Ana Sayfa / Her Telden / Review Makale Dermele Makalesi nedir nasıl yazılır
1

Review Makale Dermele Makalesi nedir nasıl yazılır

Review makale nedir, review article nedir, derleme makale nedir, review makale nasıl yazılır, review makale ile normal makale arasındaki farklar nelerdir, review makaleyi kimler yazar gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda vereceğiz. Review article, review makale ya da derleme makale ifadeleri aslında aynı kavramı ifade eder. Biz yazımızda bütünlük olması açısından bundan sonra review makale ifadesini kullanacağız. Rewiev makaleler bilim dünyasında önemli bir yere sahip, kendine has bir yapısı olan özel makalelerdir. Bu yazımızda bu makaleleri tüm detayları ile ele alacağız. Review makale nedir, review makale ile normal makale arasındaki farklar nelerdir, review makaleler nasıl yazılır, review makaleyi kimler yazabilir ve review makalelerin avantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Review makaleler literatürdeki belirli bir konuyu sistematik biçimde ele alan, o konuda geçmişten günümüze kadar yapılmış belli başlı çalışmaları güçlü ve zayıf yönlerine de değinerek inceleyen derleme çalışmalarıdır. Amaç konunun tüm bilim dünyası için toparlanması, gelinen noktanın değerlendirilmesi ve gelecekte ne yapılacağına dair önerilerin verilmesidir. Bu yüzden review makaleler bilim dünyasında ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Böyle bir değerlendirmenin de henüz bilim dünyasına yeni atmış söz konusu alanda yeni yeni çalışmaya başlayan biri tarafından değil de o alanda yıllarca çalışmalar yapmış pek çok yayına sahip biri tarafından yapılması beklenir.

Review hakkında sözlük yazarlarını paylaştığı yazıları burada bulabilirsiniz. Kendi tecrübelerini de paylaşan yazarlara kulak verelim.

Yapılması oldukça zor olan bir tür akademik yayın. genelde araştırmacının bir kaç alt başlığa ayrılabilecek geniş bir konunun üzerine, belli bir periyodda üretilen hemen hemen hiç bir yayını ıskalamayacak genişlikte bir literatür taraması yapması ve edindiği bilgileri kendi süzgecinden geçirerek, daha öncekilerden farklı bir senteze ulaşması ve bu sentezi makale olarak yayınlaması ile ortaya çıkar. çok geniş bir literatür araştırması gerektirdiği ve yeni bir sentez,sınıflandırma vb. yapılmasını gerektirdiği için oldukça zor bir çalışma türüdür. bunun çok daha kapsamlısı da yüksek lisans tezi olarak yapılabilir. (doktora tezi olarak yapılması genelde pek hoş karşılanmaz; doktora tezlerinin daha spesifik bir konu başlığı üzerinde yeni bir şey üretiyor olması tercih edilir.) böyle bir çalışmaya dalmış olan bir yüksek lisans öğrencisini oldukça zor günler beklemektedir. nitekim 30 yılını akademisyenliğe vermiş olan bizim peder bey “sadece en güvendiğim öğrencilere derleme çalışması yaptırırım” der.

İngilizce: review article

Review article en öğretici akademik makale türüdür.

Bir akademisyen (1) belli bir konuda yayınlanan dikkate değer çalışmaları alır ve teker teker karşılaştırmalı olarak değerlendirir, (2) bu eserlerin literatüre kazandırdıkları perspektifleri ve bu perspektiflerin birbirlerini tamamlayan (complementary) ve birbirleri ile çelişen argümanlarını ortaya koyar ve neticede (3) belli bir konuda bilgi üretme adına o güne dek neler yapıldığını, o gün itibariyle hangi noktada olunduğunu ve bundan sonra hangi yöndeki araştırmaların literatüre önemli katkılar sağlayabileceğini özetlemiş olur.

bu türden yayınları okumak, herhangi bir konudaki literatürü bilmeyen bir insanın o alanda kendisini geliştirmesinin en kısa yollarından biridir.

“review article” formatına her akademik dergide rastlanacağı gibi, sadece ve sadece “review article” yayınlayan yıllıklar da vardır. Öğneğin annual review of political science adlı senede bir kez yayınlanan bir dergi, sadece siyaset bilimi alanında yazılmış olan “review article”lara yer verir – ve bu özelliği nedeniyle muhtemelen branşın en çok okunan dergisidir. son derece muteber bir yayın olan bu dergideki makaleleri .pdf formatında internet üzerinden ücretsiz olarak indirmek mümkündür.

derleme kelimesi, “daha önce yapılmış çalışmalardan seçici alıntılar yaparak ortaya karma bir şey çıkarma” yönünde bir anlam ifade ediyor. ama burada yapılan iş, o değil. zaten adamlar da o nedenle “compilation article” dememişler, “review article” demişler. yani, bir disiplinin içerisindeki bir literatürü tarayacak, belli bir soruya o güne dek verdiği yanıtları “yeniden gözden geçirecek”, bugüne kadar üretilen bilginin ne anlam ifade ettiğinin değerlendirmesini yapacak, bundan sonraki araştırmaların yönünün ne olabileceği üzerine tespitlerde bulunacak…

Konu ile ilgili birkaç soru: bu denli önemli bir makale türünün adını zamanında türkçe’ye böyle çevirebilmiş olan bir akademisyen, acaba türkçe ve yabancı literatürü nasıl taramış, okuduklarından ne anlamış ve neticede nasıl “derleme”ler yapmıştır? diyelim bunu ilk ortaya atan kişi konuya pek hakim değildi. peki ya sonradan gelenler neden kavramı bu şekliyle kullanmkata bir mahzur görmediler? ve tabii: yaptıkları işi bu denli çarpık bir şekilde tanımlamış olmaları, neticede ortaya çıkan çalışmanın niteliğinde ve kalitesinde ne derece etkili oldu?

okuması keyif veren, yazması ızdıraplı makale türü.

yazmaya niyetlenen araştırmacıların işini bir nebze olsun kolaylaştırması adına, bir kaç kilit adımını paylaşmak istediğim akademik yayın türü. yol yordam öğrenmek için hazırsa kağıtlar kalemler, uzaktan erişim şifreleri, scopus’lar açıldı mı? başlıyorum:

1.) bir konu belirlenir ve konunun sınırları çekilir. örneğin, anksiyetenin akademik başarı üzerindeki etkisini çalıştığımızı varsayalım. 
2.) anahtar kelimeler belirlenir; akademik başarı ve anksiyete, örneğin.
3.) [www.scopus.com scopus] açılır, bu iki anahtar kelime birlikte “abstract title, abstracts, keyword” seçeneği ile girilir. 
4.) eleme kriterlerinden; yayın dili, yıl aralığı ve yayın tipi seçilir. örneğin başka derleme yayınlar ile kitap bölümleri dışarıda bırakılabilir, 1970’den günümüze denir, ingilizce seçilir. 
5.) eğer başka bir anahtar kelimeniz varsa bu işlem bir kaç defa ikili anahtar kelimelerle aratmak suretiyle tekrarlanır.
6.) çıkan sonuç karşısında gözler yuvalarından fırlar, paniklemeyin. azalacak onlar.
7.) diyelim bir aramada 600, diğer aramada 700 sonuç çıktı. “more” seçeneğinden, create biblography işaretlenir ve beklenir. (burası sevap point aldığım kısım cunku bu seçenek ile review un kaynakçası hazırlanmış olarak geliyor, hem de apa formatında)
8.) her iki aramayı aynı sekilde kaynakça haline getirip bir word dosyasına alt alta yapıstırırız, alfabetik sırala deriz ve overlap edenleri bir guzel sileriz. (evet, teker teker)
9.) elimizde kaldı mı yine 300-500 insafsız bir liste. bu bizim ilk dosyamız. buradaki sayı önemli not edelim bir tarafa, hatta daha iyisi bunu kopyalayıp baska bir dosya acalım üzerinde çalışmak için.
10.) eleme kriterleri belirlenmeli. aynı örnekten gidecek olursak, sağlıklı bireylerdeki anksiyete-basarıyı calısıyorsanız anksiyete hastaları ile yapılmış olanları iç rahatlıgı ile silebilirsiniz. ama bunların da sayısını not etmelisiniz baska bir yere. dısarıda bıraktıgınız makale sayısı önemli çünkü yayının sonuna konulacak bir flow chart ile kaç yayını nasıl elediniz, bunu göstermeniz şu sıralar çok revaçta, bunu yapmadıysanız yapılması yönünde talep gelebilir. bunun örneğini bulamayan yeşillendirsin.
11.) makale baslıgına bakarak eleme yapamayacak hale geldiysek, en iğrenc asamalardan biri olan toplu abstract indirme şenliğine hoşgeldiniz. bunu da scopus’tan topluca yapabilirsiniz. işimize yarayan-yaramayanları bu sefer özetlerden eleye eleye gidiyoruz.
12.) özetlerden sonra artık makaleye başlamak için bu defa full metin indiriyoruz. (bkz: sci-hub.tw) başlığından bulunamayan inatçı makaleleri nasıl yakalayacağınızı okuyabilirsiniz.
13.) yazarın adı, örneklem, analitik yöntem, bulgular ve bir adet istatistiksel güç (strenght) sütunları içeren tabloyu hazırlıyor ve elimizde kalan makaleleri bu özet tablosuna giriyoruz. bu da artık isteniyor arkadaslar, üzgünüm. sütunları arttırabilirsiniz ama daha az bilgi olmamalı. çok da arttırmasanız daha iyi, çünkü içeriye de yazacaksınız sizinki de can sonuçta.
14.) hoşumuza giden bir kaç review makalesini açıp, neyi nasıl yazmışlar bakarak kendi konumuzu yazıyoruz.

yüksek lisansa başladığınız ilk dönemde aldığınız derste hoca hiç ders işlemeden “hadi bakalım konu seçin, 1 ay içinde en az 20 makale okuyup bir derleme makalesi yazacaksınız.” derse ya arkanıza bakmadan kaçın, doktorada falan alın ya da kendinize çok güveniyorsanız o günden başlayın yazmaya o makaleyi.