten ötürü yayına alınmıştır. Mobil oyunlar ister ücretli, ister ücretsiz, isterse de bir süre boyunca ücretsiz kalan zamanda ücretli olsunlar bu konuda çok ciddi gelir sağlamaktadırlar.
 • Mobil Reklamlar: Kişilerin en çok gelir elde ettikleri uygulama, şüphesiz ki mobil reklamlardır. İster bir oyun kurucusu olsun, ister bir web site sahibi ve isterse de herhangi bir uygulamanın kurucusu, reklam üzerinden ciddi bir gelir sağlamaktadır. Özellikle tıklanma oranı yüksek siteler ve indirme oranı yüksek olan siteler, bu konuda ciddi gelirler elde ederler. Kişiler yeni açtıkları siteleri yayınlamak, yeni ürünlerinden herkesin haberdar olmasını sağlamak, yeni bir ürün tanıtmak, yeni bir oyunun yayılmasını sağlamak gibi çeşitli amaçlarla sitelere reklam vererek tıklanma oranlarını arttırırlar. Tıklama başına para kazandıkları web sitelerinde sağlanan bu avantaj, kişiler için ödedikleri reklam gelirinden çok daha yüksek olacaktır.
 • Mobil Uygulamalar: Mobil oyunlar gibi, cihaz üzerine indirilen uygulamalardan reklam yoluyla para kazanmaktır. Aslında sadece reklam yoluyla demek eksiktir, çünkü bu uygulamalar ücretli, ücretsiz olması fark etmeksizin indirilme başına kişilere para kazandırırlar.
 • GPS Bazlı Servisler: Konum özelliği desteklenen telefonlarda, bazı uygulamalar üzerinden kişinin arzına bağlı olarak konum bilgilerinin paylaşılması ve bunun üzerinden para kazanılması işlemidir. Özellikle swarm gibi uygulamalar, konum özelliğinin paylaşılması üzerinden para kazanmaktadır. Kişinin nerde olduğunu bildirme isteğinin ciddi oranda arttığı günümüzde, bu tarz desteklemeler ciddi gelirler sağlamaktadır.
 • Mobil Bankacılık: Bankacılık işlemlerinin oldukça hızlı bir şekilde, tek tıkla halledilmeye başladığı günümüzde, mobil bankacılık uygulamaları ciddi gelir sağlamaktadır. Bazı bankalar dışta kalmak üzere, çoğu banka ister kendi bankalarına, ister başka bankalara olsun yapılan eft, havale gibi işlemlerin tümünden ücret almaktadır. Esasında düşük gibi görünen bu ücretler, toplandığı zaman bankaya ciddi bir gelirin kaldığı bir gerçektir. Bunun dışında atm üzerinden para gönderme işlemi için kesilen ücretin daha yüksek olması, kişileri bu uygulamaya yönlendirmektedir. Mobil bankacılık uygulamaları üzerinden de ciddi bir reklam ve indirme geliri kazanılır. İnsanların hayatını kolaylaştıran ve bankaya gitmelerine herhangi bir lüzum bırakmayan bu sistem, bankalar için güzel bir mobil ticaret kaynağıdır.
 • Mobil Arama: Arama motorları üzerinden yapılan her bir arama, site sahiplerinin gelirini arttırmaktadır. Bunun dışında çeşitli hizmetler sunan ve dünyanın en büyük arama motoru olan Google, harita, asistanlık gibi çeşitli uygulama hizmetleri sunarak da bütçesini büyütmektedir. Kişilerin navigasyon kullanarak aradıkları her bir yer üzerinden para kazanan arama motoru, kendisini sürekli olarak geliştirme imkanı bulmaktadır.
 • QR Kod: Mobil ticaret hizmetinin en yeni uygulamalarından bir tanesi olan QR kod, özellikle son iki yılda popüler hale gelmiştir. QR kod sayesinde ödemeler kısa zamanda yapılabilir, atm’lerden kartsız para çekilebilir ve arama motorlarında aranacak olan bir site QR kod okutarak kolayca bulunabilir hale gelmiştir. Çok ciddi bir rahatlık haline gelmiş olan QR kod uygulaması, her geçen gün geliştirilmektedir. Bu kod ile arama yapılması durumunda, hem arama yapılan site kazanmakta, hem de aranan site kazanmaktadır. Bu nedenle para kazanmak amacıyla ciddi bir avantaj haline gelmiştir.
 • Interactive Voice Response (IVR): Kişiler tarafından çok bilinmeyen bir uygulama olan IVR, mobil ticaret hizmetinin en yeni uygulamaları arasında yer almaktadır. Çeşitli şekillerde para kazandıran bu uygulama, kişileri ciddi manada rahatlatmıştır. Bu uygulama sayesinde hem sesi kullanılan kişi para kazanmaktadır, hem de sesin kullanıldığı site. Özellikle reklam anlamında ciddi bir gelir sağlamış olan bu uygulama sayesinde, reklamlar sesli hale getirilmiş ve kişilerin bilgi alması kolaylaştırılmıştır. Zahmetsiz ve yüksek gelirli bir uygulamadır. Özellikle son yıllarda çeşitli ürünleri, siteleri ve uygulamaları da tanıtmak için kullanılabilir hale gelen uygulama sayesinde, reklam yapmak çok daha kolay bir hal almaya başlamıştır.

Mobil Ticaret Neden Önemlidir?

 Mobil ticaret kapsamı itibariyle oldukça popüler bir hale gelmiş olan hizmettir. Markaların adeta bir rekabet içerisinde oldukları bu kapsamda, mobil ticaret sağlayamayan markalar geri planlara düşmeye başlamıştır. Bu nedenle bir web sitesinin kurulması ve bu sitenin mutlaka mobil uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde markalar, ne kadar kaliteli, bilindik ve güvenilir olurlarsa olsunlar, insanların alışveriş yapmak üzere evden çıkmamayı tercih ettiği günümüzde, geri plana düşeceklerdir.

8
Mobil Ticaret Neden Önemlidir

Kişilerin ürünlerin özelliklerinin detayına en kolay mobil ticaret yardımı ile ulaştıkları için, bu uygulamayı tercih etmektedir. Bu nedenle markanın bilinirliğini kaybetmemesi ve ürünlerin güvenilirliğini teyit etmesi için de mobil ticaret önemlidir. Mutlaka her marka tarafından kullanılmalı ve markaların daha çok kişiye hitap edebilmesi için bir seçenek haline getirilmelidir. Mobil ticaret markanın dünyaya açılması anlamına gelir. Mobil ticaret ile yurtdışına bayi kurma şansı bulmuş yüzlerce marka bulunmaktadır. Bu nedenle mutlaka mobil ticaret kullanılmalıdır. Dijital pazarlama alanındaki diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

[ad_2]
Kaynak