24 Haziran 2021, Perşembe
Ana Sayfa / Wordpress / Wordpress Eklenti / Rank Math SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Resimli Anlatım
seo eklentisi 1

Rank Math SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Resimli Anlatım

Bugün 100 binden fazla indirilme sayısına ulaşmış olan Rank Math, WordPress Eklenti sayfalarında popüler olan, tamamen free olmasa da bir çok özelliğini ücretsiz bir eklenti olarak sunulmaktadır. Günümüzde ücretli ve ücretsiz olarak sunulan birçok SEO aracının özelliklerini tek bir eklentide sunan, siteniz üzerinde etkin SEO özellikleri sayesinde ziyaretçi sayınızda artış sağlayacaksınız. Rank Math SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Resimli Anlatım makalemiz ile siz de Aeo çalışmanızda bir basamak daha çıkacaksınız. RankMath SEO Eklentisi Kurulumu

Rank Math eklentisinin kurulumu sırasında sizlerin dikkat etmesi gereken seçenekleri ayrıntılı inceleyeceğiz ve bazı avantajlı ayarlarından bahsedeceğiz. Burada anlatılanlar sayesinde siz de RankMath eklentisini rahatça kullanabileceksiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra sizden kullanıcı girişi yapmanızı isteyecek. Elbette üye olmadan da sistemi kullanabilirsiniz fakat SEO Denetim ve öneriler için üye olmanız gerekecek. Ben de üye olmanızı tavsiye ederim. Giriş yaptıktan sonra Kurulum Sihirbazı ”Setup Wizard” ekranı karşılayacak.

Sistem uyumluluğu için aşağıdaki resimde belirtilen More Butonuna tıklayınız

Rank Math Eklentisi Setup Wizard Seçenekleri
Rank Math Eklentisi Setup Wizard Seçenekleri

Web Siteniz İçin Minimum Gereksinimler

seo eklentisi 2

Rank Math’ın çalışması için PHP’nin yeni sürümlerinden birine ihtiyacınız var. En son sürüm olmak zorunda değil, ancak çok eski bir sürümde bu eklenti için yetmeyecek. Özellikle, PHP 5.6 ve daha eski sürümler RankMath ile uyumlu değildir. Yani, PHP 5.6 veya daha eski bir sürümü kullanıyorsanız, bir hata ekranı görürsünüz.

Konu buraya gelmişken; PHP’nin sonraki sürümleri daha güvenlidir ve daha hızlı çalışır. Özellikle PHP 7, yoğun trafik yükleri altında bile çok yüksek performans için tasarlanmıştır. PHP 5’ten PHP 7’ye geçerek web sitenizin performansını iki katına çıkaracaksınız. WordPress bile en azından PHP 7.2 kullanmanızı tavsiye ediyor.

Site Temel Bilgileri

Bu kısımda site temel bilgilerinizin yer aldığı alanlar için veri girişi yapmanız gerekli. Eğer Google’a işletme olarak kayıtlıysanız ”Small Business Blog” seçeceğini seçmeniz faydanıza olacaktır. Ben bu kısımda Google için bir Logo yada Sosyal paylaşım resmi, iconu seçmedim.

RankMath site bilgileri giriş ekranı
RankMath site bilgileri giriş ekranı

Google Arama Konsolu İçin Ayar (Setting for Google Search Console)

Bu sayfada Google Search Console ile Bloğunuzun ilişkilendirmesini kolay bir şekilde birkaç tıklama ile gerçekleştiriyorsunuz.

Rank Math, Google Arama Konsolu ile entegre ederseniz Google’ın indekslediği ancak silinen ya da adresi değiştirilen sayfaları tarama hataları sekmesinden yönlendirebilirsiniz. Bu tür hatalara 410 (İçerik Silindi) yanıt kodu atayarak, 301 veya robot.txt ile uğraşmadan indeksten daha hızlı kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

seo eklentisi 3

seo eklentisi 4
RankMath Google search Console Ayarı

SiteMap Site Haritası Ayarları

RankMath seo eklentisi için Site Haritası yapılandırmanızı seçin ve Site Haritalarınıza hangi yayın türlerini veya sayfaları dahil etmek istediğinizi seçin.

RankMath SiteMap Ayarları
RankMath SiteMap Ayarları

RankMath SiteMap ayarı için ben yukarda görülen ayarları kullanıyorum. Zaten varsayılan ayar olarak seçili ayarlar da yukardaki gibidir. Eğer bir konuda fikriniz yoksa varsayılan ayarı kullanmak sizin için faydalı olabilir. Bu adımda, Sitemap, Siteharitası oluşturulurken hangi tür sayfaları dahil etmek istediğiniz soruluyor.

SEO Tweaks

RankMath SEO Tweaks Özellkleri ve Resimli anlatımı
RankMath SEO Tweaks Özellkleri ve Resimli anlatımı

Harici linkler nofollow yapma, ek sayfalarını yönlendirme vb. gibi SEO görevlerinizin bazılarını otomatikleştirin.

Bu arada Tweak Nedir diye düşünenler için bonus bilgi için buradaki bağlantıdan bilgi alabilirsiniz.

Noindex Empty Category and Tag Archives

Boş arşivlerin noindex olarak ayarlanması, ince içerik sayfalarının endekslenmesinden ve sayfa sıralamasının seyreltilmesinden kaçınmak için yararlıdır. Bir gönderi eklenir eklenmez sayfa dizine eklenecek şekilde güncellenir.

Nofollow External Links

Yazılarınızda, sayfalarınızda ve diğer yazı türlerinde görünen harici bağlantılar için otomatik olarak rel = “nofollow” özelliğini ekleyin. İçerik görüntülendiğinde öznitelik dinamik olarak uygulanır ve depolanan içerik değiştirilmez.

Open External Links in New Tab/Window

Yazılarınızda, sayfalarınızda ve diğer yazı türlerinde görünen harici bağlantılara otomatik olarak bir target = “_ blank” özelliği ekleyin. Eklediğiniz linkler siz aksini belirtmedikçe yeni sekmede açılsın.

RankMath Eklentisi Kurulumu Siteniz için Hazır

RankMath Eklentisi kurulum sihirbazı tamamlandı
RankMath Eklentisi kurulum sihirbazı tamamlandı

RankMath Gelişmiş Seçenekler

404 Monitor – Redirection

404 İzleme ve Yönlendirme

Bu sekmede 404 döndüren bağlantıların izlenmesi ve yönlendirilmesini sağlayan modülleri kullanmak isteyip istemediğiniz sorulur. Sitenizdeki kötü bağlantıları keşfetmek için iyi bir araç, ancak sitenizde çok fazla yönlendirme yapmamak gerek. Sildiğiniz bir sayfayı yönlendirmek yerine, o sayfaya giden iç bağlantıları kaldırmak veya değiştirmek daha iyidir. Yönlendirmeyi ancak değerli backlinkleri olan sayfalar için düşünmelisiniz.

RankMath 404 Monitor ve Redirections
RankMath 404 Monitor ve Redirections

Schema Markup

Bir sonraki adımda “Rich Snippet” ayarları var. Burada ilk olarak, görsellerdeki eksik alt öznitelikleri otomatik ekleme seçeneği var. Ben tavsiye etmiyorum. Her bir görselin özniteliklerini mantıklı ve benzersiz bir biçimde girerek SEO’nuza fayda sağlayabilirsiniz.

Bu adımdaki diğer ayarlarda, her sayfa tipi için hangi Zengin Snippet tipini seçeceğinize karar veriyorsunuz. Sayfa ve yazılar için “Article” seçeneği en uygunudur. Kişisel bloglar, “Blog Post” seçeneğini tercih edebilir. E-ticaret sitelerinde, ürün sayfaları için de tabii ki “Product” seçeneği uygun olacaktır.

RankMath - Shema Markup - Resim Etiketlemeleri
RankMath – Shema Markup – Resim Etiketlemeleri

RankMath Gelişmiş Modüller

Sürekli güncelenen eklentide her sürümde yeni modüller görmekteyiz. Rank Math modüllerinin bulunduğu sayfayı inceleyelim. Bu sayfada hangi modülleri kullanıp kullanmayacağınızı seçiniz.

Rank MAth Modüller - selimozdem.com
Rank MAth Modüller – selimozdem.com

SEO Otomatik Ayarı Sevmez

SEO optimizasyonda her makalenin, yazının, sayfanın hatta başlığın kendine has özellikleri vardır. Bu yüzden SEO otomatik işlemi sevmez ama Dinamizmi sever. Yani otomatik ayarları dinamik bir şekilde tanımlamanız web sitenizin faydasına olacaktır.

Aşağıdaki ayarlar size dinamik olarak otomatikleştirme sunar

RankMath SEO Eklentisinde Link Ayarları

Bağlantılar sekmesi, genel ayarlardaki ilk sekmedir ve web sitenizdeki bağlantıların (sayfa adreslerinin) davranışını kontrol eder. 
Rank Math > General Settings > Links

Strip Category Base

Category Kelimesinin URL den kaldırılması durumudur. URL ‘lerden / category / leri kaldırın. Bunu neden yapıyoruz?
Örneğin
https://selimozdem.com/category/ders-notlari/bilgisayar-uygulamalari-i bu şekildeki linkin

seo eklentisi 5
Strip Base Category
seo eklentisi 6

şeklinde olmasıdır yani category kelimesinin olmadığı bir linke dönüşmesi demektir. Kısa URL yapısı SEO için tercih ediilen bir yöntemdir. Ben de Kısa url kullanımlarını önermekteyim.

Redirect Attachments – Ekleri Yönlendirme

Video, Resim gibi ekler için ayrı bir sayfa olarak gösterilebilir ancak bu durum aeo için sakıncalı olabilir. Sebebi sayfa sayımızın artmasıdır. Sayfa sayısı artar ama bu sayfaların ziyaretçi oranı düşük olursa Google bunu – eksi hanenize yazacaktır. Ziyaretçisi olmayan sayfalarını değersiz görecektir.

Görselleriniz için RankMath Ayarları

Rank Math Görsel Ayarları (Genel Ayarlar)

RankMath Link ayarları
RankMath Link ayarları

Rank Math Genel Ayarlar bölümündeki Görsel Ayarları (Images) sitenize yüklediğiniz resmilerin eksik etiketlerini tamamlamanıza yardımcı olur.

“Alt” Özelliği Otomatik Ekleme ( Add Missing “Alt” Attributes)

Eksik Alt Özelliklerini otomatik ekleme özelliğini aktif ettikten sonra, bu etiketin formatını belirleyebileceğiniz bir seçenek daha var. Bu seçenek sayafadaki herhangi bir etiket veya görseldeki bir özellik değişkenini “alt özellik” olarak tanımlayabilmenizi sağlıyor. Bu noktaya akılcı yaklaşılırsa, eksik etiketler arama motorlarına elle girilmiş kadar orjinal görünebilir.

Bu ayarda odak anahtar kelime değişkenini (%focuskw%) alt etiket olarak atayabilirsiniz çünkü, odak anahtar kelime her sayfada farklı olmak durumunda. Ancak genelde içerikte birden fazla görsel bulunur. Etiketlerin birbiriyle aynı olmaması için odak anahtar kelime değişkenine ek olarak alt etiketlerini %count(variable)% değişkeni ile numaralandırabiliriz. “Variable” alanına sitede sayılmasını istediğiniz herhangi bir etiketi yazabilirsiniz.
%focuskw% %count(alt)% biçiminde kullanabilirsiniz.

“Başlık” Özelliğini Otomatik Ekleme ( Adding “Missing Title Attributes” )

Bu ayarın açılması görsellerdeki eksik Title (Başlık) Özelliğini otomatik doldurur. Format olarak %focuskw% %count(title)% biçimi uygundur.

Daha önceki bir makalemde önceki senenin olmazsa olmaz ekletilerinden bahsetmiştim. Buradan o makaleme ulaşabilirsiniz.