Ana Sayfa / Donanım / Scythe’dan 3,5″ yuvaya uyumlu USB 3.0, fan kontrol ve ses-mikrofon soketli ön panel.

Scythe’dan 3,5″ yuvaya uyumlu USB 3.0, fan kontrol ve ses-mikrofon soketli ön panel.

Japon Scythe firması, Kaze Station II adıyla, yeni bir ön panel duyurdu. Şimdi özelliklerine tek tek bakalım:

102 x 25 x 93mm boyutlarındaki panel, 3,5″ disket yuvalarına takılabilir. Bu, doğru bir form olmuş, çünkü disket sürücüler kalmadı ve o yuva, sadece kart okuyucu için kullanılıyor, ancak pek çok kullanıcı, masa üstünde tutabilecekleri harici kart okuyucuları tercih ediyor, kartları yuvaya takmanın pratikliği açısından.

Panelde çift USB 3.0 portu var. Arkadaki bağlantı kablosu, anakartların opsiyonel USB 3.0 portlarından iki tanesini kullanılabilir hale getirip kasanın önüne taşıyor ki bu yaygın olarak ihtiyaç duyulan bir özellik. Pek çok anakart modelinde, kutu içeriğinde arka slot kapakları için USB 3.0 panel gelirken, bazı anakartlarda opsiyonel USB 3.0 olmasına rağmen, bu panel hiç gelmiyor. Yeni nesil bazı kasalarda USB 3.0 portu var ancak henüz yaygın değiller.

Panelde, iki tane fan ayar düğmesi yer alıyor, ancak fan kontrol dışında bir fonksiyonları yok. PSU’dan gelen floppy güç kablosundan aldığı 5 volt ve 12 volt gerilimlerini, 12-3,7 volt aralığında ayarlayabiliyor ve 3 pinli bağlantı ile iki fan ayrı ayrı ayarlanabiliyor. 3 pinli bağlantı kullanılması, biraz anlamsız olmuş çünkü cihazın fan devrini gösterme durumu yok. Burada önemli bir detaydan bahsetmek lazım: her bir fan kanalı, maksimum 1 amper akım verebiliyor. Dolayısıyla bir kanala birden fazla fan bağlanacaksa, fanların üzerinde yazılı amper değerlerinin toplamının 1 amperi geçmemesi gerekiyor.

Son özelliği ise, 3,5 mmlik ses çıkış ve mikrofon giriş portları. Ses kartının Intel AAFP pinlerine takılmak üzere ara kablo da kutu içeriğinde. HD Audio desteğine sahip. Ancak ön panel ses-mikrofon portu olmayan kasa kalmadı pek. Bu, pek aranan bir özellik değil. Onun yerine sata ve e-sata çıkışları, daha makbul olabilirdi.

Kutu içeriğinde, 4 adet montaj vidası ve montaj kılavuzu dışında, genel olarak ihtiyaç duyulmayacak olan büyük moleksten (Model 8981 Molex) floppyler için kullanılan küçük molekse (bunun da adı Berg Molex) dönüştürücü ve iki adet 3 pin uzatma kablosu var.

KST02-3.5 model numaralı cihaz, 15 € fiyat etiketine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir