30 Eylül 2020, Çarşamba
Ana Sayfa / Donanım / Samsung, yeni yarıiletken üreticilerine yatırım yapıyor.

Samsung, yeni yarıiletken üreticilerine yatırım yapıyor.

1

samsung-ces-tvs

Dünyanın en büyük yonga üretilerinden Samsung, yarıiletken şirketlerinin kapitallerine toplamda 1.1 milyar dolar destek vereceğini açıkladı.

Samsung Venture Americas ve Catalyst fonu aracılığı ile ArGe desteği vereceğini belirten şirket, bu yatırımın yarıiletken tasarımı ve üretimini hedeflediğini söylüyor. Samsung, yatırım önceliğini kendisine donanımda yardımcı olabilecek şirketlere verecek. Bunun için Silikon Vadisi’nde yeni bir ArGe tesisi kurmaya hazırlanıyor.

2012 yılı sonunda çeyrek başına 5.2 milyar sterlin kar gösteren Samsung’un telefon satışları rekor seviyelere ulaştı. Sektör analizleri, firmanın şu anda dünya akıllı telefon pazarının %23′ünü elinde bulundurduğuna işaret ediyorlar.

Samsung, yatırım sürecini Nvelo adlı depolama şirketini satın alarak hızlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta ise en tanınmış dokunmatik ve stylus şirketi Wacom’u satın aldı. Yeni şirketlere yatırım yapma amacı ise Apple’ınkine çok benziyor. Apple da yonga tasarımında ses getirmeye başlamadan hemen önce PA Semiconductor, ardından Intrinsity, ve Imagination Technologies şirketlerini satın almıştı.

Samsung geçtiğimiz yıl Las Vegas’ta kurulacak yeni bir üretim tesisi için 4 milyar dolar harcamıştı. Bu yılın sonuna doğru açılacak olan üretim tesisi  şirketin tablet ve akıllı telefonları için CPU çipleri üretecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir