9 Temmuz 2020, Perşembe
Ana Sayfa / Matematik / Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik
Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 1

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik

Sayı çizgileri, öğretmenlerin öğrencileri için aritmetik ve diğer her tür matematik becerilerini öğretmek için kullandıkları güvenilir bir yöntemdir. Sayısal çizgi aktivitelerinin bu koleksiyonu matematikte başarılı olmak için kullanılabilir. Soyut kavramları somutlaştırarak ve küçük adımlar yöntemini kullanarak sınıfınızdaki miniklere kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bugün denemek için birkaç tane seç!

1. Numaraları sıralamak için yapışkan notlar kullanın.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 2
yapışkan notlar

Yapışkan notalara sayıları yazın ve çocuklardan sayı sırasına göre sıralamasını isteyin. Bu basit fikir, küçüklerin ilk önce sayıları sıralamayı öğrenmesi için idealdir. Sayı çizgisi aktiviteleri aynı zamanda daha ileri yaştaki öğrenciler için de faydalıdır; Bu aynı işlemi kesirler, ondalık sayılar veya negatif sayılarla deneyin.

2. Yaşam boyutlu bir sayı satırı oluşturun.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 3

Sınıfınızdaki yaşam boyu numara satırı, her tür aktif matematik oyununu ve pratiğini yapmanızı sağlar . Çocuklar sayı olduklarında sayı dışı aktivitelerden daha fazlasını alacak! (Pro ipucu: Halı spotları bu proje için harika. )

Daha fazla bilgi edinin: Okul Mutlu Bir Yer

3. Ayakkabılarınızı hizalayın.

Gri Sayısal Faaliyetler Gün Sayısı

İşte size hayat boyu çizginiz için yaptığınız sayısız çizgi aktivitesi! Sınıfın ayakkabılarını, çalışma kitaplarını veya boya kalemlerini saymasını ve sıralamasını sağlayın. İmkanlar sonsuzdur.

4. Noktalı bir çizgi çizin.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 4

Çocuklar bir çizgideki her sayının değerini temsil etmek için pamuklu çubuklar kullanır ve her sayının ne anlama geldiğini görselleştirmelerine yardımcı olur. Sayıların soldan sağa nasıl büyüdüğünü görebilirler.

5. Rakam aktiviteleri için dikey çalışma.

Sayı Satırı Etkinlikleri Bay İlköğretim Matematik

Sınıfta kullanılan çoğu sayı çizgisi yataydır, ancak dikey çizgiler çocuklara daha iyi bir sayı duygusu vermede yardımcı olabilir. “Yukarı” yı “daha ​​büyük” ile ilişkilendirdiğimizden, dikey bir sayı çizgisi bu kavramın anlaşılmasını kolaylaştırır.

6. Dominoları sayılarla eşleştirin.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 5

Çocuklar, dominolardaki noktaları sayar veya toplamı elde etmek için gördükleri iki sayıyı ekler ve çizgiye karşılık gelen sayıya yerleştirir. Bunu da çıkarma ile yapabilirsiniz.

7. LEGO parçalarıyla bir sayı çizgisi oluşturun.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 6

LEGO parçalarıyla oynamak eğlenceli mi? Oyuncaklarla eğitim okul öncesi için vazgeçilmezdir. Çocuklar Lego parçalarına her zaman ilgi duymuşlardır. İşte matematik ve sayılar için bu yöntemi mutlaka kullanın.

8. Çizgi boyunca atlayıp bırakın.

Sayı Çizgisi Aktiviteleri Bana Anneyi Öğretin

İşte çocukların gülerek, eğlenerek oynayabileceği bir oyun-eğitim daha. Minik sevimli çocuklara taşıması için küçük toplar verin ve bir alan oluşturun. Ellerini kullanmadan dizlerinin arasında, boynunun altında ya da istedikleri herhangi bir şekilde tutabilecekleri topları sayı alanına düşürmelerini sağlayın. Onların bu sevimli hareketleri sizi güldürür, ama sürekli öğrenecekler.

9. Fermuarlı bir torbayı bir numara kaydırıcısına çevirin.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 7

Bu fikir ne kadar ustaca? Bir sürgü ile bir fermuarlı çantanın üst kısmına bir sayı satırı yazın. Sonra pratik bir matematik gerçeği ekleyin ve cevabını bulmak için boyunca kaydırın. Çok eğlenceli!

10. Numaralı bir bahçe oluşturun

Sayı Çizgisi Aktiviteleri 123 Bana Göre Okul

Sarmal kağıt ruloları ve numaralandırılmış çubuklarla çiçekli bahçeler oluşturun. 

11. Rakam aktiviteleri için mandal kullanın.

Number Line Aktiviteleri Fantastik Eğlence ve Öğrenme

Bu basit ve ucuz yöntemle sayıları somutlaştıralım.

12. Bir numara satırı yer imi oluşturun.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 8

Dikey hizalama ile sayıları büyüklüklerle ilişkilendirebilirsiniz.

13. “Yaramaz sayılar” hikayesini anlat.

Sayı Satırı Etkinlikleri Birinci Sınıf Geçit Töreni

Öğrencileriniz bazen yazılı rakamların hangi yöne bakmaları gerektiğini hatırlama konusunda sorun yaşarlarsa (merhaba, E harfi gibi görünen 3. geriye doğru), yaramaz sayıların hikayesi yardımcı olabilir.

14. Sayı çizgileri ile yuvarlamayı öğretin.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 9

Sayı satırı etkinlikleri daha ileri seviyedeki öğrenciler için de kullanışlıdır. Yuvarlama sayıları kavramını öğrenmek için idealdirler. Çocuklara nasıl çalıştığını göstermek için bunun gibi akıllı bir bağlantı tablosu kullanın.

15. Mesajları gizli kodda gönderin.

Sayı Öğretiminde Denemek İsteyeceğiniz 18 Etkinlik 10

Satırdaki her sayıya bir harf atayın (daha zor hale getirmek için bunları karıştırın). Ardından, öğrencilerin çözmesi için aritmetik problemleri kullanarak mesajınızı oluşturun. Çocuklar cevapları bulur, karşılık gelen harfleri bulur ve mesajınızı heceler (umarım kendi kendini imha etmez!).

16. Kesirleri öğrenmek için ilerleyin.

Geleneksel Matematiğin Ötesindeki Rakam Aktiviteleri

Eşdeğer kesirleri anlamak zor olabilir, fakat sayı hattı faaliyetleri yardımcı olabilir. Bu seferinde, bir oyuncak araba boyunca çizgiler boyunca sürün ve cevabınızı kanıtlamak için eşdeğer kesirleri kullanın. Aşağıdaki bağlantıda nasıl çalıştığını görün.

17. Uygunsuz kesirleri anlamak için bir sayı çizgisi kullanın.

Sayı Hattı Aktiviteleri Matematik Teknoloji Bağlantıları

Uygun olmayan, karmaşık görünen kesirler biraz zor olabilir, ancak sayı çizgisi etkinlikleri onları daha kolay anlamanızı sağlar. Aşağıdaki linkten kesirli görselleri indirebilirsiniz.

Yazdırılabilir kesirli görseller

18. Ondalık satırları koyun.

Sayı Satırı Etkinlikleri Math Geek Mama

Kesirler ve ondalık sayılar el ele gider ve her ikisi de sayı satırlarıyla daha kolaydır. Aşağıdaki linkten ücretsiz yazdırılabilir çalışma sayfaları edinin ve sayı satırlarını ondalık sayılarla nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Matematik Oyunları