27 Kasım 2020, Cuma
Ana Sayfa / Donanım / Ram Bellek Uyuşmazlığı, Ram Bellek Çakışması
Ram Bellek Uyuşmazlığı 1

Ram Bellek Uyuşmazlığı, Ram Bellek Çakışması

Bilgisayarlarımız için Ram Bellek (Read Access Memory) hayati öneme sahiptir. Ram sorunu bilgisayarı direkt etkiler. Ram Bellek olmadan bilgisayar çalışmaz.

İçerik Özeti

Ram Bellek Uyuşmazlığı Nedir?

Ram Bellek uyuşmazlığı konusunu kavrayabilmek için Ram’in çalışma yapısını temel olarak bilmek gerekir. Ram bilgisayarın geçici hafızasıdır. Bilgisayar kapanınca Ram bellekteki bilgiler silinir. Ram belleğin hızı frekansla ifade edilir.

Ram Frekansı (Hz)

MHz Ram belleklerin hızını ifade eden birimdir. Ne kadar yüksek olursa o kadar hızlıdır. işte sorunlar da buradan çıkıyor. Yüksek frekansta çalışan Ram Bellek iyi ama sizin anakartınız bakalım hangi frekansa kadar destekliyor.

Anakartınız Ram Belleğinizle uyumlu mu?

Anakart klavuzunda Çalışma frekans aralığı mevcuttur. Bu bilgilere göz atarak kullanacağınız ram bellekleri seçebilirsiniz. İki Ram kullanıyorsanız her ikisi de anakarta uyumlu olmalıdır. Bu yeterli mi? Hayır. Ram bellekler de birbiri ile uyumlu olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse Dizüstü bilgisayarınızda 2 GB ram DDR3 1600 MHz Kingston marka Ram bellek var. Anakartınız da 8GB Ram’e kadar destekliyor diyelim. 4GB ram bellek ile toplam da 6GB a genişletmek isterseniz, takmanız gereken 4GB Ram bellek de 1600MHz olmalıdır. Ayrıca aynı marka Ram kullanmanızı tavsiye ederim

Ram Uyuşmazlığını Nasıl Anlarız?

Bilgisayarınız mavi ekran hatası verdiğinde, reset attığında, donma ve kasmalarda ya da açılmadığında Ram uyuşmazlığından şüphelenebiliriz.

Sonuç

Ram bilgisayarınızın hızını etkileyen en önemli donanım elemanıdır. Ram üreticileri Ram Belleklerin üzerine Çalışma Frekanslarını, Kapasitelerini yazarlar. Ram seçimi çok önemlidir. Teknik bilginiz yoksa bu konuda mutlaka destek almanız gerekir.