6 Haziran 2020, Cumartesi
Ana Sayfa / Çiçek Bakımı / Orkide Çiçeği Anlamı ve Bakımı
1

Orkide Çiçeği Anlamı ve Bakımı

Bu yazıyı okurken umarım birkaç orkidenin kuruyup gittiğine şahit olmamışsınızdır.

Orkide (Phalaenopsis) İncelik, Asalet, Sevgi ve  mutluluğu anlatan Orkide; Genellikle Orta Asya ülkelerinde ve Afrika kıtasında da sadece Tanzanya civarında yetişen bir çiçektir.  Çokça çeşidi vardır. Türkide de üretimine başlanmıştır. Adana, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, Antalya, İzmir, Yalova’ da yetiştirilmektedir.

Orkide Çiçeğinin Anlamı

Beyaz orkide: İnceliği ve masumiyeti anlatır. Çoğunlukla tercih edilen renktir. Bakımına dikkat edildiği sürece uzun süre çiçekleri kalıcı olur.

Fuşya orkide: Saflığı ve sevimliliği ifade eder. Son zamanlarda tercih edilen bir rengi fuşyadır. Her çiçekte olduğu gibi toprak bakımına dikkat edildiği sürece size tüm saflığı ile gülümseyecektir.

Sarı orkide: Sıcaklığı ifade eder. Nadir bulunan bir renktir.

Mor orkide: Asaleti ifade eder. Sürekli bulunan bir renk değildir. Dayanıklı ve kalıcıdır. 

Mavi orkide: Aşkların en büyüğü anlamını ifade eder. Nadir uygulama yapılan bir renktir. Dayanıklı ve gösterişlidir.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide’nin odadaki konumu:  Aldığımız orkidenin uzun ömürlü olması için ayrıca, evlerde ya da ofislerde aydınlık ama direk güneş ışığı almayan, cama yakın yerlere konulması gerekir. Klimanın yakınlarında olması ise orkide bitkisi için son derece zararlıdır.

Şeffaf Saksı: Şeffaf renkli orkide saksısı, mümkün olduğunca değiştirilmemelidir. Toprağı özel bir karışımdır ve bunu piyasadan elde etmek bir hayli zor bir iştir. Saksının şeffaf renkli olmasının nedeni ise çiçeğin üst kısımları kadar köklerinin de güneş ışığına ihtiyaç duymasıdır.

Sulama:   Orkide çiçeğinin sulaması bir diğer dikkat edilmesi gereken konulardandır. Sulama, haftada iki defa olmalıdır. Temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsündeki su, orkide için idealdir. Yine haftada bir veya iki kez orkidenin yapraklarına su püskürtmek de çiçeğin nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.

Orkide Bakımı için video izleyin

Orkide bakımı için çok sayıda forumlarda başlık açılmıştır. 

https://www.kizlarsoruyor.com/diger/q894978-orkide-bakimi-nasil-yapilir

http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/1577.htm