17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Nöro Pazarlama Nedir, Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nelerdir?
1

Nöro Pazarlama Nedir, Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nelerdir?

Nöro Pazarlama Nedir?

 Her geçen gün artan internet kullanıcısı sayısı, çeşitli dijital pazarlama tekniklerini beraberinde getirmiş ve kişiler için güzel kazançlar sağlamıştır. Nöro pazarlama, adından da anlaşılacağı gibi beyinle ilgilidir ve insanları etkileme konusunda bir hayli başarılı olan bir tekniktir. Markalar tarafından sıklıkla kullanılan bu yöntem, insan psikolojisinin açıklarını kullanmaktadır. Renk uyumları, pazarlama stratejileri, reklamları gibi durumlar ile insanların psikolojilerini etkileyen ve onları markalara çeken nöro pazarlama etkili bir stratejidir.

Nöro pazarlama insan beynindeki alışveriş algısını etkilemektedir. Bu pazarlama tekniği tüketici davranışlarını ve tüketici beynindeki satın alma algısını derinlemesine araştırmak ve bu şekilde bir yol çizmektir. İnsan beynindeki satın alma arzusunun psikolojik ve sosyal etkileri araştırıldıktan sonra, reklamcılar tarafından hedef kitlenin açıkları kontrol edilir. Tüketici kitlenin hangi davranışı hangi sebeple yaptığına dikkat edilerek marka ile ilgili reklamlar oluşturulur. Bu reklamlar sayesinde kişiler hiç ihtiyaçları olmayan şeyleri alma arzusu ile baş başa kalırlar. Nöro pazarlamanın tekniği budur ve alıcılar üzerinde son derece etkilidir.

2
Nöro Pazarlama Nedir

Nöro pazarlama, globalleşen dünyada bir hayli artan bir stratejidir. Bu reklamlar insanlar üzerinde iç görü kazandıran ve onları markaya yönelten reklamlar olduklarından, kişileri çok fazla etkilemekte ve markanın güzel paralar kazanmasını sağlamaktadır. Markanın içerisinde bulunduğu durumu en iyi açıklayan ve özellikle yeni markaların hedef kitle bulmasına yardımcı olan nöro pazarlama, ciddi bir kitleyi etkilemekte ve güzel sonuçlar sağlayarak markaları memnun etmektedir.

Nöro pazarlama taktiği, çoğu müşteri tarafından bilinmeyen ve fark edilmeyen bir taktiktir. Kişiler markaya yönlendiklerinde, aslında yapılan reklamın onları bu kadar yönlendirdiğinin farkına bile varmazlar. Amatör olarak esnafların da kullandığı bu yöntem çok gelişmiş bir şekilde kullanılacağı gibi, çok basit bir şekilde de kullanılabilir. Örneğin herhangi bir indirim olmadığı halde, ürünün fiyatını olduğundan daha yüksek yazmak veya en azından 1 hafta kadar o ürünü o fiyattan satmaya çalışıp daha sonra indirim yapıyormuş gibi bir etki bırakmak, bu tekniğin en bilindik ve en etkili yöntemlerindendir. En iyi markalar tarafından bile kullanılan bu yöntem, kişileri gerçek bir indirim olduğuna inandırır. Özellikle kadınların sahip olduğu alışveriş hastalığı, indirimler karşısında ciddi bir şekilde tüm vücuda nükseder ve başa çıkılmaz hale gelerek alışveriş yapmayı zorunlu kılar.

Nöro Pazarlama Nasıl Çalışır, Nöro Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

 Nöro pazarlama anlatıldığı üzere kolay bir tekniktir. Markalar bunu kullanma konusunda kendileri de çaba sarf etmektedir, fakat bu konudaki asıl işi reklamcıların yaptığı da bir gerçektir. Hazırlanan reklamlar kişilerin psikolojileri baz alınarak hazırlanmaktadır. Ayrıca markanın daha en başında, tercih edilen logo tasarımları, mağazanın ya da internet sitesinin teması, rengi gibi faktörler de iyi bir nöro pazarlama aracıdır. Büyük büyük binaların bulunduğu bir yerde, rengarenk bir kafe açmak fiyatlar her ne olursa olsun, kişileri o tarafa çekmenin bir aracı olacaktır.

4
Nöro Pazarlama Nasıl Çalışır, Nöro Pazarlama Çeşitleri Nelerdir

Bunun gibi çeşitli nöro pazarlama teknikleri bulunmaktadır. Nöro pazarlama yalnızca indirim üzerine bir yapı değildir. Örneğin yiyecek markaları genel olarak kırmızı renk ile kaplanmıştır. Bunun sebebi kırmızı rengin açlık hissi uyandırması ve müşterileri o tarafa çekmenin iyi bir aracı olmasıdır.

Fakat asıl meseleye dönerek nöro pazarlama hakkında bilgiler verecek olursak, bu sektörün iki ana başlığa ayrıldığından ve asıl çeşitlerinin bu başlık etrafında döndüğünden bahsetmek daha doğru olacaktır. Nöro pazarlama ikiye ayrılır: birincisi fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemedir ve ikincisi de elektroensefalografi. Her iki yöntem de, kullanıldığı yere göre avantajlı veya dezavantajlı olarak değerlendirilebilir. Uygulanan yöntemin herhangi bir dezavantaj yaratmaması için, iyi bir reklamcı ile çalışılmalı veya bu sektör hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. İyi bir reklamcı hangi noktada hangi yöntemin kullanılacağını ve hangi değerdirmelerin yapılacağını iyi bilir. Bu nedenle tercih ettiği yöntem daha doğru ve kabul edilebilir olacaktır.

  • Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme: Diğer yönteme göre uygulaması daha kolay olan bir yöntemdir. Satıcılar bazen farkında bile olmadan bu uygulamayı gerçekleştirebilir. Bu uygulamaya göre deneklerin görsel ve işitsel uyarılara verdikleri tepkiler esnasında beyinlerinde oluşan kan akışı ölçülmektedir. Bunun sebebi beynin alt kısımlarına kadar oluşan memnuniyet algısını değerlendirmektir. Bu sayede hangi konseptin hangi etkiyi yarattığı çok kolay anlaşılarak, doğru reklam yapmak mümkün olacaktır. Bu fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğinin avantajlı olan tarafıdır. Ve son derece işe yaramaktadır.

Fakat bu durumun dezavantajı da,  ödenmesi gereken bedelin çok yüksek olmasıdır. Makineler çok pahalıdır ve her makina için saatlik bin dolar ödenmesi gerekmektedir. Sadece bununla da sınırlı değildir, denek bulmak çok zordur çünkü işlem bazen saatler almaktadır. Deneklerin uzun zaman boyunca makinelerin içerisinde sabit bir şekilde durması gerekir. Denek bulmak için de ayrıca bir ücret ödeneceği ihtimalinin olması, bu yöntemi uygulamayı yalnızca bilindik ve gerçekten ses getiren markalar için kullanmayı mümkün kılmıştır.

  • Elektroensefalografi: Esasında mantık olarak diğeri ile aynıdır, fakat bu yöntem diğerinden daha uygun maliyetlidir. Genellikle yine de ses getiren markaların kullandığı bir yöntemdir. Makine direk olarak deneğin kafa derisine yerleştirilir. Bu makineler hareket etmeyi mümkün kılmaktadır. Elektrotlar beyne iletilen dalgaları incelemektedir. Bu esnada deneklerin hissettikleri, acı, öfke, mutluluk gibi hisler de ölçülebilir. Biraz daha gelişmiş bir makine kullanıldığını söylemek doğru olabilir. Fakat bu makinaların tek eksiği, beynin memnuniyeti hissettiğine dair bilgileri almakta yetersiz kalmasıdır. Mesele de memnuniyet hissinin anlaşılması ve buna göre bir çizgi belirlenmesi meselesi olduğundan dolayı, elektroensefalografi yöntemi, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yönteminden biraz daha geri plana itilmektedir.

Nöro pazarlama yöntemi yıllardır var olan ve markalar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Önceleri bu kadar yüksek maliyet gerektirmeyen bu strateji, ün kazandıkça maliyetini yükseltmiştir. Bu yoğun talep durumu ile açıklanabilir. Her ne kadar makineleri deneklerin kafalarına yerleştirmek zor bir zanaat olmasa da, bu kadar yoğun olan bir sektöre denek bulmak çok zor bir zanaattir. Deneklere ödenen ücretler ve makinelerin bakım masrafları bir araya getirildiğinde, oluşan bu maliyetlere şaşırmamak gerekir. Ayrıca kesin sonuç veren bir strateji olduğu da tekrardan belirtilmesi gereken önemli bir husustur.

Çıkış zamanı çok eskilere dayanan ve bugün hala popülerliğini koruyan markaların, bir zamanlar bu yöntemi kullandığını belirtmekte fayda vardır. Bugün çıkmış olan bir markanın bu yöntemi kullanacak bütçeye sahip olduğu düşünülmese de, bir süre sonra bu yöntemden yardım alarak reklamlarını oluşturmaya başlayabileceği rahatlıkla belirtilebilir.

Nöro Pazarlama Ne İçin Kullanılır?

Nöro pazarlama en genel anlamıyla reklam yapmak ve markaların kazançlarını arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Fakat esasında bu kadar sınırlı ve basit bir konu olmadığına da değinmek gerekir. Örneğin bilindik markalardan bazıları bu stratejisi paket tasarımları için kullanmıştır. Her ne kadar basit bir olgu olsa da, mağazaların ürün satışlarında kullandıkları paketler kişilerin hafızasında iyi veya kötü olarak yer edinmekte ve işe yarar tasarımlar müşterileri tekrar alışverişe yönlendirmektedir.

6
Nöro Pazarlama Ne İçin Kullanılır

Bu teknik esnasında basit bir paket tasarımı yapılırken kullanılacak olan resimler, yazılacak yazıların büyüklüğü ve tasarımın rengi gibi faktörler belirlenmiş ve daha etkili tasarımlar oluşturulmuştur. Geniş çaplı görüşmeler yapılmış, konular derinlemesine araştırılmış ve sonuçlar bu şekilde oluşturulmuştur.

Markaların oluşturacakları temadan, ürünlerinin tasarımlarına kadar belirleyici olan nöro pazarlama stratejisi, ilk etapta işe yaramaz görünse de, zamana bırakıldığında ciddi kazançları beraberinde getirecek ve ilk etapta ödenen ücreti misli ile geri iade edebilecek olan bir yöntemdir. Yeni markalar elbetteki bu stratejiyi etkili biçimde kullanamayacaklardır. Çünkü onların böyle uzun çaplı bir reklam için bütçelerinin olmadığı aşikardır. Bu hiçbir zaman bu sistemi kullanamayacakları anlamına gelmez. Yeterli birikime sahip olduklarında, markalarını bu yöntemin ışığında rahatlıkla şekillenecektir. Ayrıca eğer bu işin başında da, bu denli bir bütçeye sahipler ise, bu yöntemi kullanmaları ve markalarını ilk baştan itibaren bu stratejiye göre düzenlemeleri onların parlama sürecini hızlandıracaktır.

Nöro pazarlama genel hatları itibariyle bu şekilde yürütülen bir sistemdir. Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi, bu stratejide de dezavantajların olduğu bir gerçektir. Marka sahiplerini genel olarak tereddüte düşüren maliyet kısmıdır. Kişiler iyice emin olmadan bu yöntemi denememeli ve ancak emin olduklarında bir şeyler yapmalıdır. Hızlı bir dönüş beklemek yanlış olacağından dolayı, yalnızca profesyonel bir marka oluşturmak isteyen kişiler tarafından satın alınmalıdır.

[ad_2]
Kaynak