17 Mayıs 2021, Pazartesi
Ana Sayfa / Wordpress / SEO Nedir, Nasıl Yapılır, Niçin Gereklidir?
1

SEO Nedir, Nasıl Yapılır, Niçin Gereklidir?

SEO ile tanışmaya hazır mısınız? Siteleriniz de içerik girdiğiniz halde bir türlü yükselemiyor musunuz? O halde doğru adrestesiniz. Kemerleri bağlayın, uçuşa hazırlanın…

SEO Nedir?

SEO: Search Engine Optimization kısaltması olarak bilinen SEO arama motoru optimizasyonudur.

SEO sayesinde arama motorlarında işlemler hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. SEO bu noktada devreye girerek, arama motoru taramaları sırasında sitelerin sonuçları hızlı olarak görülmektedir. Arama motorları arasında görünür olmak, günümüzde web siteleri için son derece önemlidir. Arama motorlarında görünür olmak için yapılan iyileştirme işlemleri olarak bilinen SEO’nun işlemleri site içi seo ya da site dışı seo olarak gerçekleştirilebilmektedir.

2
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dikkatli bir şekilde yapılan SEO çalışmaları sayesinde, web siteler arama motorlarında her geçen gün görünürlülüğünü daha fazla arttırmaktadır. Bu şekilde web sayfaları, kullanıcı çekmek açısından daha fazla kişilere ulaşabilmektedir. Bu noktada SEO tercih edilmezse, web sayfalarının hedeflenen kitleye ulaşması son derece zor olacaktır. Dijitallik günümüzde her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu noktada SEO kullanımının maliyetleri azaltacağını belirtebiliriz.

SEO noktasında anahtar kelimelerde son derece önemlidir. İnternet üzerinde trafiği sağlamak amacıyla doğru anahtar kelimelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse “Spor malzemeleri” noktasında İnternet üzerinden 500 bin sonuç olduğunu düşünelim. Doğru çalışmalar sonucunda arama motorlarında ilk sırada yer alırsanız, var olan trafiğin %80’ini sayfanıza çekmiş olur ve bu sayede de bu durumun avantajından faydalanmış olacaksınız. Doğru SEO çalışmaları ile trafiği yönlendirebilir, en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO’dan verim alabilmek istiyorsanız, mutlaka doğru bir şekilde uygulama yapmanız gerekmektedir. Günümüzde popülerliği arttırma sanatı olarak bilinmektedir. İnternet üzerinde en fazla tercih edilen arama motorlarının başında elbette Google gelmektedir. Google arama motoru üzerinde sitelerin görünebiliyor olması aslında son derece iyi bir reklam yöntemidir. Bu noktada kullanıcılar, SEO nasıl yapılır? sorusunu sormaktadır. Google arama sonuçlarında en üst sıralarda görünebilmek ancak, etkili SEO çalışmaları ile mümkündür. Bu noktada yapılan çalışmaların hepsi doğal olması gerekmektedir. Sayfalarda sunilik fark edilirse, ne yazık ki bir anda artan ilgi, aynı hızla azalacaktır. Bu sebeple son derece dikkat gerektiren bir iştir. Bizler de bu noktada sizlere yardımcı olması açısından SEO nasıl yapılır sorunun cevabını vereceğiz:

4
SEO Nasıl Yapılır

SEO yapmak için ilk olarak 3 temel noktayı ele almamız gerekiyor. Bu noktalara uymanız, SEO sayesinde başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır.

1.Arama botlarıyla uyumlu bir şekilde çalışmak: Daha önce de belirttiğimiz üzere, Google en çok kullanılan arama motorlarının başında gelmektedir. Web sitelerinin Google üzerinde görünebilmesi son derece önemlidir. Bu noktada sizlere şu görevler düşmektedir:

-Kuracağınız web sitenizin yapısını iyi bir şekilde oluşturmak. Bu noktada WordPress platformunu kullanabilirsiniz.

-Web sitenize giriş hızını arttırmalısınız. Google yavaş yüklenen sayfaları çok fazla öne çıkarmıyor. Siteye giriş hızınız ne kadar fazla olursa, trafiği yönlendirmeniz o kadar kolay olacak. Eğer wordpress bir siteye sahipseniz wordpress site hızlandırma ile optimizasyon yapabilirsiniz.

-Şifreleme teknikleri ile sitenizi engellemeyin.

-Sitenizde çeşitli kodlara yer vermemeye çalışın.

-Yönlendirme ayarlarının iyi olduğundan emin olun.

-Bunların dışında bildiğiniz üzere internete sadece bilgisayardan değil, aynı zamanda da telefondan bağlanıyoruz. Bu noktada internet sayfanızın mobile bağlanabilmesi son derece önemlidir.

2.Site içi site dışı çalışmalar: Yukarıda da belirttiğimiz site içi ve site dışı çalışmaları son derece önemli. Google’de sayfanızı yukarıda belirtilen kriterlere göre açtınız. Ancak sizin gibi pek çok sayfa var. Bu noktada farkınızı nasıl otaya koyacaksınız? Bu noktada site içi çalışmalarını şu şekilde belirtebiliriz:

-Kaliteli içerikler önemli: Web sitenizdeki içerikler kesinlikle çalıntı olmamalıdır. Bütün sayfalarınızda kullanıcılar verim almalıdır. SEO uyumlu makaleler yazarak kaliteli içerikler oluşturmalısınız.

-Başlıklarınız etkili olsun: Başlık açıklamalarını etkili bir şekilde oluşturmanız, etkili bir geri dönüş almanız açısından son derece önemlidir.

-Neler aranıyor? Neler aranmıyor?: Arama yapılan konuları içeriklerinizde kullanmanız son derece önemlidir. Bu noktada da en çok kullanılan anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

Site içi optimizasyondan bahsettiğimize göre, site dışı optimizasyonlarından bahsedebiliriz.Site dışı optimizasyon, en az site içi optimizasyon kadar önemlidir.

-Doğal olmayan backlinklerden uzak durun. Piyasada bulunan zararlı backlinklerden satın alırsanız, Google üzerinde olumsuz bir etki bırakabilirsiniz.

-Zararlı backlinklerde aynı şekilde doğal olmayanlar gibi sıkıntılıdır. Siteniz arama motorları üzerinden silinebilir. Bu noktada son derece dikkatli olmalısınız.

Black hat seo tekniklerinden uzak durun.

3.Kullanıcıların Deneyimini Dikkate Alın: Site sahiplerinin en çok önemsemediği konuların başında kullanıcıların deneyimi gelmektedir. Kullanıcıların deneyimini önemsemelisiniz. Kullanıcılarınıza hitap eden kaliteli sayfalar oluşturmalısınız. Bu noktada da kullanıcılarınızın sitede ne kadar durduğunuz, neler yaptıklarını incelemelisiniz.

SEO Teknikleri ile sitenizi daha ileri seviyelere götürebilir misiniz?

Yukarıda belirttiğimiz backlink noktasına açıklık getirmek istiyoruz. Bir sitenin başka bir siteye referans olma durumuna backlink denilmektedir. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz: Google tarafından güvenli olarak görülen bir site, sizi kendi sitesi içerisinde öneriyor. Bu noktada da Google sizin sitenize de güven duyacaktır. Bu şekilde bilinirlik ve referans sağlanmış olacak. Bu yapıyı müdahale eden bazı siteler ise, filtreye takılabilmektedir. Bu sebeple doğal olmayan backlink zararlı olarak gözükmektedir. Backlink ölçümünü SEO Araçları kullanarak analiz edebilirsiniz. Googledan ceza aldığınızı düşünüyorsanız disawow aracı ile backlinklerinizi red edebilirsiniz.

SEO Niçin Gereklidir?

SEO’nun son derece önemli olduğunu sürekli olarak vurguluyoruz. Peki, SEO neden gereklidir? İnternet sayfası oluşturan kullanıcıların en temel amacı, sitelerinden para kazanmaktır. Bu noktada da sitenin tanıtımını yapmak ve daha çok kişiye ulaşmanız gerekmektedir. Tanıtım amacıyla kullanabileceğiniz kanallar kısaca şunlar olabilir

6
SEO Niçin Gereklidir

-Facebook Reklamları: Günümüzde neredeyse Facebook kullanmayan yok. Üye kazanmak amacıyla Facebook reklamlarını tercih edebilirsiniz. Ancak bu yol sizin için biraz maliyetli olabilir.

Google Ads Reklamları: Bu yöntem aynı Facebook reklamları gibi biraz maliyetli olabilir. Bu şekilde kullanıcılara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

-Sosyal medya platformları: Sosyal medya platformları da SEO tanıtım noktasında son derece önemlidir. Özellikle bu noktada karşımıza çıkan Twitter ve Linkedin’e de reklam verebilirsiniz.

SEO’nun neden gerekli olduğu sorusunu da maddeler halinde şu şekilde açıklayabiliriz:

-Arama motorları çalışmaları doğrultusunda hedef kitleniz, sitenizi daha çabuk keşfedecektir.

-Sadece hedef kitleniz değil, aynı zamanda hedef kitleniz dışında da kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

-İnternette reklam veriyorsanız, tıklanma başına maliyetlerinizde de azalma olacaktır.

-Marka bilinirliğinizi SEO ile arttırabilirsiniz.

Arama motorlarında üst sıralarda görünür olmak şans ya da kader değildir. Tamamen çalışmalara bağlı bir durumdur. Bu noktada son derece sabırlı olmak ve doğru bir planlama yapmak gereklidir. İnternet günümüzde bildiğiniz gibi sıkça yaygınlaşmaktadır. Bu sebeple de sadece web site kurmak hedef kitlenize ulaşma noktasında yeterli olmayacaktır. Doğru müşterileri bulmak için mutlaka SEO çalışması yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde de yukarıda belirttiğimiz üzere internetteki maliyetlerinizi en aza indirebilirsiniz. Bir SEO uzmanı ile çalışmanız kazançlarınızı katlayacaktır.

[ad_2]
Kaynak