8 Temmuz 2020, Çarşamba
Ana Sayfa / Sosyal Medya / Sosyal Ağların Öğrenciler İçin Olumsuz Etkileri
Sosyal ağların öğrenciler için olumsuz etkileri 1

Sosyal Ağların Öğrenciler İçin Olumsuz Etkileri

Sosyal ağ topluluklarının sahip oldukları milyonlarca kullanıcıyı göz önünde bulundurarak varlıklarını sürdürmek için sürekli yenilikler, güncellemeler yaptığını biliyoruz. Ayrıca, eğitim sitelerinin, blogların yanı sıra video blogları da var. Ve tüm bu çevrimiçi topluluklara aktif olarak katılan öğrenciler var. Ancak bu sitelerin gençler üzerinde, özellikle de öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yarattığına bakmamız gerekiyor.

Problemin Öğrenci Yüzü

Günümüzde öğrenciler, yanıt alabilmek için sosyal medya platformlarında ve özellikle web’de bulunan bilgilerin erişilebilirliğine güvenmeye başlamışlardır. Bu, bilgilerin yanı sıra öğrenmeye de odaklanmış olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, öğrenciler bir konu araştırmaya çalışırken çeşitli sosyal medya sitelerini kontrol etmeye çalışıyorlar. Bu azaltılmış akademik performansa yol açabilir. Ayrıca, tüm bu sosyal medya sitelerinin getirdiği rahatsızlık nedeniyle eldeki işlerine konsantre olma yetenekleri önemli ölçüde azalmaktadır.

Öğrenciler üzerindeki diğer olumsuz etki, sosyal sitelere çok fazla zaman harcadıkları ve kişisel olarak sosyalleşmeye daha az zaman harcadıklarıdır. Aslında, sosyal ağ sitelerinde tonlama ve çekim gibi diğer sözsüz ipuçlarının yanı sıra vücut sinyalleri eksikliği vardır. Bu nedenle, herhangi bir yüz yüze iletişim için yeterli bir ikame olarak kabul edilemezler. Sadece bu değil, bu sosyal paylaşım sitelerinde çok fazla zaman harcayan öğrenciler etkili bir şekilde şahsen iletişim kuramıyorlar.

Bu sosyal medya siteleri çok kısa sürede çok popüler hale geldi, çünkü bilgiler hızlı bir şekilde yayınlanıyor. Bu aslında, doğru hecelemenin yanı sıra gramerin kullanılması konusunda da gevşek bir tutum yarattı. Aslında, öğrenciler bir bilgisayarın yazım denetimi özelliğinden yararlanmadan etkili bir şekilde yazamazlar.

İnternette mevcut olan bir tür anonimlik, birçok öğrencinin, yayınladıkları bilgileri filtrelemeleri gerektiğini unutturmuştur. Sunulan her bilgiyi doğru kabul etmektedirler. Aslında, potansiyel işverenlerin yanı sıra birçok kolej, herhangi bir kabul veya mülakat vermeden önce, başvuranın sosyal ağ profillerini araştırma eğilimindedir. Ayrıca, çevrimiçi yayınladıkları içeriği sürekli olarak değerlendirmeyen birçok öğrenci var. Bütün bunlar daha sonra yaşamlarında olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Teknolojiyi Kullanan Öğrenciler

Düzenli olarak sosyal paylaşım sitelerini içeren teknolojiyi kullanan öğrenciler, uyku problemlerinin yanı sıra, endişe ve depresyonun yanı sıra, daha fazla mide ağrısına sahip olma eğilimindedir. Bu öğrenciler ayrıca, çeşitli antisosyal davranışların yanı sıra agresif eğilimler de dahil olmak üzere diğer birçok psikolojik rahatsızlığın yanı sıra narsisistik eğilimler de sergilerler.

Bu sosyal paylaşım sitelerinin günlük olarak aşırı kullanımı, öğrencilerin gelecekteki çeşitli sağlık sorunlarına daha duyarlı olmaları nedeniyle tüm öğrencilerin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Bu çalışma, akranların, öğretmenlerin ve ebeveynlerin, öğrencileri bu sitelerde çok fazla zaman geçirirken neler kaçırdıklarının farkında olmalarını sağlayarak önemli bir rol oynaması gerektiği yerdir.