25 Mart 2019, Pazartesi
Ana Sayfa / İnternet / Uzak Masastü / Remote Desktop – Kopyala Yapıştır Problemi

Uzak Masastü / Remote Desktop – Kopyala Yapıştır Problemi

Günümün büyük çoğunluğu uzak masa üstü bağlantısıyla bağlı olduğum serverla kendi makinam arasındaki remote desktop penceresinde geçiyor. Windows’un, uzaktaki bilgisayarınız dünyanın öbür ucunda da olsa sanki yan masadaymış gibi kullanmanıza imkan sağlayan bu özelliği gerçekten çok kullanışlı ve çok hoşuma gidiyor.

Tek bir sıkıntı haricinde: Kopyala-yapıştır problemi! Bağlı olduğum esnada, bir şekilde bağlantı gidip gelirse ve kendisi arka tarafta bana farkettirmeden bağlantıyı yenilerse, benim makinamdan uzaktaki makinaya kopyala-yapıştır imkanı gidiyor. Nedir ne değildir diye düşünürken, görev yöneticinde rdpclip.exe dosyası gözüme takıldı. rdp (Remote desktop protocol) clip(clipboard).

Kendi bilgisayarınızda çalışırken arka tarafta çalışan clipboard.exe dosyası vardır, kopyala yaptığınız zaman ilgili bilgi o program tarafından belleğe yerleştirilir, yapıştır dediğiniz zamanda sistem o programa başvurur ve hafızada kalan son kopyayı okuyup basmasını sağlar. Mantıken düşündüğümüz zaman, uzak masa üstü bağlantılarında da buna benzer ara geçiş programı çalışmalı ki, yapılan kopyalar tutulabilsin.

Kısa bir beyin çalkalamasından sonra, olayın bu dosyayla bir bağlantısı bulunduğuna kanaat getirdim.

 

Tabi aşağıdaki işlemden önce aşağıdaki pencerede Pano seçili olmalı

Sonuca gelmek gerekirse, uzak masa üstü bağlantısında, bir şekilde kopyala-yapıştır yetisini kaybederseniz yapacağınız;

  • bağlandığınız bilgisayarda, görev yöneticisini açıp rdpclip.exe programını bulup durdurmak,
  • başlat veya görev yöneticindeki çalıştır kısmında, rdpclip.exe diyerek tekrar başlatmak.

Benim bundan önce yaptığım gibi, bağlantıyı tamamen durdurup yeniden bağlanmayla filan uğraşmanıza gerek yok

Buna da Göz Atın!

Microsoft Visio 2016 Free Download Full Version

Free Download Visio 2016 Full Crack – One of the best software to make our business felt much easier. It can create a complex data visualization with smart interface, and processing concept with a professional diagram. Microsoft Visio 64 bit or 32 bit allowed us to create a modern diagram to serve any kind gof data [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir