6 Haziran 2020, Cumartesi
Ana Sayfa / Windows / Usb Bellekten Windows Yükleme

Usb Bellekten Windows Yükleme

USB\ den Windows 7\ yi Kurmak

CD-DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlara USB üzerinden Windows 7 kurulumu nasıl yapılır?

Windows 7‘nin,XP‘den sonra en çok tutulan Windowssürümü olacağı kesinleşmiş gözüküyor. Vista‘nınNetbook‘larda kullanılmasına engel olan ağır yapısı, en çok XP‘nin ömrünün uzamasına yardımcı olmuştu. MicrosoftWindows‘un son sürümünde dersine iyi çalışmış.

Peki optik sürücüsü olmayan Netbook ya da diğer bilgisayarlara Windows 7‘yi nasıl yükleyeceğiz? Aslında Microsoft‘un bu sorun için geliştirdiği Windows 7 USB/DVD Download Tool adında kullanılması basit bir aracı var. Ancak bu araç sadece Microsoft Store‘dan satın aldığınız Windows 7 dijital kopyalarıyla (indirilen ISO dosyaları) ya da Microsoft Partner sistemiüzerinden indirilmiş dosyalarla çalışıyor. Windows 7‘yi bu şekilde satın aldıysanız bu işlemi çok basit bir hale getiren bu araca göz atmanızı tavsiye ederiz.

Windows 7‘yi kutulu bir şekilde aldıysanız iki opsiyonunuz var; ya harici bir DVD sürücüalacaksınız ya da bu eğitimde anlatıldığı şekilde kendi USB Windows 7 yüklemenizi oluşturacaksınız.

Bu eğitimde çoğunlukla komut satırı ile çalışacağız, ilk başta karmaşık gelse de aslında işlemlerinçok basit olduğunu göreceksiniz. Ayrıca Windows 7 kurulumu yaklaşık olarak 2,3GB yertuttuğu için en az 4GB büyüklüğünde bir USB‘ye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Ön Hazırlık

İlk olarak eğitim boyunca komut satırına gireceğimiz komutlar için Windows 7 DVD‘nizin takılı olduğu optik sürücünün ve kurulumu aktaracağınız USB hafızanın sürücü harflerini doğru olarak bilmeniz gerekiyor. Bunu Bilgisayarım (Vista ve Windows 7 için Bilgisayar simgesi) penceresinden rahatlıkla görebilirsiniz Bu eğitimin yazıldığı makinede aşağıda görebileceğiniz gibi optik sürücünün sürücü harfi K:, USB hafıza ise L: olarak görünüyor.

USB den Windows 7 yi Kurmak

Eğitim boyunca karışıklık yaşanmaması için USB hafızasının sürücü harfinin geçtiği yerde L, optiksürücünün sürücü harfinin geçtiği yerde K kullanacağız. Sizin yapmanız gereken bunların yerinekendi bilgisayarınızdaki uygun sürücü harflerini yazmak.

Bu eğitimi uygulamak için Vista ve Windows 7‘de yönetici haklarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Uyarı: Bu işlemler sırasında USB hafızanızda bulunan bütün bilgiler silinecektir. Eğer önemlibilgileriniz varsa işleme başlamadan önce yedeklemeyi unutmayın.

USB Belleğin Windows 7 Kurulumu için Hazırlanması

1) İlk olarak daha önce de belirttiğimiz gibi en az 4GB olması gereken USB belleğin biçimlendirilmesi gerekiyor. Bunu Bilgisayarım penceresinde USB belleğin üzerine sağ tıklayıp,Biçimlendir‘i seçerek yapabilirsiniz. Eğer XP kullanıyorsanız dosya sistemini FAT32 olarak seçin, Vista ve Windows 7 kullanıcıları dosya sistemini direkt olarak NTFS olarak seçebildiklerinden bu şekilde biçimlendirip bir sonraki adımı atlayabilirler. Hızlı Biçimlendir‘ide seçtikten sonra Başlat düğmesine basın.

USB den Windows 7 yi KurmakUSB den Windows 7 yi Kurmak

2) Diskinizi NTFS olarak biçimlendirdiyseniz bu basamağı atlayın. XP kullanıcıları USBhafızaları NTFS olarak formatlayamadığı için dosya sistemini komut satırından NTFS‘e dönüştüreceğiz. Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi seçeneğinden komut satırını açtıktan aşağıdaki komutu yazın. Kısa bir süre bekledikten sonra USB hafızanız artıkNTFS dosya sistemine sahip olacaktır.

convert L /fs:ntfs

(L harfi yerine USB belleğinizin sürücü harfini yazın)

USB den Windows 7 yi Kurmak

3) Eğer Vista ya da Windows 7 kullanıyorsanız A) adımını, Windows XP kullanıyorsanız B) adımını dikkate alın.

A) USB belleği biçimlendirdikten sonra önyüklemenin başarılı olması için bölümü “Aktif” hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için Windows’un içinde bulunan Diskpart aracını kullanacağız. Diskpart aracını Komut İstemi’nden çalıştırmak gerekiyor, bunun için Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi’ni açın ve aşağıdaki komutlarla USB belleğinizin disk numarasını tespit edin.

diskpart

list disk

USB den Windows 7 yi Kurmak

Bu örnekte USB hafızanın Disk 1 olduğunu görüyoruz. Disk numaranızı belirledikten sonra sırayla şu komutları girin:

select disk X (x yerine USB hafızanın kimlik numarasını yazın, ör. select disk 1)

list partition (bu komut seçili olan diskteki bölümleri listeler, USB hafızanızdaözellikle birden fazla bölüm yaratmadıysanız sadece bir bölüm gözükecektir ve bunun kimliği Partition 1 olacaktır)

select partition X (x yerine bölüm kimliğinizi girin, bu bir önceki adımda açıkladığımız gibi bu büyük ihtimalle 1 olacaktır)

active

USB den Windows 7 yi Kurmak

İşlemlerin sorunsuzca gerçekleştiğini gördükten sonra Exit yazıp Diskpart‘tan çıkabilirsiniz.

B) Windows XP işletim sistemleri ile gelen Diskpart versiyonu USB bellekleri desteklemediğiiçin başka bir program kullanmak zorundalar. Bu örnekte Diskpart‘a çok benzeyen ücretsiz bir program olan MBRWizard‘ı kullanacağız. Programı indirdikten sonra paket içeriğini kolayulaşabileceğiniz bir yere açın. Bu örnekte C: sürücüsünün altında mbrwiz klasörünü kullandık.

USB den Windows 7 yi Kurmak

Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi ile açtığımız komut penceresine aşağıdaki komutları girerek USB hafızanızın Windows’taki kimlik numarasını belirliyoruz.

cd C:\mbrwiz

mbrwiz /list

USB\ den Windows 7\ yi Kurmak

USB hafızanızın kimlik numarasını belirledikten sonra yapmanız gereken tek şey aşağıdaki komutu girip güvenlik sorusuna evet (Y) cevabını vermek.

mbrwiz /disk=X /active=1 (Burada X yerinde bir önceki adımda belirlediğimiz kimlik numarası gelecek ör. mbrwiz /disk=1 /active=1)

USB\ den Windows 7\ yi Kurmak

Önyükleme özelliğinin (Boot) Hazırlanması ve Windows 7 Kurulum DosyalarınınUSB Belleğe Kopyalanması

4) Bu adımda USB belleği önyüklemeye hazır hale getireceğiz. Bu adımı uygulamak içinWindows 7 kurulum diskinizin bilgisayara takılı olması gerekmektedir. Komut penceresine aşağıda ki kodları sırayla girin.

K:

(K yerine sisteminizdeki optik sürücünün harfini kullanın)

cd boot

bootsect /nt60 L

(L yerine USB belleğin sürücü harfini kullanın)

USB\ den Windows 7\ yi Kurmak

5) Artık tek yapmamız gereken Windows 7 kurulum diskindeki bütün dosyaları USB hafızanızakopyalamak. Bunu Windows Explorer’dan rahatlıkla yapabilirsiniz.

USB\ den Windows 7\ yi KurmakUSB\ den Windows 7\ yi Kurmak

Kopyalama işlemi de tamamlandıktan sonra, Windows 7 kurulumu yapmak istediğiniz bilgisayarıbu USB bellek ile başlatıp kurulum yapabilirsiniz.