Ana Sayfa / Ders Notları / Sonlu Elemanlar Yöntemi ve Kullanım Alanları

Sonlu Elemanlar Yöntemi ve Kullanım Alanları

(Finite Element Method) Mühendislik alanlarında kullanılan bir yöntem olan Sonlu Elemanlar Yöntemi yada metodu bir problemi çözmek için kullanılır. Peki bu yöntem nasıl çalışır.

Çözüm karmaşıksa problem de karmaşıktır diyerek bir genelleme yapabiliriz. Gerçekten de bu yaklaşım doğru mudur?

Çözümü zor olan problemlerle karşılaşıldığında, probleme bütün olarak yaklaşmak yerine problemi uygun parçalara ayırmak çözüm için ilk adımdır.

Yaklaşım, yaklaşık, hata terimleri bu alan için çok önemlidir.

“Karmaşık olan problemlerin daha basit alt problemlere ayrılarak her birinin kendi içinde çözülmesiyle tam çözümün bulunduğu bir çözüm şeklidir.”

Kullanım alanları

  • Makine/Uçak/İnşaat/Otomotiv Mühendislikleri Uygulamaları,
  • Yapısal Analizler (Statik, Dinamik, Lineer/Nonlineer),
  • Termal, Akış Hesapları,
  • Elektromanyetik Hesaplamalar,
  • Biyomekanik Hesaplamalar,
  • Medikal Uygulamalar  vb.

Sonlu Eleman Analizi: Varyasyonel yöntemler aracılığıyla problemin fiziğini yöneten diferansiyel denklem ile birlikte sınır şartlarının (eğer zamana bağlı değişim varsa başlangıç koşullarının da) zayıf formda yazılması sağlanır. Bu zayıf form güçlü formun aksine problemin her bir noktasında değil integral açıdan doğrudur. Eğer problemi tek bir bütün olarak değil element adını verdiğimiz sonlu sayıda alt parçalar olarak ele alırsak ve bu zayıf formların her bir element boyunca ayrı ayrı doğru olmasını şart koşarsak bu yaptığımız işe sonlu eleman analizi denir.