30 Kasım 2020, Pazartesi
Ana Sayfa / Donanım / USB 4.0 : Geliyor, USB 4 Özellikleri
USB 4 Özellikleri 1

USB 4.0 : Geliyor, USB 4 Özellikleri

USB 4.0 : Nedir?

Yeni nesil USB’ye hazır olun.

usb 4 özellikleri, USB Promoter Group kısa bir süre önce yeni bir standart olan “USB4” ün bu yıl (2020) teknolojiyi kullanan ürünlerle piyasaya sürüleceğini açıkladı. daha sonra gelmesi muhtemel. USB 4, daha hızlı aktarım hızları, daha iyi video yönetimi ve Thunderbolt 3 ile isteğe bağlı uyumluluk gibi birçok avantaj sunar.

USB 4 Özellikleri 2

USB 3.2’nin dört farklı versiyonunun, iki USB 3.1 tipinin ve bir dizi konnektör tipinin ve güç özelliklerinin olduğu bir dünyada, yeni bir standart fikri çok şaşırtıcı görünebilir. Ancak, sabırsızlıkla beklediğiniz çok şey var. İşte USB 4 hakkında bilmeniz gereken her şey.

USB 4’ün Temel Faydaları

Yeni USB 4 standardı, önceki USB sürümlerine göre üç ana avantaja sahip olacak.

  • 40 Gbps Maksimum Hız: İki şeritli kablolar kullanarak, bazı cihazlar Thunderbolt 3 ile aynı hızda 40 Gbps’ye kadar çalışabilir.
  • Thunderbolt 3 cihazlarıyla uyumlu: Bazı, ancak zorunlu olarak tüm USB 4 uygulamaları Thunderbolt 3 cihazlarıyla da çalışacaktır.
  • Video için Daha İyi Kaynak Tahsisi: Hem videoyu hem de verileri aynı anda taşımak için bir USB 4 bağlantı noktası kullanıyorsanız, bağlantı noktası buna göre bant genişliği tahsis eder. Bu nedenle, videonun aynı zamanda bir hub olan 1080p monitörünüzü çalıştırmak için bant genişliğinin yalnızca yüzde 20’sine ihtiyacı varsa, diğer yüzde 80’i harici SSD’nizden dosya aktarmak için ücretsiz olacaktır.

C Tipi Portları Kullanacaklar

USB 4 sadece Tip-C konektör üzerinde çalışacak. Eski tip A Tipi bağlantı noktalarına sahip bir USB 4 aygıtı veya hub görmeyi beklemeyin. USB Güç Teslimatı gibi diğer son standartlar sadece Tip-C’de çalıştığı için bu hiç şaşırtıcı değil. Örneğin, bir adaptör kullanarak Tip A 3.1 portuna bağlanırsanız, hız ve güç en düşük ortak paydaya düşecektir.

USB 4 Özellikleri 3

Thunderbolt 3 ile uyumlu

Intel, Thunderbolt 3 protokolünü USB Promoter Group’a verdiğini ve USB 4 bağlantı noktalarına sahip cihazların Thunderbolt 3 cihazlarıyla ve USB 4 cihazlarıyla Thunderbolt 3’e bağlanma potansiyeline sahip olmalarını sağladığını söyledi. Bir eGPU (harici grafik kartı) bağlayarak oyun oynamak isteyen kullanıcılar.

Dışarıda çok sayıda Thunderbolt 3 eGPU olmasına rağmen, birkaç dizüstü bilgisayar ve masaüstü Thunderbolt 3 ile birlikte gelir ve neredeyse hiçbir anakart kutudan Thunderbolt 3’ü desteklemez. Thunderbolt bir Intel standardı olduğundan, AMD destekli herhangi bir bilgisayarda bulamazsınız. Thunderbolt 3, standart USB’den daha pahalıdır, çünkü açık bir standart değildir ve ekstra bir yonga gerektirir. Bu nedenle, bugün bir eGPU veya süper hızlı Thunderbolt 3 depolama sürücüsü istiyorsanız, bilgisayar seçiminiz çok sınırlı.

USB 4’ün Üç Hızı

40 Gbps’ye kadar olan teorik hızlara varabilse de, tüm USB cihazları veya ana bilgisayarlar bu standardı desteklemeyecek. Saunders bize üç hız olacağını söyledi: 10 Gbps, 20 Gbps ve 40 Gbps. Telefonlar ve Chromebook’lar gibi daha düşük ve daha ucuz cihazların daha düşük hızlardan birini kullanmasını bekleyin ve dizüstü bilgisayar aldığınızda, en hızlı USB 4 bağlantısının mevcut olmasını istiyorsanız özelliklere bakmanız gerekir.

Eski Kablolarım ne olacak?

USB 4 Özellikleri 4


Merak etmeyin eski kablolarınız maksimum hızlarında çalışacak

Mevcut USB kablolarınız ve adaptörleriniz USB 4 ile çalışacak, ancak geriye dönük uyumlu olan diğer her şeyde olduğu gibi, yalnızca maksimum anma hızlarında çalışacaklar. Bu nedenle, 5 Gb / sn hızında çalışabilen bir USB 3.1 kablonuz varsa, bir USB 4 bağlantı noktasını bir USB 4 aygıtına bağlamak için kullanıyor olsanız bile, yalnızca 5 Gb / sn’ye ulaşırsınız. Thunderbolt 3 desteğini almak için muhtemelen Thunderbolt 3 kablosuna ihtiyacınız olacaktır.