1 Ekim 2020, Perşembe
Ana Sayfa / Her Telden / NADİR GÖRÜLEN BİTKİLER

NADİR GÖRÜLEN BİTKİLER

İLK OLARAK İLGİNÇ OLANLARINDAN BAŞLAYALIM

1. Kanayan Diş Mantarı:

nadir görülen bitkiler 1

“Şeytanın dişi”, “çilek ve krema” olarak da isimlendirilebilen bu mantar türünün görünüşü oldukça ilginç”Yenilmez” olarak sınıflandırılmış.. Üstünde gördüğünüz kırmızı kan gibi sıvılar da bir tür antibakteriyel savunma mekanizmasıdır.

2. Çinli Siyah Yarasa Çiçeği:

nadir görülen bitkiler 2

Yarasalar gerçekten ürkütücü yaratıklar… Her nasılsa bir şekilde doğada yarasaya benzeyen çiçekler de türüyor. Bunun neresi yarasa derseniz cevabı fotoğrafta..

3. Bebek gözü Bitkisi:

nadir görülen bitkiler 3

Bu bitki, bize düşman olan bir uzaylı ırkına ev sahipliği yapan gezegende yetişmiyor… Ya da psikopat bir seri katilin kurbanlarının gözlerini çubuklara geçirip hatıra diye sakladığı abuk bir şey de değil.

4. Deniz anemonu mantarı:

nadir görülen bitkiler 4

Anavatanı Avustralya olan bu fantastik mantar belli bir erişkinliğe ulaştıktan sonra patlıyor ve iğrenç kokulu bir sıvı çıkartıyor. Bu sıvı sinekleri böcekleri çekip, mantarın üremesini sağlıyor.

5. Şeytan Pençesi

nadir görülen bitkiler 5

Yerden kanca şeklinde fırlayan bu çöl bitkisi tipi sebebiyle rahatlıkla korku filmlerine konu olabilir. Kızılderililer tarafından sepet vb tarzı şeyler yapılmak için kullanılan bitkinin böyle sivri ve pençe gibi olmasının sebebi üstünden geçen hayvanlara takılarak, başka yerlere taşınmak ve üremek.

6. Porcupine Domatesi:

nadir görülen bitkiler 6

Madagaskar’da yetişen bu bitki sivri ve zehirli olmasının yanında inanılmaz büyük bir hızla yayılıyor ve büyüyor.O kadar hızlı büyüyor ki, gece eve rahatça girdikten sonra, sabah çıkarken dev bir zehirli iğne yumağıyla karşılaşabilirsiniz.

7. Elma Pası Mantarı:

nadir görülen bitkiler 7

İçinden bir sürü kurtçuk fırlıyormuş gibi gözüken çürük elmaya benzeyen bitkiye ne denir sorusuna “Elma Pası Mantarı” diyorsanız, muhtemelen bu maddenin başlığını iyi okumuşsunuz..

8. Buddha’nın Eli:

nadir görülen bitkiler 8

Bu bitkiye isim koyarken nasıl bir Buddha hayal etmişler bilemiyoruz ama, Buddha’nın elinden çok kötü bir fastfood restoranında birbirine yapışmış patates kızartmalarına benziyor.

9. Böcek yiyen Güneş Gülü:

nadir görülen bitkiler 9

Drosera Glanduligera isimli bu güzel bitki pek güzel gözüküyor… Ta ki onu beslenmeye başlayana kadar normalin 5 katı hızlandırılmış görüntü. Duyargaçlar gelen böceği hemen ortaya doğru kaydırıyor.

10. Ölü Adamın Parmakları:

nadir görülen bitkiler 10

Plants vs Zombies oyunundaki düşmanlığa son veren rakipler adeta güçlerini birleştirip böyle bir şey oluşturmaya karar vermiş. Bu garip isimli şey elbette ki bir mantar.

11.Yahudi Kulağı:

nadir görülen bitkiler 11

Aslında bu çok sık rastlanan bir tür kara mantar çeşidi. Ancak Avrupa’da Yahudi Kulağı diyorlar…Genelde yaşlı ağaçlarda yetişen bu mantarlar zamanında Naziler tarafından propaganda için bile kullanılmış… “Bakın bu yahudi kulağı bitkisi bile zehirli, kim bilir kendileri nasıldır?” diyerek…

12.Hydnora Africana:

nadir görülen bitkiler 12

Bu kadar bitki arasında en korkutucu olanı, pirananın bitki versiyonu olan bu etobur bitki muhtemelen.Aynı zamanda çok değişik bir koku çıkartarak böcekleri içine çekiyor ve afiyetle sindiriyor.

ŞİMDİ İSE GÖRMÜŞ OLABİLECEKLERİNİZLE DEVAM EDELİM

13.Antalya Çiğdemi

nadir görülen bitkiler 13

Çok yıllık bir bitkidir. 900-1250 metre yükseklikte, dağınık quercus ormanlarında yetişir. Ekim-aralık aylarında çiçek açar. Antalya da bulunur

14.Kapadokya Soğanı:

nadir görülen bitkiler 14

Çiçeklerinde 6 adet taç yaprak bulunur. Kayalık-ormanlık alanları sever. Yerden yüksekliği 30-40 cm’dir. 900-1400 metreler yetişmesi için uygundur. Pembeye çalan çiçekler olgunlaştığında beyaz renk alır. Haziran- Ağustos ayları arası çiçeklenen çok yıllık otsu bitki.

15.Anadolu Glayölü:

nadir görülen bitkiler 15

Anadolu glayölü, adından da anlaşıldığı gibi yalnızca Türkiye’ye özgü, yani endemik. Kızılçam ormanlarında, maki ve kireç taşlı bölgelerde yetişiyor. Akdeniz ve Ege’nin bazı bölgelerinde rastlanıyor.

16.İstanbul Kardeleni:

nadir görülen bitkiler 16

Nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasından Türkiye’de endemik olan bir kardelen alt türü.Türkiye’de doğal olarak İstanbul’la birlikte Bolu, Bursa ve Kırklareli’de bulunur. Göknar ve kayın ormanları kenarında görülür. Ocak-Nisan ayları çiçeklenme dönemidir.

17.Van Ters Lalesi :

nadir görülen bitkiler 17

Hüznün sembolü olarak bilinen en eski süs bitkisi olan ters lale soğanli bitkiler familyasındandır.Birçok din ve kültür için hüznün bitkisi olarak anılır.

18.Çan Çiçeği :

nadir görülen bitkiler 18

Familyasından bir, iki ya da çok yıllık bitkilerin ortak adı. Adlarını çiçeklerinin çan şeklinde olmasından alır. Latince’de Campanula küçük çan anlamına gelir. Çiçekleri için bahçelerde ve saksılarda süs bitkisi olarak yetiştirilir.

19.Piyan, Eber Sarısı:

nadir görülen bitkiler 19

Baklagil familyasından rizomlu, dik, çok yıllık, odunsu bir bitkidir.Kökünden  şerbet yapılan mavimsi mor çiçekli meyan ise farklı bir bitkidir.

nadir görülen bitkiler 20

20.İstanbul Nazendesi:

Türkiye’nin kuzeybatısında  İstanbul’un Asya yakasındaki fundalıklarda zengin popülasyonları bulunur. Avrupa çapında nadir bir bitki olan İstanbul nazendesinin koruma altına alınması önemlidir.


Kaynakça:

1.http://www.milliyet.com.tr/Yalnizca-Turkiye-de-yetisen-16-endemik-bitki-turu–molatik-2185/

2.https://www.ensonhaber.com/galeri/nadir-gorulen-ilginc-bitkiler

3.https://onedio.com/haber/gercek-olduguna-inanamayacaginiz-bitkiler-361305